Antwort Kdy hnojit popelem? Weitere Antworten – Které rostliny mají rády popel

Kdy hnojit popelem?
Popel obsahuje fosfor, hořčík a vápník – ten obzvlášť ocení papriky a rajčata, která díky němu netrpí nekrózou plodu rajčete, tedy hnědnutím spodních částí plodů. Naopak v něm chybí dusík. Proto popel přidávejte do kompostu – ten je naopak na tento prvek bohatý, dohromady tak vytvoří vyvážené hnojivo.Růže, rajčata i ovocné keře. Obyčejný dřevní popel, který získáte zadarmo spalováním dřeva, poslouží jako skvělé hnojivo. Hlavní předností popela je vysoký obsah minerálů, především fosforu, draslíku, sodíku a vápníku.Kolik dřevěného popelu záhony potřebují Říká se, že na 10 metrů čtverečních stačí asi 1 kg (do klasického kbelíku se vejde asi 5 kg popela). Popel střádáme většinou do kbelíku a potom ho jednou za čas rozprášíme na záhony nebo přisypeme do kompostu, stačí asi 3 kg na kubík kompostu.

Co s popelem na zahradě : Dřevěný popel může sloužit jako skvělý pomocník na zahradě. Obsahuje totiž spoustu minerálů jako je fosfor, draslík, hořčík a vápník. Navíc je na rozdíl od kupovaných minerálních hnojiv šetrný k životnímu prostředí. Dřevěný popel můžete využít ke hnojení drobného ovoce, zeleniny, cibule i okrasných rostlin.

Co Nehnojit popelem

Pro vysoký obsah vápníku není vhodný pro kyselomilné rostliny, tedy ty, které pro svůj růst potřebují kyselou půdu. Mezi ně patří například vřes, hortenzie, borůvky, brusinky, rododendrony, azalky a magnolie. Tyto rostliny proto popelem nehnojte.

Co s uhelným popelem : Pokud grilujete na briketách nebo dřevěném uhlí, pak zbytky po spálení obsahují těžké kovy a další toxické látky, které byly použity při výrobě. Tento druh popela vyhoďte do směsného odpadu (v zavařovačce), případně uchovejte například pro čištění v domácnosti.

S popelem na kompost i do vody

Kompost obsahuje dostatek dusíku a spolu s popelem tvoří ideální prostředek pro hnojení zahrádky. Pro zalévání zahrady můžete přidat popel do vody, v které je rozpustný. Pokud chcete hnojit zahrádku samotným popelem, použijte na 5 m2 zhruba 1 kg popele.

Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáme-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropenou vodou.

Jak využít popel z hnědého uhlí

Díky aplikaci popelů na zemědělskou půdu dochází k návratu cenných živin a k úpravě půdní reakce. Nabízí se tedy zejmé- na využití těchto materiálů v oblastech s kyselými půdami, kde popel může sloužit jako náhrada za vápenec a navíc jako částečná náhrada za minerální hnojiva.Popel si skvěle poradí s leštěním krbového skla, stříbrných příborů i ostatních povrchů. Kde se pro čištění bojíte použít drsnější prostředky, jemný popel odvede svou práci na 100 %. V zimě můžete popel vyzkoušet i jako posyp na chodník.Popel jako hnojivo – výživové bohatství

Když se dřevěné brikety spálí, přemění se na minerálně bohatý zbytek, který může vyživovat vaše rostliny. Popel obsahuje především vápník, draslík, fosfor i další důležité živiny, které podporují zdravý růst rostlin.