Antwort Kdy hnojit jiřiny? Weitere Antworten – Jak hnojit jiřiny

Kdy hnojit jiřiny?
Nejvhodnější je půda ve staré síle, nejlépe pak vyhnojená rozloženým hnojem nebo dobrým kompostem. Tam, kde tyto možnosti nemáme, použijeme sušený hnůj Organoferm v dávce 80 – 100 g/m2 nebo plné minerální hnojivo jako Cererit nebo Synferta v dávce 30-40 g/m 2.Kdy přesně tedy vykopat jiřiny ze země Ideálně po 15. říjnu. Než tedy udeří první mráz, jiřiny těsně až k hlízám seřízněte, zeminu kolem hlíz jemně odkopněte a tyto hlízy následně vyjměte vidlemi ze země.Nechte nějakou skulinu pro přebytečnou odcházející vlhkost.

Ve chvíli, kdy přepravku zavřete úplně, jiřiny se v igelitu zavaří a mohou začít plesnivět. Je tedy důležité, aby přebytečná vlhkost měla kudy odcházet. Takto zabalenou přepravku skladujte v místě, kde nemrzne a teplota se pohybuje mezi 3 °C až 8 °C.

Jak se starat o jiřiny : Jak o ně pečovat a množit je

Jiřiny mají rády slunečnou polohu a hlinitou, výživnou a propustnou půdu. Velmi jim prospěje, upravíme-li kyselost půdy na neutrální hodnotu přidáním dolomitického vápence. Jiřiny se rozmnožují dělením hlíz, což podporuje bohatou násadu na květ, proto by se měly dělit každý rok.

Jak Zaštipovat jiřiny

Jakmile dosáhnou rostliny 25 až 30 cm výšky, můžete je zaštípnout na cca 10 cm. Optimální je, když vám na rostlině zůstanou 2 až 3 páry listů. Zaštípnutím podpoříte tvorbu bočních výhonů a tím i produkci květů. Pokud jsou dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i boční výhony.

Jak hnojit na podzim : Na podzim je vhodné do půdy zapravit i další živiny, za základ se považuje draslík a fosfor. Tyto základní živiny jsou vázány v půdě a postupně se uvolňují. Fosfor můžete do půdy jednoduše dodat pomocí superfosfátu v granulované formě nebo také hnojivy obsahujícími guáno, které je přírodním zdrojem fosforu.

Jiřinky vysazujte na začátku května, na podzim svými sytými barvami květů ozdobí zahradu. Nádherné syté barvy různých kombinací, jednoduché i plnokvěté formy, připomínající míčky, z vyšlechtěných kultivarů si vybere každý, je jich totiž již cca 20 000 odrůd.

Hlízy jiřin

Hlízy sklízíme tehdy, kdy zmrzne nadzemní část rostliny – v tuto chvíli opatrně vyjmeme hlízy ze země, odstraníme z nich zeminu a nečistoty, lodyhu odstřihneme a skladujeme je při 5 až 8 stupních. Hlízy potřebují relativně vysokou vlhkost, proto je vhodné je ukládat do rašeliny.

Jak stříhat jiřiny

Na rostlině neponecháváme zásadně více než tři výhony, ostatní ještě mladé vyřízneme. Ponecháme-li všechny výhony, kterých vytvoří rostliny ze silnějších hlíz poměrně mnoho, jiřinky méně kvetou a květy nejsou tak kvalitní. Při omezeném počtu výhonů je kvetení bohatší a květy hezčí.Ještě je na to trochu času, jiřiny jsou velmi citlivé na mráz. Nicméně už je vhodná doba připravit si záhon a hlízy bedlivěji kontrolovat, protože by brzy mohly začít rašit. Takové je dobré přesunout na světlé chráněné místo (skleník, pařník, okno v zimní zahradě) a proces rašení trochu urychlit.Podzimní hnojení

Nezapomínejte na něj ani na podzim. Vždy použijte výhradně podzimní hnojivo, které má vysoký obsah draslíku. Trávník hnojte pouze jednorázově, ideálně na konci září, aby měl 1 měsíc před nástupem zimy dost času na regeneraci.

Na jejich přínosy pro trávník se podíváme později. Ideální období pro podzimní hnojení je od října do listopadu.

Jak zazimovat hlízy : Jakmile se hlízy zatáhnou a oschnou, naskládáme je do prodyšných bedýnek, nejlépe dřevěných, a pak je umístíme do temné a nevytápěné místnosti, ideálně do sklepa. Pokud je ve sklepě okno propouštějící denní světlo, zakryjeme hlízy například novinami nebo tmavou prodyšnou geotextilií.

Kdy Uskladnujeme hlízy jiřinek : Na podzim je sklidíme, dosušíme a po očištění jsou připraveny k expedici nebo uskladnění. sklepa s teplotou +8 °C, kde je skladujeme až do výsadby v příštím roce. Vyšší teploty při skladování hlíza snáší, ale postupně vysychá. Vyschlé hlízy před výsadbou založíme do vlhkého substrátu, pilin nebo rašeliny.

Čím hnojit na zimu

K tomuto účelu jsou vhodná organická hnojiva, např. koňský nebo kravský hnůj, slepičí hnůj, případně jejich kombinace a varianty. Tyto granuláty jsou snadno aplikovatelné a manipulace s nimi je obecně velmi pohodlná. Hnojiva vytvoří v půdě potřebný humus a dodají nové živiny.

Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.

  1. Skliďte a uložte úrodu.
  2. Zrušte záhony.
  3. Zbavte se spadaného listí
  4. Připravte si sekačku a vertikutátor.
  5. Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
  6. Zazimujte rostliny v nádobách.
  7. Začněte s podzimní výsadbou.
  8. Vytvořte si doma podzimní ráj.

Na podzim se trávník nespokojí s obvyklým trávníkovým hnojivem obsahujícím vysoké dávky dusíku, to bylo vhodné používat během sezóny, kdy bylo potřeba trávník posilnit aby dobře rostl. Na podzim je nutné naopak posílit kořeny trávy draslíkem. Draslík pomáhá trávníku lépe přežít náročné období zimy.

Co s Begoniemi na podzim : Hlízy vyrýváme s balem, abychom je nepoškodili. Jednotlivé vyryté hlízy skládáme vedle sebe do truhlíku či do lísky, které pak přeneseme na místo s teplotou kolem 18 °C, třeba pod parapet do skleníku, do prádelny nebo na jiné vhodné stanoviště. Hlízy nezaléváme, nepotřebují ani světlo.