Antwort Kdy se projeví poporodní deprese? Weitere Antworten – Kdy zacina poporodní deprese

Kdy se projeví poporodní deprese?
Poporodní depresi zažívá asi 16 procent rodiček a nejčastěji se projeví v období 6 až 12 týdnů po porodu. Jako hranice, kdy by měla deprese odeznít, se uvádí 14 dnů. Pokud přetrvává, měla by matka vyhledat pomoc odborníka. „Tyto stavy jsou natolik depresivní, že přinesou i myšlenky na sebevraždu.Výkyv nálady, poporodní deprese, nebo psychóza Poporodní blues, jak se emočním výkyvům říká, zažije více než polovina žen. Dobré i špatné dny, proměnlivá nálada, plačtivost a zahlcenost, většinou do dvou týdnů samy odezní. Pokud potíže přetrvávají od prvních týdnů po porodu až po několik let, je léčení na místě.Laktační psychóza, často označovaná jako poporodní psychóza, je závažné psychické onemocnění, které může postihnout ženy po porodu. Charakterizuje ji ztráta kontaktu s realitou, výkyvy nálad, halucinace a delirium. Ačkoliv se na základě názvu může zdát, že má stav spojitost s kojením, není tomu tak.

Co dělat s poporodní depresi : V první řadě si promluvte se svým partnerem, rodinným příslušníkem, kamarádkou nebo kamarádem. Popište jim celou situaci, jak se cítíte, co by vám pomohlo z jejich strany. Případně společně najděte způsob, jak pokračovat s odborníkem. V každém případě se můžete obrátit se na svého gynekologa či praktického lékaře.

Jak poznam že mám Poporodni depresi

Jak rozpoznat poporodní depresi Běžné poporodní splíny (například plačtivost, podrážděnost, úzkostné pocity, výkyvy nálad…) trvají jen několik dní po porodu. Jestliže nedochází ke zlepšení stavu ani do tří týdnů od narození miminka, může se jednat o poporodní depresi.

Co se nesmí dělat v šestinedělí : V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.

Jak rozpoznat poporodní depresi Běžné poporodní splíny (například plačtivost, podrážděnost, úzkostné pocity, výkyvy nálad…) trvají jen několik dní po porodu. Jestliže nedochází ke zlepšení stavu ani do tří týdnů od narození miminka, může se jednat o poporodní depresi.

U většiny žen odezní tento stav po dvou třech dnech. Podle statistiky je většina žen dva až tři týdny po porodu v labilním tělesném i duševním stavu, u 10 až 12% matek tento stav začíná až po několika týdnech, někdy měsících a často přetrvává dlouho.

Co na poporodní depresi

Léčba může (v ideálním případě) obsahovat kombinaci psychofarmak a dalších terapií. Přístupy, které se ukázaly jako efektivní, jsou např. kognitivně behaviorální terapie, interpersonální terapie nebo terapeutické směry vycházející z hlubinné psychologie. Poporodní deprese postihují zhruba 15% žen a 4% otců.Deprese se projevuje především ve změněných náladách, prožitcích a psychických stavech: Smutek, nebo špatná nálada: Cítíte se většinu dne smutní, prázdní, nebo bez naděje. Tento pocit může být trvalý nebo se může objevovat v určitých momentech dne. Může se projevovat i pocity emoční prázdnoty.Úzkost se projevuje jak psychicky, tak fyzicky např. lekavostní, podrážděností, nervozitou, bušením srdce, nevolností, poruchami spánku. Deprese je vážnější, dlouhotrvající porucha psychiky, která dokáže obrátit život naruby.

Trvá přibližně 6 až 8 týdnů. V ranním obodobí šestinedělí (prvních 10 dní) se hojí rány po porodu. Během dalších týdnů probíhají v těle ženy fyziologické a anatomické změny, které vedou k navrácení těla do stavu jako před těhotenstvím: zmenšuje se děloha, pochva.

Kdy končí šestinedělí : Šestinedělí (puerperium) je období bezprostředně po porodu dítěte. Trvá přibližně šest týdnů. Je to období sžívání s miminkem a zvykání si na roli rodičů, pro miminko je to období zvykání si na svět.

Jak se pozná laktační psychóza : Jde o vystupňované depresivní stavy s momentální neschopností navázat vztah k dítěti. Žena je bezradná, má nekontrolovatelné pocity úzkosti, noční můry spojené s nespavostí, halucinace, poruchy příjmu potravy, sebevražedné úmysly, pocit, že její dítě bylo vyměněno.

Jak se vyrovnat s Poporodni depresi

Jak si můžete sama pomoct při poporodní depresi

  1. buďte k sobě laskavá a říkejte si o pomoc, a to jak svému okolí, tak i psychologovi či psychiatrovi,
  2. dbejte na hygienu a osobní péči – i malé věci, jako je sprcha nebo hezky se obléct, i když zůstáváte doma, vám mohou zlepšit náladu,


Propuštění po spontánním porodu je většinou mezi 48. – 72.Jaké jsou příčiny deprese Příčiny deprese nejsou doposud uspokojivě objasněny. Známe pouze některé rizikové faktory, které se na vzniku depresí mohou podílet. Patří zde např.: biologická zátěž (porod, léčba steroidy), genetické dispozice, psychologická zátěž (ztráta zaměstnání, partnera) nebo určité vývojové momenty.

Jak začíná deprese : podrážděnost, hněv. ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity nebo o sebe a své blízké únava, vyčerpání, pokles výkonnosti, nespavost, dále potíže s koncentrací, rozhodováním, pamětí myšlenky na ublížení si nebo na smrt.