Antwort Kdy kvetou pnoucí růže? Weitere Antworten – Jak rychle rostou pnoucí růže

Kdy kvetou pnoucí růže?
Existuje několik odrůd, které rostou vzhůru. Pnoucí růže ze skupiny Rambler (někdy se nazývají liánovité růže) jsou velmi oblíbené zejména proto, že dobře rostou. Tyto růže kvetou na víceletém dřevě, tedy na větvích starších než jeden rok. Za optimálních podmínek může tato odrůda vyrůst za rok o tři metry.nezplaněly. “ Všeobecně platí, že slabé výhony řežeme hluboko nebo je úplně odstraňujeme, silnější řežeme méně. „Keře udržujeme vzdušné, takže odřízneme výhony, které rostou dovnitř keříku nebo jsou přehuštěné,“ radí zahradník, „čím déle posouváme termín řezu, tím méně nám potom růže kvetou.Remontantní růže, tedy opakující kvetení, kvete po celý rok od jara až do podzimu. Potom jsou růže, které kvetou za rok prakticky dvakrát – na jaře a na podzim – a existuje i skupina růží, kvetoucích jednou za rok, na jaře.

Čím hnojit pnoucí růže : Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva. Pokud vaše růže špatně prospívají, dopřejte jim Vitality komplex s aktivními výtažky z humusu.

Jak se starat o pnoucí růže

Musíme si uvědomit, že pnoucí růže sázíme na desítky let. Je třeba zajistit, aby měly vždy dostatek prostoru; a to i pro kořeny. Růže nedáváme do stínu – tam moc nepokvetou, výhony budou slabé, mohou se vylomit nebo namrznout. Ovšem také vysloveně sluneční úpal není moc vhodný, protože květy popálí.

Kdy střihat pnoucí růže : – Popínavým růžím postačí odstranit přerůstající větvičky a poškozené či uschlé výhony. Ke zmlazování popínavých růží je nejvhodnější doba koncem zimy. Odvděčí se nám pak žádoucím bujným růstem. – Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa.

Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.

Pokud chcete vidět růže v plném květu, naplánujete si návštěvu na polovinu června. Mezi „růžové“ zajímavosti patří raritní exemplář, růže vyšlechtěná v roce 1936 Janem Böhmem Rosa „Generál Štefánik“, rostoucí jen pár kroků od sochy Rastislava Štefánika a hvězdárny.

Kdy přesadit pnoucí růže

Nejvhodnější doba pro přesazování růží je od poloviny ledna, protože na jaře při mírných teplotách začnou květiny pozvolna zase růst. Růže můžete sice přesazovat i v létě, ale pak byste je měli nejprve silně seříznout. Při dostatečném zásobování vodou pak také rychle vyraší.Dřevité řízky získejte z matečních, silných a zdravých růží na podzim nebo v počátku zimního období. Řízky na jaře zasaďte do země až po vrchní dva pupeny. Vždy používejte výhony s minimálně třemi až pěti pupeny, můžete je třeba přikrýt i skleněnou lahví, abyste si byli jisti, že výhonek nevymrzne.Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.

Růže je nejlepší vysazovat na jaře, kdy již nehrozí mrazy – to jsou nejlepší podmínky pro zakořenění. Vhodnou dobou pro výsadbu je také léto nebo začátek podzimu. Růže s holými kořeny by se měly sázet od listopadu do března. Zejména po výsadbě a v horkých dnech však dbejte na to, abyste rostlině poskytli dostatek vody.

Jak pěstovat pnoucí růže : Sázení popínavých růží

Na jaře nebo na podzim se sází popínavé růže s nezabalenými kořeny. Kontejnerové růže lze sázet i v létě. Zasaďte je do středně těžké a na živiny bohaté půdy do hloubky alespoň 50 cm. Po zasazení rostlin je několik hodin zalévejte, abyste zabránili stresu ze sucha.

Po čem pnout růže : Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.

Jak na pnoucí růže

Popínavou růži sázíme nejlépe na místo směřující k jihovýchodu či jihozápadu a chráníme ji před větrem. Menším rostlinám stín nevadí, ale vzrostlé růže potřebují slunce, aby mohly rozkvést. Vhodný ovšem není ani celodenní žár – všeho moc škodí i v případě růží.

Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.