Antwort Kdy sklízet hlívu ústřičnou? Weitere Antworten – Kdy sbírat hlívu ústřičnou

Kdy sklízet hlívu ústřičnou?
Na hlívu ústřičnou můžete vyrazit hned po prvních podzimních mrazících, a pokud je mírnější zima, dá se sbírat až do února. Daří se jí v lese, remízcích i zahradách.Hlívu ústřičnou a stejně tak žampiony nemusíte dlouho vařit, pokud se jedná o houby z pěstíren. Pokud budete mít hlívu vyrostlou v přírodě je třeba ji tepelně upravovat raději 15 minut.Hlívu očistěte a větší hlavičky natrhejte na menší kusy. Houby vsypte do pekáčku, přihoďte nevyloupané stroužky česneku, nakrájenou cibuli, přidejte olej, máslo, rozmarýn a šalvěj. Osolte, opepřete a vše promíchejte. Dejte do trouby a pečte 30–45 minut.

Jak rychle roste hlíva ústřičná : Prorůstání podhoubí

Dobře zpracovaný substrát je při optimální teplotě prorostlý za 14 dní. Je proto užitečné změřit si teplotu na různých místech a vybrat to nejvhodnější. Podhoubí hlívy ústřičné poroste i v teplotách pod dvacet stupňů, bude to ale trvat déle (4 – 6 týdnů).

Jak se starat o hlívu ústřičnou

Místnost s teplotou od 8 °C do 18 °C pro hlívu ústřičnou, pro hlívu plicní teplota až 22 °C, nad 22°C pro hlívu miskovitou s rozptýleným světlem a možností udržovat vyšší vzdušnou vlhkost a větrat (např. sklepy s okénkem, garáže, haly, bývalé stáje). Používáme slámu kvalitní, suchou, bez přítomnosti plísní.

Jak se sklízí hlíva ústřičná : Hlívu sklízíme těsně předtím než začne vypouštět výtrus ( bílý prášek ). To znamená tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje do roviny. V tuto chvíli vykroutíme celý trs.

Populární hlíva ústřičná

Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.

Do hrnce přidejte nakrájenou hlívu a směs restujte 5 minut na mírném plameni. Do směsi v hrnci přidejte mletou papriku a kmín, vše zalijte zeleninovým vývarem, hrnec přiklopte pokličkou a nechte vařit 25 minut na mírném plameni.

Kdy užívat hlívu ústřičnou

Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.V domácích podmínkách lze hlívu ústřičnou pěstovat po celý rok. Použití do dřeva: Hlívu ústřičnou pěstujeme na dubovém, bukovém, březovém, topolovém popř. vrbovém dřevě. Můžeme také použít dřevo jabloně a ořešáku.Namarinovanou hlívu vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. V domácích podmínkách můžeme houby sušit v otevřené troubě při teplotě 60 stupňů, anebo v sušičce a případně i na topení. Trvá to 6 až 12 hodin v závislosti na teplotě sušení. Denisa doporučuje usušit je do konzistence, kdy jsou ještě trochu gumové.

Očkování hlívy ústřičné je optimální provést v prosinci, úroda bude cca na konci října následujícího roku.

Jak smažit hlívu ústřičnou : Postup přípravy

Obalíme v hladké nebo polohrubé mouce, potom v rozšlehaných vejcích a nakonec ve strouhance. Obalíme klasicky v trojobalu jako řízek a smažíme na pánvi v rozpáleném oleji do zlatova. Odkládáme na papírový ubrousek, aby odsál přebytečný tuk. Podáváme s brambory, tatarskou omáčkou a zeleninovým salátem.

Na co je dobrá hlíva ústřičná : Upravuje krevní tlak, zlepšuje stav cévního systému a pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi. Je využívána také pro podporu střevní peristaltiky, při alergii, pro zlepšení metabolismu cukrů, tuků a dalších látek a celkovou regeneraci organismu.

Jak se čistí hlíva ústřičná

Hlívu není třeba na rozdíl od kotrče či žampionů příliš čistit nebo loupat. Případné nečistoty stačí setřít z klobouku vlhkým hadříkem, spodní část nožiček v trsu spolu se zbytky hlíny odkrojte. Klobouk s lupeny je jemný a není nutné jej tepelně upravovat příliš dlouho.

Houbu, která vám dodá životní energii, vitalitu a krásu. Její pravidelné užívání vede ke stimulaci imunity, snižuje cholesterol v krvi a má řadu dalších pozitivních účinků na organismus. Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok.Šálek hlívy ústřičné obsahuje asi 42 kalorií, což z ní dělá nízkokalorickou přísadu téměř jakéhokoliv jídla. Navíc je chutná a bohatá na živiny. Podle studie publikované ve “Food Chemistry” obsahuje významné množství zinku, železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitamínu C, B1, B2, kyseliny listové a niacinu.

Jak nejlépe upravit hlívu ústřičnou : Houby můžete smažit, grilovat, gratinovat, fritovat, dusit nebo si je vychutnat syrové v salátu. S trochou másla na pánvi se připravují asi 3–5 minut v závislosti na jejich velikosti. Houby lze také dobře usušit (např. v troubě) a poté použít jemně mleté jako chutné koření do salátů, rýže, těstovin a omáček.