Antwort Kdy kvete meduňka? Weitere Antworten – Co s meduňkou kdyz kvete
Sběr a skladování Meduňky lékařské
Listy meduňky sbíráme za suchého a chladného počasí, nejlépe v odpoledních hodinách, dokud se květy neotevřou a obsah silic je nejvyšší. Sběr za slunných parných dní poměrně dost snižuje obsah silice vzhledem k její těkavosti.Po odkvětu ztrácí svou vůni. Nať a listy se sklízejí za slunného a suchého počasí, ideálně okolo poledne. Meduňku stříháme či seřezáváme ve výšce cca 10 cm nad zemí, za pár týdnů znovu obrazí. Sklízet ji tedy můžete několikrát do roka.Možná se tedy zdá, že nemusíte ani vědět, jak dlouho lze užívat meduňkový čaj. Ovšem tak jako u všech bylinných čajů se i u meduňkového doporučuje pít jej maximálně třikrát za den po dobu čtyř až šesti týdnů.
Kdy dát ven meduňku : Sazenice je třeba umístit do sponu asi 50×40 centimetrů. Od ostatních rostlin bychom pak měli dodržovat vzdálenost v závislosti na jejich habitu, ovšem minimálně 20-30 cm. Jamka pro sazeničku musí být alespoň 10 centimetrů hluboká. Do záhonu mladé rostliny umístíme zjara, ideálně během dubna až začátkem května.
Jak kvete meduňka
Květy meduňky rostou v přeslenu, jsou bílé až bleděmodré barvy. Kvetou v průběhu července-srpna. Vytváří plody, které nazýváme tvrdky. Z nemocí rostlinku postihuje meduňková skvrnitost, která se projevuje v letech bohatých na déšť tmavými skvrnami na listech.
Proč pít meduňku : Byť meduňku všichni známe coby rostlinku sloužící k uklidnění, primárně je využívána pacienty trpícími určitou formou astmatu. Má totiž výrazně tlumivé účinky. Využívat ji však lze také při srdečních neurózách. To už se dostáváme právě k její schopnosti zklidňovat celý organismus.
Květy meduňky rostou v přeslenu, jsou bílé až bleděmodré barvy. Kvetou v průběhu července-srpna. Vytváří plody, které nazýváme tvrdky. Z nemocí rostlinku postihuje meduňková skvrnitost, která se projevuje v letech bohatých na déšť tmavými skvrnami na listech.
Meduňka a máta
Meduňku můžete sklízet během jara a léta podle potřeby. Během sezony ji lze seříznout i několikrát, znovu obroste. Vždy nechte ale rostlině větvičky zhruba deset centimetrů nad zemí. Sklízejte nejlépe před rozkvětem.
Na co pusobi meduňka
Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.Meduňce svědčí slunné stanoviště. Kultivary se zlatavými listy je však lepší pěstovat v polostínu či stínu, jinak se jejich zbarvení ztrácí. Potřebuje dostatek vláhy, ale půda musí být zároveň propustná. Dobře roste i v nádobách.Meduňku poznáš podle její charakteristické vůně, podobné trochu citrónu a trochu mátě. Některá má i lístky podobně tvarované jako máta, anebo se dá splést s hluchavkou. Ale jakmile si utrhneš meduňkový lísteček a promneš jej mezi prsty, tak s jistotou poznáš, že jde o úžasnou meduňku.
Meduňka je nenáročná rostlina, která preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je tolerantní k různým typům půdy, ale nejlépe se jí daří v lehké, humózní půdě. Semena meduňky lze vysévat na jaře přímo do země nebo do květináčů. Semena pokryjte tenkou vrstvou půdy a udržujte ji vlhkou.
Jak casto se muze pít meduňka : Na každého působí jinak intenzivně, u citlivějších jedinců může vyvolat únavu během dne. Proto se doporučuje pít šálek čaje až ve večerních hodinách. Nicméně u spousty jedinců je meduňkový čaj běžnou rutinou k doplnění pitného režimu během dne. Nezbývá než ve volném dni vyzkoušet, jak je tomu u Vás.
Jak často pít meduňku : Pití meduňkového čaje může být pro lidské tělo přínosné, ale je důležité dodržovat umírněnost a brát v úvahu individuální zdravotní podmínky. Obecně platí, že pro většinu lidí je bezpečné pít meduňkový čaj denně.
Jak vyuzit cerstvou meduňku
Jak používat meduňku
Prodává se sypaná i v čajových sáčcích a je z ní chuťově výborný čaj. Čerstvá meduňka se může vyluhovat v horké i studené vodě. Z meduňky můžete udělat i výborné domácí limonády nebo horký čaj. Meduňka se může používat také ve formě tinktury nebo vína.
Meduňkový čaj
Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat.Prodává se sypaná i v čajových sáčcích a je z ní chuťově výborný čaj. Čerstvá meduňka se může vyluhovat v horké i studené vodě. Z meduňky můžete udělat i výborné domácí limonády nebo horký čaj. Meduňka se může používat také ve formě tinktury nebo vína.
Jak poznat meduňku od máty : Meduňku poznáš podle její charakteristické vůně, podobné trochu citrónu a trochu mátě. Některá má i lístky podobně tvarované jako máta, anebo se dá splést s hluchavkou. Ale jakmile si utrhneš meduňkový lísteček a promneš jej mezi prsty, tak s jistotou poznáš, že jde o úžasnou meduňku.