Antwort Kdo vynalezl parfémy? Weitere Antworten – Kdo vymyslel parfém

Kdo vynalezl parfémy?
Existuje několik teorii o vzniku parfému, ale většina z nich zmiňuje, že o první parfém na světě se zasloužili Mezopotámci, Peršané či Egypťané. První známý výrobce vůní byla žena – Tapputi, odbornice na chemii, která v babylonské Mezopotámii vytvořila směs z myrhy, olejů a květin.Do střední Evropy se používání parfémů dostalo ve 14. století. První moderní parfém vznikl v Uhersku a byl vyroben na žádost královny Alžběty kolem roku 1370 z vonných olejů rozpuštěných v alkoholovém základě.Parfémy jsou bohaté a silné vůně, které obsahují 15-40 % vonných složek. Konzistence pravého parfému je hustější než třeba u EdP, a proto se většina takovýchto parfémů prodává ve flakóncích bez rozprašovače. K nanesení na kůži stačí použít jen pár kapek a některé vůně dokonce vydrží i více než 10 hodin.

Jak vzniká parfém : Z terpenů, které jsou v silicích, dochází při styku s kyslíkem ke vzniku alkoholů, esterů, aldehydů a ketonů. Bod varu různých složek silic je velmi odlišný: 160-290 °C. To, kolik je v prostoru molekul vůně nebo síla vůně, závisí na tlaku páry, jenž je závislá na teplotě vzduchu.

Odkud jsou parfémy

Parfémy nebyly neznámé ani ve staré Indii, v zemi, odkud pochází mnoho ingrediencí používaných v parfémech dodnes. Zmínky o vonných olejích jsou již v prastarých hinduistických textech. Relativně nedávný archeologický objev (z roku 2005), odhalil dosud nejstarší známé parfémy na světě.

Kolik procent má parfém : Podíl vonných látek je 20–40 %. Trvá 6–8 hodin. EDP neboli Eau de Parfum, česky též parfémovaná voda (toaletní parfém). Podíl vonných látek je 15–20 %.

Aby mohl být parfém skutečně označován jako parfém (Parfum (Extrait de parfum)), musí obsahovat alespoň 15 % vonných složek, a proto vydrží vonět někdy až 10 hodin. Jelikož je jeho cena vyšší, používá se jen pár kapek. Parfémovaná voda (Eau de Parfum (EDP)) obsahuje 8 až 15 % vonných složek – vydrží vonět až 6 hodin.

Parfém by se měl nanášet primárně na tělo. Na pulzní body, kde nám tepe krev. Je to tak proto, že vůně reaguje na teplo a díky němu přizpůsobuje i svoji intenzitu. Mezi taková místa patří krční tepna, pokožka za ušima, loketní jamka, spánky a vnitřní zápěstí.

Jaký je rozdíl mezi parfémem a parfémovanou vodou

Parfém obsahuje mezi 15 % a 30 % aromatických látek, parfémovaná voda obsahuje 8 % až 15 % aromatických látek, toaletní voda se pohybuje v rozmezí od 4 % do 8 % aromatických látek. V kosmetice se používá 2 % až 5 % aromatických látek.Pokud přes text přejdete prsty ucítíte, že je plastický. Pokud to tak není, jde o napodobeninu! Nejdůležitější ochranný prvek je ukrytý ve vodoznaku. Pokud kartičku nakloníte proti světlu objeví se vám na celé ploše velký nápis GIORGIO ARMANI.Toaletní vody obsahují 5 – 15 % podílu vonných látek a kolem 80 % alkoholu. Jsou levnější a skvěle hodí na léto. Jejich vůně je svěží a nenásilná, výdrž vůně se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2-3 hodin. Parfémovaná voda je výraznější, obsahuje kolem 15 – 20 % podílu vonných látek a zhruba 85 – 90 % alkoholu.

Nejde jen o přežitek moderní doby, parfémy jsou tak staré, jako lidstvo samo. Samozřejmě podoba i složení se mění, ale podstata zůstává stejná. Osvěžení, příjemná vůně a dobrá nálada, to jsou hlavní důvody, proč bychom měli parfém každý den používat.

Jak dlouho vydrží parfém 100 ml : Parfém bez otevření vám vydrží i několik desítek let. Jakmile jej ale otevřete, je vhodné jej spotřebovat do 2 až 3 let. Trvanlivost toaletní a parfémované vody se naproti tomu uvádí 1 až 2 roky, a to opět po otevření. Vůně v originálním obalu by vám měla vydržet až dvakrát déle.

Jak nanášet parfém : Parfém by se měl nanášet primárně na tělo. Na pulzní body, kde nám tepe krev. Je to tak proto, že vůně reaguje na teplo a díky němu přizpůsobuje i svoji intenzitu. Mezi taková místa patří krční tepna, pokožka za ušima, loketní jamka, spánky a vnitřní zápěstí.

Co je lepsi toaletní voda nebo parfémovaná

Která je lepší, parfémovaná nebo toaletní voda Parfémovaná voda je považována za kvalitnější díky vysokému obsahu vonných látek. Má intenzivnější vůni, která vydrží déle než toaletní voda.

Parfém bez otevření vám vydrží i několik desítek let. Jakmile jej ale otevřete, je vhodné jej spotřebovat do 2 až 3 let. Trvanlivost toaletní a parfémované vody se naproti tomu uvádí 1 až 2 roky, a to opět po otevření. Vůně v originálním obalu by vám měla vydržet až dvakrát déle.Mošus, u nás také známý jako pižmo (ve francouzštině Musc a v angličtině Musk), je skupina vonných látek, které se používají při výrobě parfémů. Pižmo doplňuje a vyzdvihuje ostatní tóny vonných kompozic a vyskytuje se v malém množství téměř ve všech parfémech. Parfémům dodává jemnost a smyslnou přitažlivost.

Proč na sobě necítím parfém : Po každodenním používání určité vůně si zcela běžně stěžujeme, že na sobě parfém necítíme. Je to způsobeno tzv. čichovou adaptací, což je jeden z typů smyslové adaptace. Tento proces má především chránit naše smysly před znecitlivěním vůči různým signálům.