Antwort Kdo nechal zavraždit Ludmilu? Weitere Antworten – Kdo uškrtil svatou Ludmilu
Historikové uvádějí, že Ludmila byla uškrcena (podle legendy vlastním závojem; snaha o to, aby nebyla svatořečena a nebyla prolita její krev mečem) Tunnou a Gommonem (jejichž jména uvádí Kristiánova legenda), patrně Varjagy. Použili ke svému činu šálu, která se později stala symbolem svaté Ludmily.Svatá Ludmila. Svatá Ludmila je chronologicky první svatou české země. Nazýváme ji “matkou České země” a je patronkou všech vinařů, vychovatelů a babiček.Kněžna Ludmila byla vychována jako pohanka. I přes své vychování však se svým mužem přijala křesťanství. Křest údajně dostala dokonce přímo z rukou slovanského věrozvěsta Metoděje. Společně s Bořivojem I.
Kde je hrob sv Ludmily : Bazilika svatého Jiří, PrahaSvatá Ludmila / Místo pohřbení
Už v roce 925 se Václav rozhodl převézt ostatky Ludmily z Tetína na Pražský hrad a pohřbít ji v bazilice sv. Jiří.
Proč se slaví 28 září
Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti. Kníže Václav byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry.
Kdo dal zavraždit svého bratra : Podle legendy byl zbožný Václav zavražděn ve Staré Boleslavi služebníky svého bratra Boleslava poté, co se ho sám Boleslav pokusil zabít. Václava dodnes považujeme za patrona českého státu.
Ludmila (též Lidmila) je staré ženské jméno slovanského původu, které znamená Lidu milá. Podle českého občanského kalendáře slaví svátek 16. září. V týž den se slaví podle římskokatolického církevního kalendáře svátek svatá Ludmila.
Přesně před 1100 lety, 15/9 921, byla na hradě Tetín zavražděna kněžna Ludmila. První českou světici, manželku Bořivoje I.
Kde byla uškrcena Ludmila
Politický konflikt byl podle legendy završen vraždou Ludmily dne 15. září 921 na hradišti Tetín. Ludmila byla uškrcena svojí „šálou“ (závojem) Tunnou a Gommonem, patrně varjagy, družiníky kněžny Drahomíry.Šlo o jeho úkladné zavraždění v Boleslavi, které vykonali dle legend družiníci Hněvsa, Tira a Česta v roce 935. Dle staršího výkladu se tak stalo již v roce 929, ale výsledky moderního historického výzkumu se spíše kloní k první variantě.Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou v legendách mu připisovanou zbožnost (péče o rozšíření křesťanské víry v národě, vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, nemocné, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic, ničení pohanských svatyní ap.) a posmrtné zázraky.
Ptáčníkem, a podle něhož byl někdy před rokem 936 Václav zavražděn Boleslavem. Odkazoval se také na vysvěcení rotundy svatého Víta, ke kterému mělo dojít v roce 930.
Jak říkat Ludmila : Domácími podobami jména jsou Ludka, Lidka, Ludmilka, Lila, také Míla, Milka aj. Jméno se jako Ľudmila užívá i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Ludmilla, němčina jako Ludmila, Ludmilla nebo Lida.
Jak oslovit Ludmilu : V neformálních rozhovorech a textech bývá často transformováno do tvarů Lída nebo Lidka. Nejčastější zdrobnělinou je Liduška či Lidunka.
Jak zemřela Drahomíra
Lidé ve Staré Boleslavi uctili památku svatého Václava
Její snacha, kněžna Drahomíra s tím zřejmě počítala a proto ji vrazi Tunna a Gommon 15. 9. 921 na Tetíně uškrtili jejím vlastním závojem.
Na nesčetných vyobrazeních je svatá Ludmila znázorněna jako drobná, křehká žena. Ve skutečnosti byla robustní postavy, trpěla kolísáním hmotnosti a na svou dobu měřila úctyhodných 168 centimetrů. Experti jí po 1100 letech vrátili tvář a stanovili její anamnézu.Po ní vstal brzy ráno a šel do kostela, jak bylo jeho dobrým zvykem. Zastihl ho Boleslav, který tasil meč a pokusil se ho seknout. Svatý Václav údajně částečně vykryl ránu, vyrval meč z rukou bratra, který ale přizval na pomoc své družiníky a ti Václava zavraždili přímo před branami kostela ve Staré Boleslavi.
Proč se slaví 28. září : Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti. Kníže Václav byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry.