Antwort Kdy sazet letničky? Weitere Antworten – Kdy zasadit semínka Letnicek

Kdy sazet letničky?
Předpěstování letniček

Obvykle jde o letničky s většími semínky, které můžete od dubna až května vysazovat přímo na záhon. Stejně nesnášejí přesazování. Jedná se o tyto druhy: slunečnice, nocenka, len, lichořeřišnice, hrachor, měsíček. Velmi drobná semínka je nutno předpěstovat v nádobách a v bytových podmínkách.Chcete-li do zahrady vysadit už větší rostliny a získat tak určitý náskok v kvetení, můžete si letničky předpěstovat na teplém a světlém okenním parapetu anebo ve skleníku. Ve skleníku můžete s výsevem začít už od února, při předpěstování doma počkejte až do března.KDY SÁZET

  • Letničky a balkónové rostliny umístěte ven až v 2. půlce května.
  • Všechny druhy potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování.
  • Vyštipujte odkvetlé květy, rostliny vytvoří rychleji nová poupata.
  • Jarní výsadby při mrazíku překryjte netkanou textilií.

Kam zasadit letničky : Kam vysadit letničky Většina letniček dobře prospívá na plném slunci, některé druhy vyžadují polostín (hlíznaté begonie, fuchsie, kejklířka). Vysoké druhy dávejte na místo chráněné před větrem.

Co kdy zasadit

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Kdy sázet letničky do truhlíku : Čas na výsadbu je ideální zrealizovat koncem března až v dubnu. Do té doby máte dostatek času věnovat se samotnému výběru a kombinacím. Samotnému výběru však podléhá i příprava nádob a výběr vhodného substrátu. Nádoby musí být dostatečně velké a hluboké.

Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné.

Pro předpěstování letniček je nezbytně důležitá kvalitní půda. I zde se řídíme potřebami jednotlivých odrůd. Pro ideální podmínky ke klíčení semínek je vhodné zvolit výsevní substrát, jež všechny důležité živiny obsahuje. Případně lze využít směs zahradní půdy a rašeliny.

Jak casto hnojit letničky

Většina letniček nevyžaduje žádnou speciální péči, přesto však platí, že čím lépe se o ně budete starat, tím více květů budou mít a tím více se budou rozrůstat. Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu.Letničky, které mají krátké vegetační období, lze vysadit ze semínek. Jsou méně náročné na péči a lze je vysazovat již v dubnu. Prokypřete půdu, odstraňte plevel, záhon zarovnejte a vysévejte do řádků, hnízd nebo je volně rozhoďte. Větší semena se vysévají do hloubky přibližně 7 centimetrů.Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Co zasadit do truhlíků v březnu : Do truhlíků se skvěle hodí tulipány (Tulipa), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), snědky (Ornithogalum balansae), sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis), primule (Primula), hyacinty (Hyacinthus), krokusy (Crocus), puškinie (Puschkinia), violka zahradní neboli maceška (Viola x wittrockiana), pomněnky (Myosotis), …

Co sázet k okurkám : Okurky se rády kamarádí se zelím, celerem, červenou řepou, kedlubnami, hráškem a fazolemi. Když mezi ně zasadíme kopr, bude je chránit před housenkami a podpoří jejich růst.

Jak daleko od sebe se sází okurky nakládačky

ZPŮSOBY PĚSTOVÁNÍ OKUREK

Pěstujeme je v řádcích asi metr od sebe. Na záhoně připravíme jamky široké a hluboké asi 30 cm a zapracujeme do nich vyzrálý kompost. Z vyhnojené půdy vytvarujeme růvek vysoký asi 15 cm (tak zajistíme dobrou propustnost). Semena vyséváme po dvou až třech do hnízd asi dva centimetry hluboko.

Semena vyséváme koncem března ve skleníku a mladé rostlinky vysazujeme po přepikírování na záhon v polovině května. Všechny slaměnky upřednostňují teplé slunné místo a dobře propustnou půdu.2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Jak přezimovat letničky : Nejlépe se jim během zimního období bude dařit ve světlé a chladné místnosti s přístupem vzduchu, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 12 °C. Využít můžete světlý sklep, zimní zahradu, skleník, chladnou chodbu i garáž. Co se týká péče, není potřeba si dělat velké starosti.