Antwort Kdy a jak stříhat černý rybíz? Weitere Antworten – Kdy stříhat cerny rybiz

Kdy a jak stříhat černý rybíz?
Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Kdy Řízkovat černý rybíz : Nejsnadnější a nejlevnější způsob rozmnožování černého rybízu je množení dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 – 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají. Řízky musíme řezat v údobí vegetačního klidu rostliny, pozdě na podzim nebo na jaře před vyrašením pupenů.

Jak stříhat Stromkový černý rybíz

Rybíz se stříhá dvakrát do roka – na jaře po skončení mrazů a na konci léta, až přestane plodit. Strom zbavíme suchých větví (majících tmavší kůru a výhonů bez pupenů, které praskají) a slabých výhonů. Takto bychom měli postupovat každý rok, a to u červeného i černého rybízu.

Kdy se může stříhat rybíz : Červený rybíz před jarním řezem

Koncem třetího roku by měl mít dobře zapěstovaný keř rybízu přibližně patnáct výhonů – pět jednoletých a stejný počet dvouletých a tříletých. U starších keřů každý rok u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté nebo pětileté větve (podle jejich stavu).

Listy žloutnou a opadávají. Jedná se o rez, která přezimuje na větvích borovic (borovice vejmutovka) a od května se přesunuje na angrešt či rybíz (nejčastěji černý rybíz).

Uchování rybízu

Rybíz se velmi dobře mrazí. Plody opereme, necháme okapat a pak teprve otrháme z třapin, nejšetrněji to jde vidličkou. Pak můžeme zmrazit celé plody nebo protlak smíchaný s cukrem. Takto vydrží asi 8 měsíců.

Jak zužitkovat černý rybíz

Klasikou ve zpracování rybízu je rybízový koláč s drobenkou nebo můžete využít některý jiný recept, kterých je plný internet. Rybízová marmeláda se vám bude hodit zejména pro tvorbu lineckého cukroví, ale využití najde určitě i v jiných receptech. V neposlední řadě je z rybízu možné vytvořit lahodný likér.Chemický postřik lze aplikovat krátce před květem, další dva jsou třeba hned po odkvětu. Mezi účinné prostředky patří například Dithane M45 či Novozir MN v koncentraci 0,3%. Nejlepší prevencí je vhodný výběr lokality a udržování keřů dostatečně vzdušných.Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.

Jak zavařit černý rybíz : Opláchnutý a stopek zbavený rybíz necháme okapat. Pak ho nasypeme do sklenic, posypeme vždy lžící cukru a sklenice zavíčkujeme. Sterilujeme 25 minut při 85°C. Na 1 kilogram rybízu potřebujeme ¼ litru a ještě 1,5 dcl vody, ¼ litru octa, 650 gramů cukru, kousek skořice a několik hřebíčků.

Jak se Zavařuje černý rybíz : Rybíz ve vlastní šťávě

Opláchnutý a stopek zbavený rybíz necháme okapat. Pak ho nasypeme do sklenic, posypeme vždy lžící cukru a sklenice zavíčkujeme. Sterilujeme 25 minut při 85°C.

Čím ošetřit rybíz

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

„Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) by se neměla dostat do prostředí, kde okolo ní klesne teplota pod 10 °C. Na takovém místě obyčejně opadává, žloutnou jí listy.Při nedostatku světla začne tlustice chřadnout, její lístky začnou žloutnou a postupně opadávat. Ovšem přímé sluneční paprsky například na rozpáleném vnějším okenním parapetu mohou tlustici též poškodit. I my se u tlustic můžeme dočkat květů, nějaký ten rok si na ně ale počkáme.

Jak se Zavařuje Černý rybíz : Rybíz ve vlastní šťávě

Opláchnutý a stopek zbavený rybíz necháme okapat. Pak ho nasypeme do sklenic, posypeme vždy lžící cukru a sklenice zavíčkujeme. Sterilujeme 25 minut při 85°C.