Antwort Kdy se sbírají sedmikrásky? Weitere Antworten – Kdy rozkvétají sedmikrásky

Kdy se sbírají sedmikrásky?
Úbory obsahují oboupohlavné kvítky, mají kuželovité lůžko, v jejich středu jsou droboučké žluté trubkovité květy, na obvodu bílé až narůžovělé jazykovité květy. Sedmikráska je samosprašná, nebo ji opyluje hmyz (typicky dvoukřídlý). Kvete od února do listopadu, při mírné zimě i déle.Sbírat je můžete od března až do listopadu, nevadí jí mrazíky ani chlad. Sedmikrásky můžete použít jako ozdobu do karafy s vodou nebo jíst čerstvé přímo na louce, přidat do salátů a polévek nebo nasypat na chléb s máslem.Stačí se jen sehnout a natrhat je! Lidově se této něžné krásce říká také chudobka. Zdobí trávníky od jara do podzimu a sbírat ji můžeme kdykoliv kvete, i když nejvíce zdraví prospěšných látek obsahuje právě teď na jaře. Účinky sedmikrásky jsou velice jemné, a proto je vhodná i pro děti.

Kdy kvete sedmikráska chudobka : Sedmikráska od českého dodavatele zaujme svými krásnými květy snad každého. Kvete od února do listopadu a vydrží až -15 °C.

Jak konzumovat sedmikrásky

Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají i při nadměrném zadržování vody a otocích. Můžete je jíst čerstvé přímo na louce, přidat do salátů a polévek. Do salátů klidně nasbírejte i listy, a květy použijte hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí.

Jak dlouho vydrží sedmikráska : Sedmikrásky vydrží na stanovišti bez problémů i několik let, každým rokem však budou květy menší a menší. Jedním z nejznámějších kultivarů sedmikrásek je „Super Enorma“. Jedná se o plnokvětou odrůdu, která je vhodná k pěstování na záhonech, na obrubách i v okenních truhlících a okrasných nádobách.

Sedmikráska a její léčivé účinky působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťuje krev a ulehčuje vykašlávání. Používá se hlavně při zánětech horních cest dýchacích a plicních onemocněních. Látky obsažené v sedmikrásce napomáhají zvýšené látkové výměně v játrech. Užívá se také při chorobách žlučníku.

Sedmikráska se suší snadno, je možné ji sušit v tenké vrstvě jak na slunci, tak i ve stínu. Během sušení můžeme květ obracet. Za nepříznivého počasí dosušujeme umělým teplem. Dobře usušený květ balíme do papírových obalů.

Co se dá udělat ze sedmikrásek

Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Med připravený z tzv. ,,husích kvítků“ působí proti kašli, nachlazení, zánět hrtanu, hrdla a astmatu, vhodný je také při zažívacích problémech. Med se sedmikrásek můžete přidávat do čaje při nachlazení nebo si ho mazat na chleba.Čaj z květů sedmikrásky působí močopudně, podporuje pocení, zlepšuje proces látkové výměny a má čistící účinky. Pomáhá při artritidě, dně, akné a dalších problémech s pokožkou. Sedmikráska také léčí záněty krku, dýchacích cest i dásní, snižuje horečku a doporučuje se k léčbě onemocnění žlučníku.Základem pro jejich úspěšné kvetení je však slunné stanoviště. Dopřejte jim také dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku. V horkých dnech rychle vysychají především sedmikrásky vysazené v nádobách, takže se jim věnujte důkladněji. Šlechtěné sedmikrásky můžete mít jak v záhonech, tak v truhlících.

Stejně jako například pampeliška se i sedmikráska používá kvůli svým léčivým účinkům samozrejmě v léčitelství. Ze sedmikrásek lze připravit totiž čaje, léčivé masti, sirup proti kašli nebo léčivé obklady, který hojí odřeniny, opařeniny, omrzliny, ale tlumí i bolest svalů a kloubů.

Co delat že Sedmikrasek : Sedmikráska a způsoby použití

Sedmikráska je jedlá celá – květy, stonky i listy. Z květů a listů se dělá nálev nebo tinktura, z kořene pak odvar. Květy se dají také sušit na zimu. Sedmikráska se používá i zevně – po promnutí se uvolňují účinné látky a lze s ní potírat kůži.

Na co pomáhá sedmikráska : Stejně jako například pampeliška se i sedmikráska používá kvůli svým léčivým účinkům samozrejmě v léčitelství. Ze sedmikrásek lze připravit totiž čaje, léčivé masti, sirup proti kašli nebo léčivé obklady, který hojí odřeniny, opařeniny, omrzliny, ale tlumí i bolest svalů a kloubů.

Proč jíst sedmikrásky

Sedmikrásky působí močopudně, proto jsou ideální při léčbě revmatismu či dně. Zbaví tělo kyseliny močové a působí skvěle na menstruační bolesti. Čistí krev, prospívají játrům, blahodárně působí při diabetu a zrychlují metabolismus. Tudíž je vhodné je pít či jíst i při redukčních dietách.

Přiveďte k varu. Vařte přibližně 15 minut.Sedmikráska sice tvoří větší část čajové směsi, ale plicník, zběhovec, popenec a bukvice dodávají tomuto čaji tu pravou sílu. Z uvedených bylinek si připravíme čajovou směs, jednu vrchovatou čajovou lžičku potom použijeme na přípravu jednoho šálku. Bylinky zalijeme vařící vodou, necháme louhovat deset minut a scedíme.

Jak udělat Sedmikráskový čaj : Sedmikráskový čaj

Lžičku sušených květů přelijeme 2,5 dc horké vody, necháme 10-15 minut luhovat, scedíme a popíjíme. Čaj má velmi světlou barvu, příjemnou, jemně nasládlou vůni a slabě nahořklou chuť.