Antwort Kdy raší meruňky? Weitere Antworten – Kdy postřik meruněk
Postřik se vždy provádí vždy na jaře (u meruněk to vychází na březen nebo duben), a to ve dvou fázích. Protože houba způsobující moniliovou spálu proniká do větviček přes květy, je důležité provést první postřik na začátku kvetení. Druhý postřik se provádí na konci kvetení.Chránit poupata a květy je těžší
Většině odrůd jabloní odejdou mrazem květy už při teplotě -2°C. Slivoně a višně jsou jen o trošku odolnější, vydrží -3°C. Meruňky a broskvoně jsou odolné nejméně, maličké plůdky meruněk ničí dokonce i teplota lehce nad nulou – přijdete o ně při teplotě již 0,5°C.Kritické období nebezpečí pozdních jarních mrazíků se vyskytuje v našich podmínkách nejčastěji v době od začátku dubna až do konce května. Květy stromů jsou nejvíce poškozovány na začátku kvetení a v plném rozkvětu. Meruňky poškozuje v květu mráz již -2 °C až -3 °C, broskvoně -3 °C až -5 °C.
Kdy se provádí řez meruňky : Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.
Jak stříhat meruňky
U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.
Kdy aplikovat postřik : Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
"Zmrzlá meruňka se pozná podle zašedlé barvy okvětních lístků a černého semeníku uvnitř květu," vysvětlil Pošík. Mrazy zasáhly zejména níže položené oblasti kolem řeky Labe, nevyhly se však ani vyšším polohám.
Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2°C, broskvoně -3°C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4°C. Pro rozkvetlé květy je kritická teplota v rozmezí -1 až -2°C, ale jejich mladé nasazené plůdky po opadu okvětí může poškodit již -0,5°C pokud trvá několik hodin.
Jak zakryt Merunku před mrazem
Můžete ochránit i jednotlivé rostlinky. Někteří zahrádkáři doporučují menší rostliny zakrýt uříznutými půlkami PET lahví, zavařovacími sklenicemi. Větším rostlinám pak vytvoříte obal z netkané textilie a pokud jsou náchylnější na mrazy, můžete je ještě seshora zasypat mulčovací kůrou, nebo třeba chvojím.Ochranu před štiplavým mrazíkem poskytne obal z netkané textilie, kterým lze zakrýt menší ovocné stromky. Při větším chladu použijte více vrstev textilie. Účinek takového oblečku lze ještě zvýšit, pokud jej navíc narosíte vodou.Roubování
- Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení).
- Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).
Řez meruněk se provádí dvakrát ročně. Na jaře (od začátku rašení až do května) je to výchovný řez, kdy odstraňujeme suché, nemocné a poškozené výhony nebo zakládáme korunku či tvar stěny (palmety).
Kdy stříhat Sloupovitou meruňku : Zlatožluté plody můžete sklízet od poloviny července. Kromě toho, že tyto stromky rostou skutečně sloupovitě, jsou naočkovány na speciální podnoži za účelem zvýšení výnosů. V prvních dvou letech zakraťte postranní výhony. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka.
Jak tvarovat meruňku : U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.
Kdy provést postřik proti přezimujícím škůdcům
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Nejlepší jsou v tomto období měďnaté postřiky jako Champion, později Sylit nebo Delan. Ale pozor, pokud už lístky raší, postřik už není vhodný, o lístky byste přišli. Meruňky a višně se musí ochránit proti tzv. spále nebo mrtvici, odborně řečeno proti moniliovému úžehu.Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4 °C. V polohách ohrožovaných mrazem je možné oddálit rašení raně kvetoucích ovocných stromů i zakrytím – namulčováním – povrchu půdy slámou, senem, polystyrénovými deskami, nebo podobným světlým materiálem.
Jak zakrýt meruňku před mrazem : Ochranu před štiplavým mrazíkem poskytne obal z netkané textilie, kterým lze zakrýt menší ovocné stromky. Při větším chladu použijte více vrstev textilie. Účinek takového oblečku lze ještě zvýšit, pokud jej navíc narosíte vodou.