Antwort Kdy potřebuji Freistellung? Weitere Antworten – Co kdyz nemám Freistellung
K výkonu této činnosti potřebujete také Freistellung, česky osvobození od srážkové daně. Nemáte-li tento dokument, váš odběratel je ze zákona povinen vám strhnout z každé faktury srážkovou stavební daň ve výši 15 % a zaplatit ji na německém daňovém úřadě.Budete potřebovat Potvrzení o daňové rezidenci a živnostenský list, respektive výpis z obchodního rejstříku, případně další specifické přílohy. Českým podnikatelským subjektům přiděluje Steuernummer německý finanční úřad ve městě Chemnitz. Přidělení trvá v průměru 30 až 60 dní.Chcete-li získat Steuernummer a Freistellungsbescheinigung (osvobození od stavební daně v Německu), musíte vyplnit příslušnou žádost a předložit příslušné doklady prokazující chování českých podniků.
Jak je to s daněmi v Německu : Pro DPH platí v Německu v zásadě obdobné předpisy jako v ČR, protože celý systém DPH je v EU ve značné míře harmonizován. Jsou stanoveny dvě sazby DPH, snížená ve výši 7 % a základní ve výši 19 % (v období od 1.7.2020 do 31.12.2020 platí snížená sazba ve výši 5% a základní ve výši 16%).
Kdo potřebuje Freistellung
Freistellung, nebo Freistellungbescheinigung, je osvobození od stavební srážkové daně. Toto potvrzení potřebuje každý Čech, který chce na území Německa vykonávat stavební činnost, resp. činnosti spojené se zhotovením stavby a chce dostávat 100% svých výdělků.
Kdy se musím registrovat k DPH v Německu : Tuto povinnost byste měli až po překročení obratu ve výši 10.000,- EUR, přičemž tato hranice se vztahuje na celou EU. Od momentu jejího překročení jsou prodejci povinni podávat DPH hlášení v každé zemi, do které zasílají své zboží.
Před žádostí o Freistellung (především pokud žádáte poprvé) si potřebujete vybavit i německé daňové číslo Steuernummer. K tomu potřebujete především sken vašeho občanského průkazu, potvrzení o daňové rezidenci, živnostenský list, resp. výpis z obchodního rejstříku a případně ještě další doklady podle druhu podnikání.
Jak je tento příjem zdaněn, jestliže zaměstnanec nemá u dotyčného zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a ani od něho nepobírá žádné další příjmy ze závislé činnosti. Odměna podléhá – stejně jako v minulých letech – i v roce 2024 zdanění 15% srážkovou daní.
Co je potřeba pro práci v Německu
Co je potřeba pro práci v Německu Pro práci v Německu nepotřebujete jako český občan žádné pracovní povolení. Pro cestu za hranice vám stačí pouze platný občanský průkaz. Pokud se ale budete do Německa i stěhovat, musíte se přihlásit k pobytu.Při povinnosti podání daně je nově lhůta stanovena do 31.07. následujícího roku. Nemáte-li povinnost daně podávat, ale přesto zjistíte, že se Vám to vyplatí, můžete si daňové přiznání podat až 4 roky zpětně (např. přiznání za rok 2019 můžete podat až do 31.12.2023).Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u místně příslušného finančního úřadu.
Pracovní doba v Německu
Německý zákoník práce stanovuje maximální denní pracovní dobu na 8 hodin. Tu je možné prodloužit na 10 hodin, ale jedině za podmínky, že během šesti měsíců nebo 24 týdnů nebude překročený průměr 8 hodin.
Jak je to s DPH při nákupu ze zahraničí : Když nakupuje v zahraničí plátce DPH
Tím spadá do režimu reverse charge a povinnost přiznat a odvést DPH je na něm – do svého pravidelného daňového přiznání k DPH uvede nákup a zaplatí daň v Česku. Na faktuře od Francouzů tedy Bořek dostane částku bez DPH.
Kdy je třeba registrovat se k DPH : Kdy se stáváte plátcem DPH Plátcem DPH se stáváte v okamžiku, kdy ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročíte obrat 2 miliony korun. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Co přesně jsou příležitostné příjmy a jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu vám prozradíme v následujícím textu na BusinessInfo.cz. Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů.Cestování do Německa aktuálně – podmínky pro vstup
Od 1. června 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Německa v souvislosti s onemocněním covid-19. Zahraniční turisté nepotřebují očkování, ani negativní test. Nevyplňuje se ani příjezdový formulář.
Kdy se nemusí platit daně : Nesmí být pravidelný a s živnostenským listem. Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024).