Antwort Kdy si dát pusu pod jmelím? Weitere Antworten – Kdy se dává pusa pod jmelím

Kdy si dát pusu pod jmelím?
Tradice říká, že na Štědrý den muž smí políbit každou ženu procházející pod jmelím. V případě, že jde o jeho přítelkyní nebo manželku, by si oba měli utrhnout společně jednu bulku ze jmelí pro štěstí. Ta úplně poslední musí na jmelí zůstat až do příštích Vánoc.Větvička jmelí patří k tradiční vánoční výzdobě. Zavěšuje se do prostoru tak, aby se pod ní dalo políbit. Polibek pod jmelím má dvojici přinést lásku a plodnost po celý příští rok.Aby jmelí mělo svou moc a nosilo štěstí, nesmíte si ho nařezat ani koupit, musíte ho dostat darem. Jmelí se zavěšuje 24. prosince nad dveře nebo na lustr. V domácnostech si ho lidé ponechávají celý rok, ale musí mít alespoň poslední bobulku, aby štěstí neodešlo.

Proč se má jmelí darovat : Větvičky keře pak podle legendy podobně jako Ježíš přinášejí lidem lásku a dobro. Jmelí je odpradávna rostlina, která je spojována s mnoha tradicemi. Už pohané jej považovali za symbol života, který má chránit a přinášet štěstí. Snad i právě díky lepivým plodům se věřilo, že má sílu držet pevné rodinné svazky.

Kde se dává pusa na 1 máj

Nejčastěji bývá máje stavěna v předvečer 1. května, kdy se chlapci vypravují do lesa, aby našli a usekli co nejvyšší stromek a udělali z něj do rána májku – tradiční symbol jara. Smrček, jedličku nebo borovici oklestí a špičku ozdobí fáborky, pentlemi, věnci, šátky či květinami.

Co Nedelat na Stedry večer : Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

První máj je kromě jiného spjat s líbáním pod rozkvetlou třešní. Tradice říká, že žena, která dostane polibek, bude po následující rok oplývat krásou a přitažlivostí. Naopak ta, které se tohoto „privilegia“ nedostane, uschne. Co dalšího o této tradici víme

Dávní obyvatelé Evropy si jmelí zavěšovali do svých příbytků, protože se mělo za to, že jmelí zahání zlé duchy a nedovolí čarodějnicím vstup do domu. Chránilo také před uřknutím a chorobami. Obecně se mělo za to, že keřík „padá z nebe“.

Jak dlouho mít doma jmelí

Pokud je vám líto jmelí vyhodit, nechte si ho. Vydrží klidně do dalších Vánoc. Chcete-li, aby do domu nosilo štěstí po celý rok, nechte ho zavěšené na místě, kde nebude překážet.Tento mýtus se v lehce transformované formě dodržuje dodnes, kdy se páry tradičně na Štědrý den pod zavěšenou větvičkou jmelí líbají, aby jejich láska další rok jenom kvetla! Nutné je jmelí zavěsit, nikoliv dát do vázy. Zavěšené jmelí má připomínat jeho přirozené prostředí – tedy vysoko v korunách stromů.Většinou se slavily okolo 21. prosince, v době, kdy se Slunce na své dráze dostává do svého nejjižnějšího bodu. Lidé si zdobili příbytky, stodoly a stáje jmelím, břečťanem a cesmínou (rostlinami, které zůstávají zelené i v zimě).

Je několik teorií, které zkoumají tento tradiční zvyk. Nejznámějším zdůvodněním je to, které říká, že dívce políbené na prvního máje pod rozkvetlým stromem zajistí tento polibek krásu na celý rok. Pokud však pusu nedostane, uschne.

Proč se slavil 1 máj : Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Který den nesmí viset prádlo : Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy Veceret na Štědrý den

Štědrovečerní večeře

Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít.

První květnový den byl dříve spojen s povinnou účastí na prvomájovém průvodu s mávátky. Dnes se naštěstí v tento den navracíme k tradici stavění májek a políbení pod rozkvetlým stromem. Na toto tradiční políbení opravdu nezapomeňte – díky němu bude políbená žena či dívka příští rok krásná a přitažlivá.Celý květen a hlavně první máj je měsícem a svátkem lásky. Polibek pod rozkvetlým stromem měl podle pohanských tradic, úzce propojených s přírodou, zajistit páru nejenom štěstí a lásku, ale hlavně plodnost. Už v antickém Římě se slavil první máj jako den, zasvěcený bohyni jara a plodnosti Flóře.

Co léčí jmelí : Vhodné na příznaky: krevní tlak, bolesti hlavy, klimakterium, arterioskleróza. Je tradičně používáno jako prostředek k úpravě krevního tlaku. V přírodní medicíně je jmelí používáno k tlumení bolestí hlavy, závratí a v klimakteriu.