Antwort Kdy lze vydat elektronický platební rozkaz? Weitere Antworten – Kdy lze vydat platební rozkaz

Kdy lze vydat elektronický platební rozkaz?
Kdy může soud pomocí platebního rozkazu rozhodnout

Jak už bylo zmíněno, platebním rozkazem rozhoduje soud, pokud je z tvrzení obsažených v žalobě a z důkazů k ní přiložených dostatečně jasné, že: vznikl nárok na peníze, komu tento nárok náleží, a kdo jej má splnit.Elektronický platební rozkaz funguje jako zkrácené řízení. Zavádí elektronický formulář, který žalobce na internetových stránkách justice (sekce ePodatelna) vyplní, podepíše zaručeným elektronickým podpisem a odešle soudu. Žalobce může vymáhat částku až do výše 1 mil.To znamená, že rozhodnutí je závazné pro žalobce (věřitele) i pro Vás jako žalovaného. Proti tomuto rozhodnutí není možné podat ani odvolání a částku stanovenou platebním rozkazem musíte zaplatit. Pokud nezaplatíte, částka na Vás může být vymáhána prostřednictvím exekuce.

Co je to EPR návrh : Co to je Elektronický platební rozkaz (EPR)

Elektronický platební rozkaz je jednou z forem soudního rozhodnutí, které navazuje na podání žaloby na zaplacení určité peněžní částky. Jde o zkrácenou, levnější a zjednodušenou formu řízení, které probíhá elektronicky a lze jím vymáhat částku do výše 1 mil. Kč.

Kdy soud vydá platební rozkaz

Soud nejprve přezkoumá formální náležitosti podání. Pokud například nebyl zaplacen soudní poplatek, pak vás vyzve k jeho zaplacení a stanoví vám k tomu lhůtu. Jsou-li zaslané podklady dostačující, může soud vydat platební rozkaz, v němž žalovanému nařídí zaplacení dané částky do 15 dnů od jeho doručení.

Kdo může vydat platební rozkaz : Soud může vydat platební rozkaz i bez výslovné žádosti žalobce a bez slyšení žalovaného. Platební rozkaz nelze vydat, není-li znám pobyt žalovaného nebo má-li být platební rozkaz doručen žalovanému do ciziny. Platební rozkaz je třeba doručit všem žalovaným do vlastních rukou, náhradní doručení je vyloučeno.

Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu lze podat pouze na předepsaném elektronickém formuláři, který je řádně podepsaný žalobcem, přičemž ze skutečností uvedených v návrhu (popř. z přiložených důkazních listin) musí jasně vyplývat uplatněné právo na zaplacení peněžité částky.

Platební rozkaz soud nevydá, pokud není znám pobyt žalovaného. Platební rozkaz rovněž nelze vydat, pokud by měl být platební rozkaz doručován žalovanému do ciziny. Pokud nejsou splněny podmínky pro vydání platebního rozkazu na návrh žalobce, soud platební rozkaz nevydá a nařídí ve věci jednání.

Jak podat návrh na EPR

Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu lze přitom podat pouze elektronicky přes elektronický formulář. V návrhu je nutné sepsat všechny rozhodné skutečnosti. Zároveň je vhodné přiložit všechny důkazní prostředky v podobě listin, které má navrhovatel k dispozici. Soud vydá platební rozkaz.EPR bylo vydáno do cca 14 dnů (Obvodní soud Praha).Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění do částky 10 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 400 Kč; je-li předmětem peněžité plnění v částce vyšší než 10 000 Kč do 20 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 800 Kč.

U nejběžnějších žalob, kdy je vymáháno peněžité plnění do 20.000 Kč, se hradí soudní poplatek ve výši 1.000 Kč. U peněžitého plnění v rozmezí nad 20.000 Kč do 40.000.000 Kč činí poplatek 5 % z žalované částky.

Kolik stojí platební rozkaz : Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění do částky 10 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 400 Kč, v částce vyšší než 10 000 Kč do 20 000 Kč včetně činí soudní poplatek 800 Kč a v částce vyšší než 20 000 Kč činí poplatek 4 % z této částky.

Jak může rozhodnout dovolací soud : Jak může odvolací soud rozhodnout Odvolací soud rozhodne jedním z následujících způsobů: Odmítne pozdě podané odvolání. Odmítne odvolání proti rozhodnutí, proti kterému není přípustné se odvolat.

Jak podat odpor proti platebnímu rozkazu

Podání můžete učinit i v poslední den v podatelně soudu nebo podáním na poštu, nicméně doporučujeme co nejrychlejší jednání. Platební rozkaz představuje rozhodnutí ve věci samé bez nařízení ústního jednání (v tzv. zkráceném řízení). Obranou vůči němu je zmíněný odpor.

Jednání opatrovnického soudu je bezplatné. Opatrovnický soud však bude chtít vědět, jak bude s danou částkou (která je spořena na dítě) naloženo a jak bude použita ve prospěch nezletilého.Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč. Poplatek se vybírá až do částky 40 000 000 Kč.

Kdo platí náklady soudního řízení : Povinnost k placení nákladů řízení má každý účastník soudního řízení. Ten platí náklady, které vznikají nejen jemu osobně, ale také náklady svého právního zástupce v průběhu celého řízení.