Antwort Kdy musíte podat daňové přiznání? Weitere Antworten – Kdy je povinnost podat daňové přiznání

Kdy musíte podat daňové přiznání?
Zdanitelný příjem je nižší než 50 000 Kč – nemá povinnost podat daňové přiznání. Zdanitelný příjem je vyšší než 50 000 Kč – má povinnost podat daňové přiznání. A to i když výdaje činí 60 % z 55 000 Kč, tj. 33 000 Kč a základ daně 22 000 Kč (55 000 Kč – 33 000 Kč).Daňové přiznání musíte podat a daň zaplatit do konce dubna, pokud jde o elektronické podání. Kdybyste daňové přiznání podávali poštou či osobně na finančním úřadě, platí pro vás termín do 1. dubna.Lhůta pro podání daňového přiznání v elektronické podobě je o měsíc delší, tedy do čtvrtka 2. května 2024.

Co když zapomenu podat daňové přiznání : Pětidenní zpoždění je tolerováno a žádný postih vám tak nehrozí. Poté ale o výši vaší pokuty rozhoduje to, zda daňové přiznání odevzdáte pozdě, nebo vůbec a do schránky vám tak přistane upomínka od finančního úřadu. Za pozdní odevzdání čekejte pokutu, a to 0,05 % z vypočtené daně za každý den prodlení.

Kdo musí podávat daňové přiznání

Kdo má povinnost podat daňové přiznání:

Osoba, která pracovala (byť jeden měsíc) současně pro dva zaměstnavatele a z obou zaměstnání byla odvedena zálohová daň z příjmu (hrubý příjem byl vyšší než 10 000 Kč u každého ze zaměstnavatelů). Osoba, jejíž další příjmy mimo příjmů ze zaměstnání (tzv.

Co když nepožádám o roční zúčtování daně : Pokud zaměstnanec nepožádá zaměstnavatele o roční zúčtování do 15. února, je zaměstnavatel povinen vystavit zaměstnanci potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Na základě něj si zaměstnanec daňové přiznání podá sám.

Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.

pokutu za nepodání daňového přiznání – minimálně 500 Kč, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pokutu za opožděné zaplacení daně – z repo sazby ČNB zvýšené o 14 % je vypočítáván úrok z prodlení za každý den, pokutu za nižší přiznání daně – v tomto ohledu na vás čeká platba ve výši 20 % z doměřené daně finančním úřadem.

Kdy daňové přiznání 2024

Daňové přiznání s daňovým poradcem:

Forma podání Termín podání daňového přiznání Termín vrácení přeplatku
Papírové podání 2. duben 2024 3. květen 2024
Elektronické daňové přiznání 2. květen 2024 3. červen 2024
S daňovým poradcem 1. červenec 2024 2. srpen 2024

10. 5. 2024Kdo má povinnost podat daňové přiznání:

Osoba, jejíž další příjmy mimo příjmů ze zaměstnání (tzv. příležitostné příjmy, na které nemá živnostenské oprávnění) přesáhly 30 000 Kč. Částkou se rozumí hrubý příjem, před odečtením případných výdajů. Osoba, která má pravidelný příjem z pronájmu.Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Stejný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas. Z nedávné novely daňového řádu nicméně vyplývá, že Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.

Lhůta pro podání dodatečného přiznání je do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém daňový subjekt zjistil, že tato povinnost vzniká. Dodatečná daň je splatná ve stejné lhůtě. Příklad: Daňový subjekt zjistil 15.5.2023, že v roce 2023 zaúčtoval výnos, který souvisí s rokem 2022.

Koho se týká daňové přiznání : Podávání daňového přiznání

Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Kdo musí podat roční zúčtování daně : Zaměstnavatelům vzniká povinnost zaměstnanci roční zúčtování daně vyhotovit, pokud si o něj včas zažádá. Žádat o něj mohou jen ti zaměstnanci, kterým nevznikla povinnost podávat daňové přiznání – nemají třeba jiné příjmy z podnikání z vedlejší činnosti, pronájmu či kapitálového majetku.

Kdo si musí podat daňové přiznání

Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Co si odecist z dani 2024 : Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).