Antwort Kdy se operuje brániční kýla? Weitere Antworten – Kdy operovat brániční kýlu

Kdy se operuje brániční kýla?
Ano, pokud jde o pálení žáhy, bolesti v nadbřišku anebo vrácení žaludečního obsahu do úst.Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.Jak brániční kýla začíná

Někdy může brániční kýlu doprovázet nepříjemný tlak na hrudníku. Typický je i návrat žaludečních šťáv do jícnu, což se projevuje pálením žáhy. K dalším příznakům pak patří silné bolesti na hrudi spojené s úporným nočním kašlem.

Jak dlouho trvá hospitalizace po operaci kýly : Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Jak na kýlu bez operace

Pravidelným cvičením můžete zmenšit kýlu, připravit břišní stěnu na operaci nebo operaci zcela předejít. Předejdete nebo zmírníte již přítomné bolesti zad související s povolenou břišní stěnou. Celkově zlepšíte kondici a se současnou úpravou jídelníčku a navýšením pohybové aktivity snížíte i váhu.

Jak dlouho bolí bricho po operaci kýly : Bolesti by měly postupně odeznít za 24-48 hodin. Zvracení je občasným nežádoucím účinkem anestezie, zejména celkové, a odezní většinou do 6-12 hodin po operaci. Chodit můžete již za několik hodin po operaci. Do domácího ošetřování je klient propuštěn v závislosti na typu kýly za několik hodin či dní po výkonu.

Příznaky uskřinuté kýly

  • Náhlá a rostoucí bolest.
  • Kýlní výduť měnící barvu (rudne, tmavne či se barví do fialova)
  • Nevolnost a zvracení
  • Horečka.
  • Rychlý srdeční tep.


Léčba spočívá v neutralizaci žaludečního obsahu – léky, které zablokují produkci kyseliny (helicid, omeprazol, pantoprazol, controloc, nolpaza…), či při velkých obtížích a velkém nálezu operace – navrácení části žaludku zpět pod bránici a našití pevné manžety – zpravidla laparoskopicky.

Co způsobuje kýlu

„Kýla vzniká proniknutím obsahu dutiny břišní přes oslabení její stěny. Nejčastější typ kýly je tříselná a u novorozenců pupeční kýla. Kýly sama nezmizí a může se jenom zvětšovat, proto je důležité při podezření na kýlu vyhledat lékaře, který provede vyšetření a v případě potvrzení diagnózy doporučí operační zákrok.K operaci nelze přijmout pacienty kteří:

Nemají v pořádku požadované předoperační vyšetření – chybí zpráva praktického lékaře, nejsou provedeny laboratorní testy krve atd. Nemají zajištěné odpovídající sociální zázemí při krátkodobé chirurgii – doprovod, odvoz, telefon …Kýla vzniká v oblastech břišní stěny tam, kde je stěna většinou oslabena. Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.

– Kašel se snažte použít až tehdy, když ucítíte, že bude účinný, tzn. produktivní. Snažte se zabránit nekontrolovanému a častému kašli, který by vedl k větší bolestivosti operační rány. Nezapomeňte při každém odkašlání nebo huffingu fixovat operační ránu.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci : U většiny nemocných návrat na fyzickou úroveň, na jakou byli zvyklí před operací, trvá 5-8 týdnů.

Jak moc je nebezpecna kýla : Jedná se o velmi vážný stav, kdy do uvíznuté tkáně neproudí krev a hrozí její odumření. Pacient se potýká s výraznou bolestí, nevolností, zvracením a horečkou. Pokud nedojde k časnému lékařskému zásahu (repozice, operace) hrozí nekróza obsahu kýly, kdy může dojít až k zánětu pobřišnice.

Co pomáhá na kýlu

Jediným efektivním způsobem léčby tříselné kýly je zpravidla chirurgická operace, která může být buď klasická nebo laparoskopická. Pobyt v nemocnici po zákroku většinou nepřesáhne 3 dny. Provádí se rozříznutím tkáně s následným zatlačením obsahu kýly zpět do dutiny břišní a následnou plastikou tkání.

K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, zvedání těžkých břemen a tělesnou námahu spojenou se zvýšeným tlakem v břišní dutině.Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.

Kdy nejít na operací : Den před operací

Poté, pokud netrpíte nějakou závažnou chorobou, nebo pokud to nevyžaduje příprava k operaci, odcházíte domů a k výkonu přicházíte až v den operace ráno, většinou do 7,00 hodin.