Antwort Kdy se stříhá šeřík? Weitere Antworten – Jak stříhat šeřík aby kvetl
Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.Řízkujeme mladší, polodřevité až dřevité výhony s cca 4 – 6 pupeny. Řízkujeme na konci března až začátku května, ještě před květem. Pokud však nemáte skleník či pařeniště, aby mohly řízky zakořeňovat v teple, lze řízkovat i v létě. Řízky je dobré ošetřit stimulátorem růstu.U šeříku se laty vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větévek z předešlé sezóny. Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května.
Kdy se roubuje šeřík : Řízky odebíráme z matečních rostlin po opadu listů asi od poloviny listopadu do poloviny ledna. Jsou vhodné pouze jednoleté, dostatečně silné a vyzrálé výhony.
Jak stříhat šeřík
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Jak dlouho kvete šeřík : Šeřík kvete v měsíci květnu a samotné kvetení trvá mezi třemi až čtyřmi týdny. Listy šeříku jsou bifaciální, to znamená, že list má svůj rub a líc. Rub je barvou o něco světlejší než sytě zelený líc. Listy jsou vstřícné.
Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.
Šeříky nevyžadují prakticky žádnou jinou péči. Jen jim občas můžeme pod korunu na podzim nastlat nějaký kompost, zalít je do mísy u kmene ve vodě rozpuštěným hnojivem, určeným pro rostliny kvetoucí a plodící. Syringa meyeri Palibin je vhodný do větších skalek. Narůstá obyčejně do jednoho metru.
Co posiluje květ šeříku
Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Půda by měla být vlhká, ale ne zcela nasáklá vodou. Důležité je také zajistit dostatečnou drenáž, aby kořeny nebyly ve stojaté vodě, což může vést k hnilobě kořenů. 3. Výsadba: Šeřík je nejlépe vysazovat na podzim, ale lze jej vysadit i na jaře.
Jak na šeřík aby vydržel ve váze : Naše babičky přidávaly do vázy s vodou cukr a ocet. To skutečně může pomoct udržet květiny ve váze v dobré kondici, ale nesmí se to přehnat. Ocet lehce okyselí a desinfikuje, cukr pomáhá rostlinu vyživovat. Tyto fígle používaly už naše babičky.
Na co je dobrý šeřík : Vnitřní použití
Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.
Kdy trhat šeřík
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Optimální doba pro zpětný řez šeříku nastává proto asi týden po odkvětu veškerých lat. Každý výhon odřízněte pod květenstvím tak, aby na něm zůstaly dva nepoškozené páry postranních pupenů. Pak rostlinu přihnojte a zajistěte dostatečnou závlahu, aby mohla vytvořit nové silné výhony. Slabé výhony totiž slabě kvetou.Rudbekie stříhání
Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.
Jak Prostříhat keře : Jak postupovat
Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.