Antwort Kdy se sbírá jetel luční? Weitere Antworten – Kdy se sbira jetel
Doba sběru
Květy jetele lučního je ideální sbírat od května do října.Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čisticích čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy, či nachlazení.Nesouměrně srdcovitá semena mají žlutou až pískově hnědou barvu. Jetel luční kvete od května do října. Vhodné jsou mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6).
Kdy se sklízí jetel luční : Optimální termín sklizně pícního porostu je na začátku kvetení – zejména při využití na seno či senáž by měla sušina píce převyšovat 18 %. Intenzivní jetelotravní směsky na orné půdě zakládáme pro víceleté využití – zpravidla na 2 až 3 užitkové roky.
Jaká čeleď je jetel luční
BobovitéJetel luční / Čeleď
Jetel luční je rostlina z čeledi bobovitých, původem pocházející z Evropy, jež dorůstá výšky až 0,8 m.
Kdy kvete jetel luční : Popis: Jetel luční je deset centimetrů až metr vysoká, vytrvalá, dvouděložní bylina z čeledi bobovitých vytvářející v půdě mohutný kořenový systém. Kvete je od května do října. Pro délku korunní trubky může opylovat tuto bylinu pouze hmyz s dlouhým sosákem, především čmeláci nebo motýli.
Účinky jetele červeného
- Antioxidační účinky.
- Napomáhá správné funkci střev.
- Zbavuje průjmu.
- Detoxikační účinky.
- Pomáhá proti zvracení
- Pomáhá při nachlazení
- Pomáhá v období menopauzy.
- Pomáhá v období menstruace.
Jedná se o ranou jetelovinu vstupující do květu již v polovině května, kvete od května do srpna růžově až karmínově červeně. Vysévá se hlavně na polích, druhotně roste na okrajích osetých pozemků, najdeme ho i na loukách nebo při okrajích cest, na lokalitě však vytrvá většinou pouze rok.
Na co se pestuje jetel
V našich podmínkách se pěstuje především jako kvalitní pícnina. Své místo si jetel najde i v okrasných zahradách a v kuchyni, kde je používán jako dekorace dezertů a salátů. Jetel kvete od května do září růžovočervenými květy. Má příznivý vliv na kvalitu půdy a využívá se také jako medonosná rostlina k přilákání včel.Roste běžně téměř v celé Evropě a dalších částech světa. Najdeme ho na loukách, v trávnících, na pastvinách a lesních lemech. Řadíme jej do čeledi Fabaceae – bobovité.Kvete od května do srpna růžově až karmínově červeně. Vysévá se hlavně na polích, druhotně roste na okrajích osetých pozemků, najdeme ho i na loukách nebo při okrajích cest. Na jednom místě vytrvá většinou pouze rok.
Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.
Co se sbira z jetele : Sbírá se červené květenství, která mají jemně sladkou chuť, čestvé se hodí do salátů a i pro přímou konzumaci. Červený luční jetel je zdrojem, fenolů, silic, vitamínů A, B1, B3, C a E, antioxidantů, lecitinu, cholinu, kyseliny salicylové, vápníku, hořčíku, sodíku, železa, fosforu, chromu a fytoestrogenů (izoflavony).
Kdy se seče Vojtěška : Vojtěšky se nejčastěji pěstují z časně jarních výsevů (březen), ale je možné je pěstovat také z letních výsevů tak, aby vzešly nejpozději do poloviny srpna. Porost je možné zakládat do podsevu nebo jako čistosev. Seje se do hloubky 1–2 cm, výsevek 6–7 mil. klíčivých semen na hektar (12–14 kg/ha).
Kdy se seje červený jetel
Buď na jaře v době setí jarních obilovin a to do krycích plodin (plodiny sklizené na zeleno – oves, bob, kukuřice), napříč řádků – pozor na mráz. Také se může sít v letním období po sklizni raných předplodin a to v čisté kultuře bez předplodiny do konce srpna..
Po sněženkách a bledulích ze země vykouknou krokusy, narcisy, kosatce, hlaváčky, violy, prvosenky a lomikámen.10 nejkrásnějších květů jara
- Modřenec (Muscari armeniacum)
- Hyacinty (Hyacinthus)
- Krokusy (Crocus vernus)
- Pryskyřníky (Ranunculus asiaticus)
- Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris)
- Narcis (Narcissus)
- Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)
- Prvosenky (Primula)
Jak šít vojtěšku : Vojtěšku vyséváme nejlépe v březnu až dubnu do hloubky 12 – 20 mm, na lehčích půdách 20 – 25mm na dobře urovnaných pozemcích s drobtovitou strukturou půdy. Vojtěšku lze vysévat i v letním období tak, aby vzešla do poloviny srpna.