Antwort Kdy sklízet jablka Jonagold? Weitere Antworten – Kdy se sklízí jablka Jonagold

Kdy sklízet jablka Jonagold?
Jabloň Jonagold je zimní odrůda, která se sklízí v říjnu a dozrává během ledna.Plody jsou řazeny mezi podzimní odrůdy jablek, sklízí se v říjnu, skladovatelné jsou do konce března.Jablka Golden se sklízí v polovině září, kdy dosahují sklizňové zralosti. To znamená, že plody jsou pevné, šťavnaté a mají typickou žlutou barvu. Pokud je sklidíme příliš brzy, budou tvrdá, zelená a nedozrají. Pokud je necháme na stromě příliš dlouho, budou měkká a náchylná k hnilobě.

Jak se pozná zralé jablko : Pokud se stopka od větvičky oddělí snadno, je plod zralý.

Na konci stopky se již vytvořila korková vrstva mrtvých buněk, která má plod i se stopkou od mateřského stromu oddělit. Poté lze jablka a hrušky sklízet česáčkem bez toho, abychom zároveň trhali větévky, často i s pupeny, které jsou zárodkem příští úrody.

Jak sklízet jablka

Pokud sklízíte jablka s zelenou slupkou, měla by být zelenožlutá, pokud s červenou slupkou, měla by být hnědočervená až zářivě červená. Sklizeň by se měla provádět při suchém počasí, bez mrazu a nejlépe odpoledne. Každý plod by se měl nadzvednout a jemně utrhnout, aniž by se mačkal nebo poškozoval.

Co se shnilými jablky : Pokud jde jen o nahnilá jablka, je možné je kompostovat, nejlépe uprostřed hromady dobře založeného kompostu. Výlisky z moštu jsou také vynikajícím materiálem do kompostu, ale je nutné je promíchat se sušším materiálem, např, listím nebo kartony.

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.

Co s velkým množstvím jablek

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků

Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti.Otlačeniny vykrojte a z jinak zdravých plodů se dají vyrobit povidla, mošty, šťávy a kompoty. To se ale netýká spadaných jablek nakažených už hnilobou, ty rozhodně nevykrajujte, jejich konzumace působí toxicky na lidský organismus.

V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září.

Jak se loupe a dračí ovoce : Pitahaya se nejčastěji konzumuje čerstvá. Zralé plody se velmi lehce loupou – stačí uříznout konec a slupku stáhnout směrem dolů. Omyté ovoce můžete také rozkrojit a lžičkou vydlabat dužninu. Tu lze jíst samostatně, případně z ní umixovat lahodný osvěžující koktejl.

Jakou má chuť dračí ovoce : Většina lidí se však shoduje na tom, že dračí ovoce chutná jako kříženec kiwi, melounu a hrušky. Dužina je křehká a můžete ji vydlabávat lžičkou. Má poněkud zrnitou strukturu – podobně jako hruška. A stejně jako kiwi má spoustu drobných černých jedlých semínek, která příjemně křupou.

Jak dlouho sterilizovat jablka

Jablka oloupejte, nastrouhejte, vymačkejte z nich šťávu a napěchujte je do sklenic. Zavřete a sterilizujte při 80 °C přibližně 20 minut.

Důležité na huse je i dlouhé a pořádné nasolení předem. Ideál by bylo husu zasypat solí úplně celou a nechat v lednici přes noc. Pro naše domácí potřeby ale vystačí pořádné osolení a odpočinek do druhého dne. Nasolení je klíčové pro správnou chuť husy a pro vypečenou kůži.Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct.

Co s velkym mnozstvim jablek : Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků