Antwort Kdo provádí státní požární dozor? Weitere Antworten – Kdo může provádět preventivní požární prohlídky

Kdo provádí státní požární dozor?
Provádět preventivní požární prohlídku může pouze technik PO, osoba odborně způsobilá v PO a preventista PO. Další osoby nejsou oprávněny preventivní požární prohlídky provádět. Preventivní požární prohlídky se provádí opakovaně: bez zvýšeného požárního nebezpečí 1x za 12 měsíců.Školení požární ochrany provádí buď proškolený vedoucí zaměstnanec, požární preventista nebo technik požární ochrany, dle stupně požárního nebezpečí v daném provozu. Dodržování zásad požární bezpečnosti, včetně povinnosti školení zaměstnanců, kontroluje místně příslušný úřad hasičského záchranného sboru.Kontrolu požární ochrany má na starosti Státní požární dozor. Právnické a fyzické osoby musí zabezpečit plnění povinností, které vyplívají ze zákona a předpisu (zákon č. 133/1985 Sb.).

Kdo řídí požární ochranu : (1) Ministerstvo je orgánem státní správy ve věcech škol požární ochrany.3) V rámci této působnosti zřizuje, zrušuje a řídí střední školy požární ochrany a vyšší odborné školy požární ochrany, provádí v nich inspekci výchovy a vzdělávání a hospodářsky je zabezpečuje.

Kdo provádí odbornou přípravu požárních hlídek

Odbornou přípravu může provádět u činností se zvýšeným požárním nebezpečím osoba odborně způsobilá v požární ochraně nebo technik požární ochrany. U činností s vysokým požárním nebezpečím pouze osoba odborně způsobilá.

Kdo může zřídit požární hlídku : Odborná příprava preventivních požárních hlídek

Toto školení může v provozu se zvýšeným požárním nebezpečím provádět buď technik požární ochrany nebo osoba odborně způsobilá v požární ochraně; v provozech s vysokým požárním nebezpečím je to pouze osoba odborně způsobilá v PO, kdo může toto školení provádět.

Kdo provádí školení PO

Školení zaměstnanců o požární ochraně může provádět odborně způsobilá osoba v požární ochraně, technik požární ochrany, preventista požární ochrany nebo proškolený vedoucí zaměstnanec.

Toto školení na základě smlouvy může provádět pouze externista, který splňuje požadavky ad a) a který je držitelem vázané živnosti pro poskytování služeb v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Kdo vykonava statni požární dozor

Dotčenými orgány státní správy na úseku požární ochrany a orgány vykovávající státní požární dozor jsou Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a hasičské záchranné sbory krajů. Cílem jednotlivých oblastí činností je zajištění odpovídající míry požární bezpečnosti občanů.Popis fungování procesu státního požárního dozoru – zjišťování příčin vzniku požárů Zjišťování příčin vzniku požárů (dále také "ZPP") je činností vykonávanou v rámci státního požárního dozoru (dále také "SPD"). HZS kraje je jediným věcně příslušným orgánem k danému úkonu.Dotčenými orgány státní správy na úseku požární ochrany a orgány vykovávající státní požární dozor jsou Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a hasičské záchranné sbory krajů. Cílem jednotlivých oblastí činností je zajištění odpovídající míry požární bezpečnosti občanů.

Projednání PBŘ stavby

je nejdříve předloženo příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který v rámci výkonu státního požárního dozoru v souladu se zákonem o PO posoudí předložené podklady a vydá stanovisko, které je podkladem k dalšímu řízení podle zvláštních předpisů tj. stavebního zákona.

Kdo zřizuje požární hlídku : Tu zřizují právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo obce na základě výsledků posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace zdolávání požárů místo jednotky požární ochrany. Požární hlídka je tedy zřízena za zcela jiným účelem a jsou na ni kladeny rovněž zcela jiné úkoly než na preventivní požární hlídku.

Jak často se musí provádět školení o požární ochraně : Povinnost provádět školení bezpečnosti práce a požární ochrany

Profese Intervaly školení
Zaměstnanec – PO 2 roky
Vedoucí zaměstnanec – PO 3 roky
Zaměstnanec – člen požární hlídky 1 rok
Zaměstnanec vyškolený na poskytování 1. pomoci 3 roky*

Kdo musí mít požární knihu

Požární kniha je povinná součást dokumentace požární ochrany pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby.

Školit může jak sám zaměstnavatel, tak i vedoucí zaměstnanci nebo dokonce kterýkoliv řadový zaměstnance, jehož zaměstnavatel školením pověří. Školení může provést rovněž externě najatý školitel. Ve všech případech by ale při výběru mělo být pamatováno na výše popsané vlastnosti školitele.Jak jednat v případě, že vypukne požár Malý požár se můžete pokusit uhasit sami, mějte však na paměti, že je to nebezpečné. Větší požáry vyžadují větší zásah, jako je například použití hadic nebo pěny. V takových případech je žádoucí okamžitě evakuovat prostor a zavolat hasiče.

Kdo schvaluje dokumentaci požární ochrany : Veškerou dokumentaci PO (požární ochrana) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.