Antwort Kdy sklízet jiřiny? Weitere Antworten – Kdy stříhat jiřiny
Ideálně po 15. říjnu. Než tedy udeří první mráz, jiřiny těsně až k hlízám seřízněte, zeminu kolem hlíz jemně odkopněte a tyto hlízy následně vyjměte vidlemi ze země. Hlízy jiřin nechte volně uschnout na vzduchu.Hlízy jiřin nepřezimují, je tedy potřeba je na podzim vykopat a uskladnit do místnosti, kde nehrozí mráz.Jak zazimovat jiřiny
Hlízy očistíme, usušíme a uložíme na tmavé a chladné místo (teplota by neměla být vyšší než 8 stupňů). Hlízy na zimu ukládáme buďto do rašeliny nebo do písku, aby si udržely optimální vlhkost.
Jak Zaštipovat jiřiny : Jakmile dosáhnou rostliny 25 až 30 cm výšky, můžete je zaštípnout na cca 10 cm. Optimální je, když vám na rostlině zůstanou 2 až 3 páry listů. Zaštípnutím podpoříte tvorbu bočních výhonů a tím i produkci květů. Pokud jsou dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i boční výhony.
Kdy dát jiřiny do země
Výsadba hlíz jiřin se provádí kolem 20. dubna proto, aby rašící výhony vyrostly z půdy až po přechodu jarních mrazíků. Pokud výhony již vyrašily a nebezpečí trvá, překryjeme je na noc nádobou, která rašící výhony uchrání před poškozením. Jiřiny mají rády stanoviště s celodenním osluněním.
Jak dělit hlízy jiřin : Dělení hlíz u jiřin
Hlízy mají očka jen na kořenovém krčku. Oddělíme je na jaře po vyschnutí hlíz. Zbytek stonku seřízneme nad kořenovým krčkem tak, aby se na každém kousku zachovalo alespoň jedno nepoškozené očko. Silné hlízy bez předchozího rozdělení vytvoří příliš mnoho výhonů na úkor vývinu květů.
Hlízu jiřiny je nutné po sklizni dosušit – to proto, aby krček hlízy zatáhl. K tomu stačí hlízy uskladnit v suchém a bezmrazém prostředí po dobu 10-14 dnů. Po dosušení uskladníme hlízy do sklepa s teplotou +8 C, kde je skladujeme až do výsadby v příštím roce.
sklepa s teplotou +8 °C, kde je skladujeme až do výsadby v příštím roce. Vyšší teploty při skladování hlíza snáší, ale postupně vysychá. Vyschlé hlízy před výsadbou založíme do vlhkého substrátu, pilin nebo rašeliny. Nižší teploty při skladování způsobují špatné rašení hlíz.
Jak se starat o jiřiny
Jak o ně pečovat a množit je
Jiřiny mají rády slunečnou polohu a hlinitou, výživnou a propustnou půdu. Velmi jim prospěje, upravíme-li kyselost půdy na neutrální hodnotu přidáním dolomitického vápence. Jiřiny se rozmnožují dělením hlíz, což podporuje bohatou násadu na květ, proto by se měly dělit každý rok.Jiřiny mají rády stanoviště s celodenním osluněním. Nedoporučuje se je sázet pod stromy. Zde pak vytváří vytáhlé keře a málo kvetou. Nejvhodnější je půda ve staré síle, nejlépe pak vyhnojená rozloženým hnojem nebo dobrým kompostem.Jakmile má výhonek 3 – 4 páry lístků je 5 – 7 cm dlouhý, začínáme řízkovat. Pro úspěch zakořeňování je rozhodující hlavně správný způsob řezání řízků. Ostrým nožem odřezáváme řízky i s malým kouskem krčku (patkou) matečné rostliny na bázi. Takto řezané řízky zakořeňují až z 95 %.
Ještě je na to trochu času, jiřiny jsou velmi citlivé na mráz. Nicméně už je vhodná doba připravit si záhon a hlízy bedlivěji kontrolovat, protože by brzy mohly začít rašit. Takové je dobré přesunout na světlé chráněné místo (skleník, pařník, okno v zimní zahradě) a proces rašení trochu urychlit.
Kdy uskladněné hlízy jiřinek : hlíz jiřin se provádí kolem 20. dubna proto, aby rašící výhony vyrostly z půdy až po přechodu jarních mrazíků. Pokud výhony již vyrašily a nebezpečí trvá, překryjeme je na noc nádobou, která rašící výhony uchrání před poškozením.
Jak uchovat hlízy jiřin : První 3 – 4 dny nasucho a potom založit do vlhkého substrátu. To, co nemají hlízy při skladování rády, je proudící vzduch. Tomu se dá zabránit tím, že hlízy po dosušení dáme do papírového pytle a v něm je pak skladujeme. V průběhu skladování je však dobré provádět kontrolu, zda hlízy nezačaly plesnivět.
Jak uchovat cibule jiřin
Hlízu jiřiny je nutné po sklizni dosušit – to proto, aby krček hlízy zatáhl. K tomu stačí hlízy uskladnit v suchém a bezmrazém prostředí po dobu 10-14 dnů. Po dosušení uskladníme hlízy do sklepa s teplotou +8 C, kde je skladujeme až do výsadby v příštím roce.
Z hlediska hnojení uvítají organiku v podobě kompostu, běžně se ale přihnojují klasickými kapalnými nebo pevnými hnojivy. Aby kvetly a dobře rostly, potřebují jiřiny vyšší dávky živin. Hnojíme je proto jednou za týden až do 2. dekády měsíce srpna.Výsadba hlíz jiřin se provádí kolem 20. dubna proto, aby rašící výhony vyrostly z půdy až po přechodu jarních mrazíků. Pokud výhony již vyrašily a nebezpečí trvá, překryjeme je na noc nádobou, která rašící výhony uchrání před poškozením. Jiřiny mají rády stanoviště s celodenním osluněním.
Jak pěstovat jiřiny na zahradě : Vybereme slunné, před prudkým větrem chráněné místo, v rozestupech 50–100 cm (záleží na vzrůstnosti odrůdy). Hlízy sázíme asi 10–15 cm hluboko, je dobré k nim hned umístit zhruba metrovou tyčku, ke které později rostliny vyvážeme; zvláště některé odrůdy jiřinek jsou totiž náchylné na ohýbání a polámání.