Antwort Kdy mohu objet tramvaj? Weitere Antworten – Kdy můžu objet tramvaj

Kdy mohu objet tramvaj?
Můžu tramvaj objet, když stojí v zastávce Kolem nástupního ostrůvku vpravo jet smíte (vlevo můžete jet jen tehdy, pokud jízdě vpravo brání překážka nebo se tam nevejdete). Ovšem pokud je na vozovce vyznačená zastávka tramvaje, která není oddělena nástupním ostrůvkem, musíte za tramvají zastavit.(2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň …Tramvaj má na přechodu pro chodce přednost

Chodec dobíhá a nerozhlédne se.

Jak Prejet Tramvajovy pás : Tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném.

Kdy mohu objet autobus

Vysvětlení: Pokud zastaví vozidlo hromadné dopravy osob, je nutné nechat nastoupit a vystoupit cestující, i když jdou přes silnici. Pokud zastaví u chodníku, je možné ho objet. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.

Co to je nástupní ostrůvek : Nástupní ostrůvek neboli refýž (z francouzského refuge = útočiště) je nástupiště zpravidla tramvajové, někdy i autobusové nebo trolejbusové zastávky, tvořené zpravidla zvýšeným dopravním ostrůvkem mezi vozovkou a nezvýšeným tramvajovým pásem nebo na ploše autobusového nádraží, autobusového stanoviště na ploše uvnitř …

Souběžně jedoucí tramvaj, která odbočuje vpravo nebo vlevo přes váš jízdní pruh, má vždy přednost. Stejně tak musíte dát přednost tramvaji, která jede souběžně s vámi, pokud hodláte odbočit přes její trasu. To je největší zvláštnost tramvajového provozu.

Tramvajový pás je podle pravidel silničního provozu druh tramvajové dráhy, která je vedena po pozemní komunikaci. Tramvajový pás může být v úrovni vozovky nebo zvýšený. V historických částech měst je pás vyskládán žulovými kostkami nebo vylitý asfaltem.

Kdy nemá chodec prednost

Pravidla na přechodu pro chodce

Chodec na přechodu nemá absolutní přednost: Nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se vozidlem a vždy musí dát přednost tramvaji. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždí-li vozidla s právem přednostní jízdy (tedy všechna „auta s majáčkem“).V současnosti jsou tramvajové linky v ČR v provozu v Brně (tramvaj však zajíždí i na území samostatného města Modřice v okrese Brno-venkov), tramvajová doprava v Liberci (s meziměstskou linkou do Jablonce), Mostě a Litvínově (obě města jsou propojena tramvajovou dopravou), Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze.tramvaj před vámi přednost, pokud jedete souběžně a chystáte se odbočit přes její trasu, případně vjet na tramvajový pás. Také má přednost při odbočování vlevo nebo vpravo přes váš směr jízdy, pokud jedete podél ní.

Nejvyšší dovolená provozní rychlost 60 km/h:

a) Pokud je na traťových úsecích, které jsou součástí pozemní komunikace, povolena silniční dopravní značkou rychlost vyšší, je nejvyšší dovolená provozní rychlost 60 km/h.

Kdy je možné přejet plnou čáru : Plná čára předjíždění explicitně nezakazuje. Můžete legálně předjet cyklistu nebo motorkáře, v případě velmi širokého jízdního pruhu i automobil. Nesmíte však během předjíždění přejet plnou čáru. Potom se už jedná o přestupek.

Kdy můžu zastavit na zastávce : Ten říká: „Řidič nesmí zastavit a stát u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou zastávka a končí ve vzdálenosti pět metrů za označníkem zastávky.

Jak se jezdí podel Nastupniho ostruvku

Podél nástupního nebo ochranného ostrůvku se jezdí vpravo. Vlevo se smí jet jen tehdy, brání-li jízdě vpravo překážka nebo jestliže je to bezpečnější s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu.

Střední dělící ostrůvky, nebo také ochranné ostrůvky, patří k prvkům tzv. dopravního zklidňování. Vložením středního dělícího ostrůvku mezi dva protisměrné jízdní pruhy vznikne dělený přechod, nabízející snazší a bezpečnější přecházení.Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.

Kdo má přednost při odbočování vlevo : Vozidlo odbočující vlevo musí dát přednost protijedoucím vozidlům vždy.