Antwort Kdo může provádět kontrolu hasicích přístrojů? Weitere Antworten – Kdo může provádět kontroly požárně bezpečnostních zařízení

Kdo může provádět kontrolu hasicích přístrojů?
21Cdo1502/2016-138, ze kterého zkráceně řečeno vyplývá, že kontroly provozuschopnosti PBZ mohou provádět pouze osoby mající osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany (odborně způsobilé osoby a technici požární ochrany – OZO a TPO).Vyhláška nestanovuje nutnost provádět funkční zkoušky požárních ucpávek, ale jednou ročně (kromě výjimek) by měla proběhnout kontrola jejich provozuschopnosti. Tu by měla vykonávat oprávněná osoba zodpovědná za servis a revize požárních ucpávek.Současná platná legislativa ČR požaduje, aby v rámci zajištění bezvadné funkce, byla na všech hasicích přístrojích (dále jen HP) v pravidelných intervalech prováděna minimálně jedenkrát ročně kontrola.

Jak často se provádí kontrola provozuschopnosti u hasicích přístrojů 1x ročně a po každém použití : a) vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci jsou hasicí přístroje považovány za požárně bezpečnostní zařízení pro omezení šíření požáru. Podle této vyhlášky je nutné provádět na těchto zařízeních pravidelné kontroly provozuschopnosti ve lhůtě 1x ročně nebo při pochybnosti o jeho provozuschopnosti.

Kdo může provádět revize EPS

Kontrolu provozuschopnosti, údržbu a opravy požárně bezpečnostního zařízení jsou oprávněny provádět odborně způsobilé osoby a technici požární ochrany.

Kdo může provádět školení požární ochrany : Školení požární ochrany provádí buď proškolený vedoucí zaměstnanec, požární preventista nebo technik požární ochrany, dle stupně požárního nebezpečí v daném provozu. Dodržování zásad požární bezpečnosti, včetně povinnosti školení zaměstnanců, kontroluje místně příslušný úřad hasičského záchranného sboru.

Provádět preventivní požární prohlídku může pouze technik PO, osoba odborně způsobilá v PO a preventista PO. Další osoby nejsou oprávněny preventivní požární prohlídky provádět. Preventivní požární prohlídky se provádí opakovaně: bez zvýšeného požárního nebezpečí 1x za 12 měsíců.

Při výkonu státního požárního dozoru je hasičský záchranný sbor oprávněn provádět požární kontroly, v rámci kterých mimo jiné kontroluje, zda jsou prováděny u hasicích přístrojů pravidelně kontroly nebo zda počet, druh a umístění hasicích předpisů odpovídá předpisům na úseku požární ochrany.

Jak se provádí revize hasicích přístrojů

Jak provádíme revize hasicích přístrojů

  1. Vizuální prohlídka hasicího přístroje. Kontrola umístění hasicího přístroje, které musí splňovat řadu požadavků
  2. Kontrola tlaku (kontrolním manometrem)
  3. Kontrola stavu a průchodnosti hadice s výstřikovou tryskou.
  4. Zaplombování pojistky spouště

To nově stanoví, že veškeré kontroly provozuschopnosti (revize) požárně bezpečnostních zařízení může provádět také každá Osoba odborně způsobilá (OZO) nebo Technik požární ochrany (TPO). Tuto kvalifikaci získá fyzická osoba složením příslušné zkoušky u Ministerstva vnitra a získáním příslušného oprávnění.Kdo smí provádět revize nouzového osvětlení Revize nouzového osvětlení smí provádět pouze osoba odborně způsobilá k těmto úkonům, která splňuje legislativní a normativní požadavky a vlastní osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany vydané ministerstvem vnitra.

Toto školení na základě smlouvy může provádět pouze externista, který splňuje požadavky ad a) a který je držitelem vázané živnosti pro poskytování služeb v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Kdo provádí odbornou přípravu preventivní požární hlídky : Odbornou přípravu může provádět u činností se zvýšeným požárním nebezpečím osoba odborně způsobilá v požární ochraně nebo technik požární ochrany. U činností s vysokým požárním nebezpečím pouze osoba odborně způsobilá.

Kdo kontroluje stav požární ochrany : Kontrolu požární ochrany má na starosti Státní požární dozor. Právnické a fyzické osoby musí zabezpečit plnění povinností, které vyplívají ze zákona a předpisu (zákon č. 133/1985 Sb.).

Jak často se musí provádět kontrola přenosných hasicích přístrojů PHP a požárních vodovodu

Kontrola hasicích přístrojů se provádí dle předpisů o požární ochraně nejméně jednou za rok. Výrobce však může v dokumentaci (návodu) k hasicímu přístroji roční lhůtu zkrátit, ale nikdy ne prodloužit. Kontrolu je dle předpisů o požární ochraně nutno provést rovněž po každém použití hasicího přístroje.

Komplexní kontrolou se prověřuje celkový stav organizačního zabezpečení, plnění povinností a dodržování podmínek požární bezpečnosti vyplývajících z předpisů o požární ochraně (§ 45 odst. 2 vyhlášky o požární prevenci).Ceník provedených výkonů:

Hasicí přístroje
Revize hasicího přístroje dle typu přístroje/ks 35-49,- Kč
Tlaková zkouška 3letá – vodní 349,- Kč
Tlaková zkouška 3letá – vzduchopěnový 349,- Kč
Tlaková zkouška 5letá – práškový 428,- Kč

Kdo může provádět revize hasicích přístrojů : Při výkonu státního požárního dozoru je hasičský záchranný sbor oprávněn provádět požární kontroly, v rámci kterých mimo jiné kontroluje, zda jsou prováděny u hasicích přístrojů pravidelně kontroly nebo zda počet, druh a umístění hasicích předpisů odpovídá předpisům na úseku požární ochrany.