Antwort Kdy se sází mrkev a petržel? Weitere Antworten – Kdy se sází mrkev

Kdy se sází mrkev a petržel?
Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.Semena mrkve klíčí dlouho, 3–4 týdny, pro vyznačení výsevu mrkve se používá příměs ředkviček a/nebo kopru. Řádky cca 20 cm od sebe, vyjednotit v řádcích po vzejití na 3–5 cm. Nebo lze sít plošně a také pak vyjednotit. Roste-li moc hustě, vypěstujeme tenké nitky.Připravíme si řádky, ideálně hluboké 1 cm – 2 cm a vzdálené od sebe 30 cm. Na dlaň si nasypeme semena dané odrůdy mrkve a druhou rukou přisypáváme, tak jako když přidáváme špetku soli k jídlu a žmolíme ji mezi prsty. Nasypaná semena v řádcích přikryjeme zemí a pořádně přitiskneme rukama nebo dřevěnou latí.

Kdy se sazi petržel : Semínka petrželky sejeme na záhon od března, podruhé v srpnu nebo můžeme i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila – tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře. Do květináče v domácích podmínkách můžeme vysévat kdykoli.

Kdy nejpozději zasadit mrkev

Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe.

Co sázet spolu : Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Chcete-li zlepšit klíčení semen, musíte odstranit nezralá semena a snížit množství esenciálních olejů. Pro testování životaschopnosti semen je vhodná slaná voda. Nejčastěji se postup provádí několik dní před výsevem. Semínka je nutné ponořit do nádoby s fyziologickým roztokem o koncentraci 3-5 % a důkladně promíchat.

Petržel dlouho klíčí (až 35 dní) a v době klíčení je citlivá na přísušky a škraloup na povrchu půdy. Podzimní výsev je alternativou jarního setí. Doporučujeme vysévat těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby nenaklíčily.

Kdy zacit zasadit semínka

Tipy pro předpěstování semen

Semena byste měli vysévat do misek v květináčích na začátku až v polovině března. Nechte je klíčit při pokojové teplotě 20-25 °C. Jakmile se vytvoří první listy, přesaďte rostliny do větších květináčů. Pokud máte vytápěný skleník, má smysl začít s pěstováním v lednu nebo únoru.Petrželi se daří na slunném či polostinném stanovišti. Má ráda lehčí půdy bohaté na humus se schopností udržet si dostatek vody. Nejlépe vegetuje při teplotách v rozmezí 10 – 20 °C, krátkodobě však snese i mráz. Petržel vysévejte na záhon v druhé trati pěstování (dostatek živin, ale půda není přímo vyhnojená).Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, je potřeba je vyjednotit na rozestupy 6-8 cm.

Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)

Co zasadit vedle mrkve : V případě mrkve je doporučována blízkost košťálové zeleniny, luštěnin, rajčat, pažitky, rozmarýnu či šalvěje. Naopak jí neprospějete při pěstování v blízkosti kopru, celeru či brambor. Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co klíčí nejrychleji

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, ostatní – pšenice, ječmen a oves potřebují přibližně den navíc. Při klíčení štěpí škroby na cukry a může vás překvapit, jak zesládnou. Skvěle tak dochutí živé obilné kaše nebo granolu.

Bylinný nálev je komplexnějším řešením než jen obyčejná voda

Někdo používá k máčení semínek obyčejnou vodu, starým zahradníkům se však osvědčily bylinné (bylinkové) nálevy. Mají totiž 2 schopnosti zároveň – urychlí klíčení a zároveň ochrání klíčící rostlinky před plísněmi a nemocemi. Navíc je zároveň posílí.Rané odrůdy petržele kořenové se vysévají na záhony v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy na počátku jara. Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm.

Jak správně zasadit semínka : Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.