Antwort Kdo všechno je úřední osoba? Weitere Antworten – Kdo všechno je veřejný činitel

Kdo všechno je úřední osoba?
§ 89 (9) Veřejný činitel je volený funkcionář nebo jiný odpovědný pracovník orgánu státní správy a samosprávy, soudu nebo jiného státního orgánu nebo příslušník ozbrojených sil nebo ozbrojeného sboru, soudní exekutor při výkonu exekuční činnosti, sepisování exekutorských zápisů a při činnostech vykonávaných z pověření …Ustanovení § 325 trestního zákona vymezuje skutkovou podstatu trestného činu násilí proti úřední osobě, a to takto: (1) Kdo užije násilí a) v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby, nebo b) pro výkon pravomoci úřední osoby, bude potrestán odnětím svobody až na čtyři léta.Členové zastupitelstva nebo odpovědní úředníci územní samosprávy, orgánu státní správy nebo jiného orgánu veřejné moci, příslušníci ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru a strážníci obecní policie.

Co je zneužití pravomoci veřejného činitele : Zločinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a) tr. zákoníku se dopustí úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu.

Co je to úřední osoba

Úřední osobou je soudce, státní zástupce, prezident, poslanec, senátor, člen vlády, jiná osoba zastávající funkci v orgánu veřejné moci, člen zastupitelstva, odpovědný úředník, příslušník ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, soudní exekutor při výkonu exekuční činnosti, notář, finanční arbitr a fyzická osoba, …

Kdo je oprávněná úřední osoba : Oprávněná úřední osoba je definována prostřednictvím § 14 správního řádu, který stanoví, kdo je úřední osobou. Jedná se o každou osobu bezprostředně se podílející na výkonu pravomoci správního orgánu.

§ 184 Pomluva

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Pro posouzení, zda se v konkrétním případě jednání posoudí jako přestupek nebo jako trestný čin, je rozhodující výše způsobené škody na cizím majetku. Pokud je škoda vyšší než 10 000 Kč, bude se jednat o trestný čin. V ostatních případech jde zpravidla o přestupek.

Kdo řeší trestné činy

Tyto činnosti provádí policejní orgán. Nad jeho činností vykonává dozor státní zástupce, který následně rozhoduje o podání obžaloby k soudu. Podnětem k zahájení trestního řízení může být podání trestního oznámení nebo výsledky vlastní činnosti orgánů činných v trestním řízení.Dovršení věku pro trestní odpovědnost

Trestně odpovědný tedy není ten, kdo v době spáchání trestného činu nedovršil 15 let. Pokud osoba dovršila věk 15 let, ale nepřekročila 18. rok svého věku, nazývá se mladistvým.K promlčení trestného činu, jehož horní hranice trestní sazby odnětí svobody činí nejméně tři roky dochází po uplynutí pěti let. U ostatních trestných činů dochází k promlčení po třech letech.

Dle státního zástupce „využití tajemství v úmyslu opatřit sobě neoprávněný prospěch“ předpokládá, že pachatel se znalostí skutečností získaných za porušení listovního tajemství uskuteční nějaké jednání směřující k získání neoprávněného majetkového nebo jiného prospěchu, nikoli toliko skutečnost, že se pachatel seznámil …

Kdo je dotčená osoba : Dotčenou osobou je každá osoba, které se činnost správního orgánu v jednotlivém případě dotýká (např. účastník správního řízení, kontrolovaná osoba při provádění kontroly).

Kdo se řídí správním řádem : Od té doby se správní soudnictví řídí především soudním řádem správním (zákon č. 150/2002 Sb.) a občanským soudním řádem (zákon č. 99/1963 Sb.)

Kdy zaniká trestnost činů

Pro dospělé pachatele trestní odpovědnost zaniká, jestliže pachatel dobrovolně škodlivému následku trestného činu zamezil nebo jej napravil, nebo učinil o trestném činu oznámení v době, kdy škodlivému následku trestného činu mohlo být ještě zabráněno (§ 33 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, dále jen „TZ“).

Krádež jako přestupek

Posuzujeme-li hranici výše škody u tzv. prosté krádeže, i nadále platí, že o přestupek krádeže se jedná v případě, že pachatel odcizením věci způsobí škodu do 10 000 Kč a současně nenaplní jiný znak uvedený v trestním zákoníku (vloupání, použití násilí, kapesní krádež).Přestupek je společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem. Jde o jednání nižšího stupně závažnosti než trestný čin. Klasickými příklady jsou přestupky dopravní, proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití.

Kdo je kdo v trestním řízení : Obviněný – osoba, proti níž se trestní řízení vede. Obhájce – obhájcem v trestním řízení může být jen advokát. Je povinen poskytovat obviněnému potřebnou právní pomoc. Poškozený – ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková, morální nebo jiná újma.