Antwort Kdy musí spolek vést podvojné účetnictví? Weitere Antworten – Kdy se musí vést podvojné účetnictví
Pokud fyzická osoba překročí v daném kalendářním roce obrat nad 25 000 000 Kč, je povinna vést účetnictví od prvního dne následujícího po roce, v němž obrat překročila. Účetnictví musí vést minimálně následně po dobu 5 let. Účetnictví také vedou fyzické osoby, které jsou zapsané v obchodním rejstříku.Spolky se velmi často podílejí na kulturním dění, poskytují služby nebo se zaměřují na vzájemně nebo veřejně prospěšné cíle. Právně musí splňovat mnohé náležitosti, mít název, minimálně tři členy, sídlo, účel, statutární orgán spolku a vymezení práv a povinností členů. Také musí být zapsaný ve spolkovém rejstříku.V rámci jednoduchého účetnictví musí spolky vést účetní knihy, kterými jsou: ● peněžní deník, ● kniha pohledávek a závazků a ● pomocné knihy o ostatních složkách majetku. Spolek dále musí sestavovat přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích.
Kdy vzniklo podvojné účetnictví : Nejstarší systém podvojného účetnictví se dochoval z Janova z roku 1340, teoretické základy moderního účetnictví vyložil mnich Luca Pacioli roku 1494. Nezávisle vzniklo podvojné účetnictví i ve dvou asijských zemích, a sice takzvané účetnictví dračí brány koncem 16. nebo začátkem 17.
Kdy musím začít vést účetnictví
Ze zákona mají povinnost vést účetnictví všechny právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a OSVČ podnikatelé, jejichž obrat za předcházející rok přesáhne 25 milionů korun.
Kdy má účetní jednotka povinnost auditu : Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč
563/1991 Sb., o účetnictví. Všechny spolky (včetně pobočných) jsou povinné vést účetnictví. Kdo vede podvojné účetnictví (v plném nebo zjednodušeném rozsahu), musí každý rok zpracovat účetní závěrku, která se skládá ze tří částí: rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha.
Jestliže spolek vykazuje pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy osvobozené od daně nebo příjmy, z nichž je vybrána srážka daně podle zvláštní sazby daně, nemusí podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob .
Kdy se musí vést účetnictví
Podvojné účetnictví je povinné především pro právnické osoby – v podnikání se jedná zejména o společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Fyzické osoby a OSVČ vedou účetnictví hlavně v případě, že za předcházející kalendářní rok jejich obrat přesáhl 25 milionů Kč.Princip podvojnosti a souvztažnosti účtů
Zachycuje se na dva účty stejnou částkou, jednou na straně MD a podruhé na straně D. Obě změny musí být stejně velké. Stejná částka se promítne dvakrát na dva různé účty = podvojnost. Podvojnost je soustavou podvojného účetnictví (podvojné účetnictví).V podvojném účetnictví je každá položka na účtu spárovaná s položkou na jiném účtu, ale na opačné straně (Má dáti nebo Dal). Např. pokud je pokladnou zaplacena dodavatelská faktura ve výši 1 500 Kč, je tato částka zaúčtována na účet pokladny na straně Dal a na účet dodavatele na straně Má dáti.
Vedení účetnictví
Velmi malá firma, neplátce DPH | od 2.000,- Kč / měsíc |
---|---|
Malá firma, plátce DPH (méně než 1000 dokladů za rok) | 3 – 8.000,- Kč / měsíc |
Střední firma, plátce DPH (1000 – 5000 dokladů za rok) | 8 – 15.000,- Kč / měsíc |
Větší firma, plátce DPH (více než 5000 dokladů za rok) | 15 – 25.000,- Kč / měsíc |
Kdo má povinnost zveřejňovat výroční zprávu : Povinnost zveřejnit výroční zprávu mají účetní jednotky zapsané v obchodním rejstříku, jimž tuto povinnost ukládá zvláštní právní předpis.
Které společností podléhají auditu : Roční úhrn čistého obratu více než 80 000 000 Kč; ročním úhrnem čistého obratu se zde rozumí výše výnosů snížená o prodejní slevy a dělená počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období, a vynásobená dvanácti. Průměrný přepočtený stav zaměstnanců v průběhu účetního období více než 50.
Jaké výkazy podává malá účetní jednotka
Malá účetní jednotka
sestavuje účetní závěrku ve zkráceném rozsahu, nezveřejňuje výsledovku (výkaz zisku a ztráty), nesestavuje přehled cash flow (o peněžních tocích) a přehled o změnách vlastního kapitálu.
Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil KčPokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.
Kdy nemusí nezisková organizace podávat daňové přiznání : Neziskové organizace nejsou povinny podat daňové přiznání, pokud mají pouze příjmy, které jsou od daně osvobozené, příjmy, které nejsou předmětem daně nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, kromě příjmů podle §36 odst. 6 písm. a).