Antwort Kdy je rozhodnutí předběžně vykonatelné? Weitere Antworten – Kdy je rozhodnutí vykonatelné
Formální a materiální vykonatelnost
Formálně je rozhodnutí vykonatelné tehdy, pokud byly při jeho vydání splněny všechny zákonné podmínky. Tedy bylo vydáno zákonem předpokládané rozhodnutí, např. rozsudek, a toto rozhodnutí má všechny zákonem požadované náležitosti, jako je záhlaví, výrok, datum vydání apod.Od přímé vykonatelnosti je dále třeba odlišit předběžnou vykonatelnost, což je specifický právní koncept, který umožní vynutit určitý rozsudek ještě předtím než nastane jeho právní moc. To je samozřejmě významný průlom do právní jistoty a nelze tak zdaleka činit kdykoliv.Právní moc nastává zpravidla uplynutím patnácti dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkovi. U některých rozsudků a především u části usnesení nastává právní moc rozhodnutí hned po skončení jednání, vydání rozhodnutí nebo jeho doručení účastníkům, a to bez ohledu na patnáctidenní lhůtu.
Kdy přijde rozsudek od soudu : Stejnopis rozsudku nebo rozhodnutí se zasílá nejpozději do tří dnů po vynesení rozsudku či rozhodnutí nebo v případě vydání zkráceného rozsudku do tří dnů od vyhotovení úplného rozsudku. Právní předpisy stanoví také další lhůty. Někdy je třeba, aby soud nebo exekutor provedli určité úkony okamžitě.
Kdy je rozhodnutí vydáno
Vydání rozhodnutí
Pokud nejde vydat rozhodnutí bez zbytečného odkladu, je správní orgán povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení. Lhůta pro vydání rozhodnutí lze prodloužit až o dalších 30 dnů např. v případě, že je potřeba někoho předvolat nebo že se jedná o zvlášť složitý případ.
Jak zjistit nabytí právní moci rozhodnutí : Každé rozhodnutí obsahuje ve svém zápatí informaci o tom, že je opatřeno specifickým identifikátorem, na základě kterého je možno na internetových stránkách www.justice.cz v aplikaci InfoDokument ověřit jeho autenticitu a získat elektronický originál rozhodnutí včetně informace o nabytí právní moci.
4) Právní moc a vykonatelnost rozhodnutí
Rozsudek označujeme za pravomocný a vykonatelný, pokud zákon nedovoluje podat odvolání, odvolání podáno nebylo, osoby oprávněné se možnosti odvolání vzdaly, nebo ho vzaly zpět či bylo odmítnuto.
V trestním řízení je právní moc rozsudku, kdy rozsudek již nelze napadnout opravným prostředkem v žádné jeho části, upravena v § 139 odst. 1 tr. ř. Proti rozsudku odvolacího soudu zákon nepřipouští odvolání, a tudíž nabývá právní moci dnem vyhlášení (§ 259 odst.
Jak zjistit rozhodnutí soudu
Řada soudů už značnou část svých rozsudků zveřejňuje nyní na webu https://rozhodnuti.justice.cz/ na základě dřívější instrukce Ministerstva spravedlnosti. Zákonná povinnost pro všechny soudy ale vznikne až novelou zákona o soudech a soudcích, která nabude účinnosti od 1. července 2022.Záleží, jak soud doručuje. Zpravidla chodí „zelený pruh“, ten se po deseti dnech od oznámení a uložení na poště vhazuje do schránky a eten den je brán jako den doručení. I pokud by se vracel zpátk, tak fikce doručení se bere desátý den od uložení na poště.Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].
Vydání rozhodnutí
Rozhodnutí správního orgánu obsahuje výrok, odůvodnění a poučení. Zpravidla se rozhodnutí vyhotovuje v písemné formě. Správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bez zbytečného odkladu.
Jak vyhledat rozhodnutí soudu : Ministerstvo spravedlnosti od 1. prosince 2020 zpřístupňuje novou databázi rozhodnutí okresních a krajských soudů na adrese https://rozhodnuti.justice.cz/soudnirozhodnuti.
Jaký je rozdíl mezi usnesením a rozsudkem : Usnesením rozhoduje soud tam, kde nerozhoduje rozsudkem. Tedy především v procesních záležitostech, jako je zahájení řízení, podmínky řízení, odmítnutí, změna nebo zpětvzetí návrhu účastníka řízení, přerušení i zastavení řízení nebo náhrada nákladů řízení.
Jak dlouho má soud na vyjadreni
Vztahují se na vyřízení stížnosti nějaké lhůty Stížnost na průtahy musí být vyřízena do jednoho měsíce. Stížnost na chování soudních osob a narušování důstojnosti řízení musí být vyřízena do dvou měsíců. Tyto lhůty lze překročit jen tehdy, pokud není možné včas zajistit podklady potřebné pro vyřízení Vaší stížnosti.
Možnost informovat se rychle prostřednictvím stránky www.justice.cz/ mají účastníci občanskoprávních sporů, trestních věcí i dědických řízení. Infosoud je jednou z částí plánu eJustice. Tam mimo jiné patří i ePodatelna či insolvenční rejstřík, které už jsou v provozu.O dovolání rozhoduje Nejvyšší soud, podat jej může pouze nejvyšší státní zástupce nebo obhájce.
Jak zjistit stav soudního řízení : Aplikace infoSoud je přístupná z portálu české justice www.justice.cz. Po zadání příslušného jednacího čísla získá účastník soudního řízení přehlednou informaci o stavu projednávání svého případu. K dispozici jsou pouze takové informace, které účastníkům umožní sledovat postup ve vyřizování věci.