Antwort Kdo určuje pracovní dobu? Weitere Antworten – Kdo určuje rozvržení pracovní doby
Zaměstnavatel se se zaměstnancem mohou dohodnout na kratší pracovní době a zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době (§ 80 zákoníku práce). Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnancům jednostranně zaměstnavatel a určuje začátek a konec směn.Zapnutí pracovní doby
- Na počítači otevřete Kalendář Google.
- Vpravo nahoře klikněte na ozubené kolečko.
- Vlevo v části Obecná nastavení klikněte na Pracovní doba.
- V sekci Pracovní doba klikněte na Povolit pracovní dobu.
- Vyberte dny, kdy pracujete.
- Pracovní dobu můžete rozdělit do úseků podle toho, kdy jste k dispozici.
Zákoník práce nepředepisuje, jakým způsobem mají zaměstnavatelé vést evidenci pracovní doby. Je tak na každém zaměstnavateli, pro jakou formu evidence se rozhodne. Evidence tedy může být vedena jak formou tištěných, ručně vyplňovaných výkazů práce, tak např. elektronicky.
Jak může být rozvržena pracovní doba : Pracovní doba může být zaměstnavatelem rozvržena rovnoměrně nebo nerovnoměrně. Zaměstnavatel může rozhodnout, že část zaměstnanců bude mít pracovní dobu rozvrženou rovnoměrně a část nerovnoměrně. Někdy se můžete setkat s pojmem ”nerovnoměrně rozložená pracovní doba”, pracovní doba je rozvržena, nikoliv rozložena.
Kdo určuje pracovní úraz
Kdo rozhodne, jestli se jedná o pracovní úraz Rozhodnutí o uznání či neuznání pracovního úrazu je zcela v kompetenci zaměstnavatele úrazem postiženého zaměstnance, a to na základě ust. § 105 zákoníku práce.
Kdy může zaměstnavatel změnit pracovní dobu : Zaměstnavatel není oprávněn měnit pracovní směny zaměstnance bez písemného souhlasu, pokud se nedohodnou jinak. V případě potřeby práce přesčas může zaměstnavatel nařídit, avšak musí dodržet zákonná ustanovení týkající se práce přesčas.
Zaměstnavatel není oprávněn měnit pracovní směny zaměstnance bez písemného souhlasu, pokud se nedohodnou jinak. V případě potřeby práce přesčas může zaměstnavatel nařídit, avšak musí dodržet zákonná ustanovení týkající se práce přesčas. Tip: Se začátkem i koncem pracovní doby se váží jistá pravidla.
Maximálně 150 hodin ročně
Vedoucí zaměstnanci (tedy osoby, které řídí alespoň jednoho podřízeného), mohou v průměru odpracovat maximálně 8 přesčasových hodin týdně.
Kdo vede evidenci o pracovní době
478/2000 Sb., kterou se provádí zákon o silniční dopravě. Případně, že místo evidence pracovní doby postačí inspektorovi předložit výpis z karty řidiče podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.Evidence pracovní doby patří mezi nejčastěji kontrolované oblasti ze strany inspektorátu práce.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Tu budete dostávat po dobu trvání pracovní neschopnosti, maximální hranicí je však 380 dní. Výše částky nemocenské dávky se odvíjí od výše mzdy a také od délky trvání pracovní neschopnosti. Nemocenskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení. Částka by vám měla chodit automaticky na účet.
Co delat kdyz mám pracovní úraz : Stane-li se vám, jako zaměstnanci, pracovní úraz, a jste-li toho schopni, musíte to ihned a bezodkladně nahlásit svému nadřízenému. To platí i při sebemenším zranění, které nemusíte považovat za důležité. Zaměstnavatel má právo vás nechat okamžitě podrobit testu na alkohol a drogy.
Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel oznámit změnu směny : S rozvrhem musí zaměstnavatel zaměstnance seznámit, a to nejpozději 2 týdny předem (pokud se nedomluví se zaměstnancem jinak). Stejně tak ho musí seznámit i s jakoukoliv změnou rozvrhu. Ze dne na den tedy zaměstnavatel bez souhlasu zaměstnance směny změnit nemůže.
Jak dlouho dopředu musí dát zaměstnavatel vědět
Jak při rovnoměrném, tak při nerovnoměrném rozložení pracovní doby je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejméně dva týdny předem. Zaměstnanec se proti však němu nemůže bránit. Takže je nutné ho dodržovat a přijít do práce i například v časnější hodinu.
Může zaměstnanec práci přesčas odmítnout V rámci zákonných limitů (do 8 hodin týdně a do 150 hodin ročně) zaměstnanec práci přesčas odmítnout nemůže. Jestliže to udělá, situaci posuzujte jako neomluvenou absenci. Pokud má absencí více, může to být důvod pro ukončení pracovního poměru.Jak je to prosím s délkou pracovní doby V § 83 zákoníku práce je uvedeno, že délka směny nesmí přesahovat 12 hodin. Tato maximální délka směny je dána včetně přesčasů, nebo může zaměstnanec odpracovat 12 hodin a dále pokračovat v práci přesčas za podmínek stanovených v § 93 odst.
Po kolika hodinách má zaměstnanec právo na pauzu : 4 Přestávka v práci a bezpečnostní přestávka (§ 88 a 89) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.