Antwort Kdy rostou žampiony? Weitere Antworten – Jak poznat žampion od muchomůrky

Kdy rostou žampiony?
Mladé plodnice se podobají pýchavce či prášivce. Od žampionu lze muchomůrku zelenou odlišit barvou lupenů – u žampionu jsou lupeny světle až tmavě hnědé, u muchomůrky jsou bílé.Houba roste asi 7–12 dní a polovinu této doby není vůbec viditelná. Nejprve totiž roste plodnice pod zemí a když vykoukne, roste den po dni centimetr za centimetrem. Takže pokud vidíte fotky lidí, jak se chlubí plnými koši či kufry aut, nebojte se.Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Jak se pozná jedlý žampion : Pro žampion zápašný je typický karbolový zápach, zatímco jedlé žampiony voní po anýzu nebo mandlích. „Čerstvé plodnice pečárek zápašných ale nemusí být nijak cítit,“ upozorňuje Jiřina Hrabáková s tím, že při tepelném zpracování začne páchnout po karbolu každý žampion zápašný a navíc vám v hrnci začne žloutnout.

Jak vypadá zkažený žampion

Za zkažený ho lze považovat pokud: má slizký povrch. je suchý, scvrklý má hnědé skvrny.

Jak vypadá žampion ovčí : Má bílou až krémovou barvu, později kožově hnědou, otlačením slabě žloutne. Pokožka se dá sloupnout. Lupeny jsou husté, volné, ostří mají bělavé, v mládí světlé, postupně šedě masové, později tmavnou až do černohnědé barvy ve stáří. Nemají stadium, kdy je barva čistě růžová.

Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha. Snažte se proto hledat na místech v závětří a s přiměřenou vlhkostí půdy. V chladnějších obdobích, jako je jaro a začátek léta, hledáme houby spíše na slunných stanovištích – na okraji lesa, louky, při cestách a podobně.

Kdy mohu očekávat první sklizeň: Celý proces přípravy až po sklizeň trvá cca 2 měsíce. Sklízí se až 6 týdnů v několika vlnách. Na zahrádce se plodnice objevují následující rok po výsadbě.

Kdy je nejlepší čas jít na houby

Nejlépe se houbám daří, když jsou výkyvy teplot a vlhkosti minimální. Nemá smysl vyrážet do lesa hned po dešti. Hřiby se zpravidla začínají objevovat 8 až 12 dní po dešti, pokud ale dlouho před tím nepršelo, může se tato doba prodloužit až na čtyři týdny.Za zkažený ho lze považovat pokud:

  1. má slizký povrch.
  2. je suchý, scvrklý
  3. má hnědé skvrny.
  4. jeho zápach připomíná rybinu.

Jak dlouho žampiony vařit

Žampionům stačí pouze krátká tepelná úprava, ať už je zrovna vaříme nebo dusíme. Obvykle je dostatečných 3–5 minut, nejvýše 10 minut. Při krátké tepelné úpravě si žampiony ponechají výbornou chuť a šťavnatost, zároveň je zbytečně nevysoušíme.

Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy.

Jak poznat špatné žampiony : „Žampiony zápašné lze přitom poměrně lehce rozeznat. Po zmáčknutí či škrábnutí houba zežloutne. Také při přípravě v kuchyni nepříjemně páchne. Je cítit po karbolu.

Kde je největší výskyt hub : Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.

Jak pěstovat žampiony na zahradě

Žampion není nijak zvláště náročný na vlhkost půdy ani na živiny. Nejlépe jej můžeme sázet na travnatých stanovištích (zahradní trávník) nebo u kompostu. Samotná výsadba probíhá tak, že motykou nadzvedneme drn trávy, ke kořínkům se nasype sadba z jednoho balení a drn se přimáčkne zpět.

Při pěstování žampionů ve sklepě si pořiďte kompletní sadu se substrátem a zeminou na krytí. Při zakrývání zeminu pokropte, ale nesmí být promočená. 3–5 dní skladujte žampiony v teplotě 25 °C a jakmile se začne tvořit podhoubí, přeneste je do sklepa.Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Kde roste nejvíce hub : Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.