Antwort Kdo to je Hérodotos? Weitere Antworten – Kdo zvítězil v řecko perských válkách
Řecko-perské války skončily r. 449 př. n. l. vítězstvím Řeků. Byla vybojována nezávislost Řeků v Malé Asii a v Egejském moři.Roku 480 př. n.l. došlo k bitvě u Thermopyl, ve které vyhráli Peršané. Smrt zde nalezlo 300 spartských vojáků i se svým velitelem Leonidem. Vítězní Peršané poté vtrhli do Athén a zapálili je.Řekové mají původ v starověkých řeckých kmenech Achájů, Dórů a Iónů, kteří se usadili v Řecku a Malé Asii.
Kdo zradil Leonida : Vydal se za Xerxem, a prozradil mu, jak se dostat ke sparťanům a zničit je. Za to chtěl na oplátku ženy a zbroj s bohatstvím. Léonidas ještě zjistil, že je zradil právě Ephialtes, ale nezabil ho, pouze ho urazil.
Jak zemřel Leonidas
První dochovaná informace o Leónidovi pochází z roku 489 nebo 488 př. n. l., kdy se stal králem, když Kleomenés I. za nevyjasněných okolností zemřel. Příčinou Kleomenovy smrti byla patrně sebevražda, avšak nelze vyloučit, že se jednalo o vraždu, do níž byl Leónidás zapleten.
Co a jak Řekové jedli : Řekové jedli hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, zvěřina, v jídelníčku ale převažovaly ryby, a to vařené, syrové nebo pečené na rožni. Opékaly se na pánvi nebo podávaly nasolené a naložené v oleji. Jako příloha se jedlo ovoce, olivy, luštěniny, těsta a kaše připravovaná z rozemletého obilí.
Řek neobstojí pod tlakem okolností, i když má z intelektuálního hlediska převahu. Je velice inteligentní, ale zároveň domýšlivý. Aktivní, ale neschopný věci řádně zorganizovat. Bojuje za pravdu a vzápětí nenávidí člověka, který odmítá sloužit lži.
První dochovaná informace o Leónidovi pochází z roku 489 nebo 488 př. n. l., kdy se stal králem, když Kleomenés I. za nevyjasněných okolností zemřel. Příčinou Kleomenovy smrti byla patrně sebevražda, avšak nelze vyloučit, že se jednalo o vraždu, do níž byl Leónidás zapleten.
Co se stalo po bitvě u Thermopyl
Bitva u Thermopyl byla ozbrojeným střetnutím mezi spojenými jednotkami části řeckých městských států a vojsky perského krále králů Xerxa I. Proběhla v srpnu nebo září 480 př. n. l. a Řekové v ní podlehli perské přesile. Dala vzniknout mýtu o odvaze 300 Sparťanů.Leónidás mu na to odpověděl: „Pojď a vezmi si je! “ („Molón labe! “). Xerxés poté vyčkával další tři dny v naději, že Řekové sami odejdou.Základem každé řecké rodiny byl dům. Řecké domy se stavěly z pálených nebo sušených cihel nebo z kamene, měly sedlovou střechu s pálenými taškami a v patře malá okénka, ale do ulice bývala jen hladká stěna, která stěžovala práci lupičům. Dům se dělil na mužskou a ženskou část.
V Řecku se k snídani nepodává ani jogurt, ani salát z rajčat a oliv. Typickou snídani tvoří Freddo Espesso nebo ledová káva a slané pečivo tyropita se sýrem nebo spanakopita se špenátem.
Jak se zdraví v Řecku : Základní výrazy
Česky | Řecky (výslovnost) |
---|---|
Dobrou chuť | Kalí órexi |
Na zdraví! | Stin jíá sas! |
Ano / Ne | Ne / óchi |
Děkuji / Není zač | Efcharistó |
Kolik měla Sparta králů : Sparta byla významnou řeckou polis na Peloponéském poloostrově. Obci vládli současně dva králové, jeden z rodu Ágidovců a druhý z rodu Eurypóntovců.
Proč v bitvě u Thermopyl padlí Sparťané
Leonidas, který se o průchodu Peršanů dozvěděl, ještě včas odeslal většinu své armády pryč, aby byla zachována pro budoucí bitvy. Sám však učinil slib, že Thermopyly neopustí za žádných okolností, a spolu s ním se takto rozhodli všichni jeho Sparťané, Thespijští a Fókové.
Snídaně v Řecku
Snídaně Řekové většinou zanedbávají, jedí až svačinu, což bývá obvykle jeden z mnoha druhů chleba společně s oblíbeným jogurtem z kravího nebo ovčího sýra. Hlavními jídly dne jsou obědy a večeře, které jsou podávány v pozdějších hodinách než jsme zvyklí.Mezi typická jídla patří gyros, tzatziki a typický vynikající řecký jogurt. Ochutnejte "pitu", což je chlebová placka. Výborné jsou také řecké moučníky, pečivo nebo slané koláče z lískového těsta plněné sýrem či špenátem a velmi oblíbené je v této oblasti také sušené ovoce a oříšky.
Co jedli stáří Řekové : Základem stravy ve starověkém Řecku byly obilniny (sítos) – ječmen a pšenice, z nichž se vařila kaše nebo pekly placky. Ostatní pokrmy (ryby, zelenina, ovoce) byly nazývány opson: mravokárci brojili proti tzv. opsofágům, tedy mlsným lidem.