Antwort Kdy se sklízí jetel luční? Weitere Antworten – Kdy se sklízí jetel

Kdy se sklízí jetel luční?
Jetel bílý se sklízí za 8–10 týdnů po začátku kvetení. Za začátek kvetení je považován okamžik, kdy cca 10 % porostu začíná kvést. Jetel bílý dozrává v poměrně širokém období, ale nejvyšší výnos obvykle poskytují první vytvořené hlávky. Dozrálé hlávky jsou hnědé, zralá semena jsou tvrdá a mají žlutou barvu.Jetel luční kvete od května do října. Vhodné jsou mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Průměrné roční srážky by měly být 600–700 mm.Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čisticích čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy, či nachlazení.

Jak šít jetel : Buď na jaře v době setí jarních obilovin a to do krycích plodin (plodiny sklizené na zeleno – oves, bob, kukuřice), napříč řádků – pozor na mráz. Také se může sít v letním období po sklizni raných předplodin a to v čisté kultuře bez předplodiny do konce srpna.. 1 – 2 cm, meziřádková vzdálenost 25 cm.

Čím hnojit jetel

Potřebu dusíku jetel plně pokrývá symbiotickou fixací. Základní hnojení fosforem a draslíkem provádíme na připravený pozemek před výsevem. V následujícím roce na pozemcích se slabší zásobou živin časně na jaře regeneračně přihnojíme směsným P a K hnojivem.

Kdy sklízet vojtěšku : Sklizeň provádíme před květem nebo těsně při jeho začátku. V případě, že jsme zvolili postup setí do krycí plodiny, je nutné včas sklidit tuto plodinu, aby jeteloviny měly prostor pro svůj růst. Do roka je možné zvládnout až čtyři sklizně, bez dostatku vláhy spíše jen tři.

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ jetel jetele
vokativ jeteli jetele
lokál jeteli jetelích / jetelech
instrumentál jetelem jeteli


V našich podmínkách se pěstuje především jako kvalitní pícnina. Své místo si jetel najde i v okrasných zahradách a v kuchyni, kde je používán jako dekorace dezertů a salátů. Jetel kvete od května do září růžovočervenými květy. Má příznivý vliv na kvalitu půdy a využívá se také jako medonosná rostlina k přilákání včel.

Jak aplikovat hnojivo

Povrchová aplikace pro plodovou zeleninu a trávníky

Posypte kolem rostlin nebo přímo na trávníky širokým rozhozem. Poté důkladně zalijte vodou. Doporučujeme polévkovou lžíci hnojiva na jednu rostlinu. Vrstvu hnojiva rozpraště rovnoměrně kolem rostliny.Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.Vojtěšku vyséváme nejlépe v březnu až dubnu do hloubky 12 – 20 mm, na lehčích půdách 20 – 25mm na dobře urovnaných pozemcích s drobtovitou strukturou půdy. Vojtěšku lze vysévat i v letním období tak, aby vzešla do poloviny srpna.

Vojtěška setá (Medicago sativa L.) je vytrvalý druh. Na stanovišti může přetrvávat i 10 až 15 let, ale dobrou produkci u nás poskytuje obvykle tak 3 až 4 roky. Dospělé rostliny vojtěšky se vyznačují hluboce kořenícím kůlovivým kořenem, který může dosahovat do hloubky 6 m a více.

Co se skloňuje : způsob ohýbání podstatných jmen, přídavných jmén, zájmen, číslovek, členů apod. Skloňování (deklinace) je jmenná flexe, tedy ohýbání slovních druhů, jako jsou podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky, členy apod. Je obdobou časování sloves.

Jak poznat vzor soudce : Vzor soudce: soudce bez soudcE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. výrobcE bez výrobcE).

Kolik se seje jetele na hektar

Při zakládání semenářských porostů vyséváme 4 mil. klíč. zrn/ha, což je 16 – 18 kg osiva/ha a to do hloubky 1 – 2 cm při meziřádkové vzdálenosti 20 cm.

Hnojivo ředíme v poměru 35 ml /naplněné víčko /v 8 litrech vody. Tímto roztokem pak provádíme zálivku přímo na trávník, nejlépe 1x za týden po celou dobu vegetace (březen – září).Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jak casto můžu hnojit trávník : Jak často se provádí hnojení trávníku

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.