Antwort Kdo může přijít na hlavní líčení? Weitere Antworten – Jak probíhá hlavní líčení

Kdo může přijít na hlavní líčení?
Hlavní líčení začíná legitimací přítomných účastníků, dále se pokračuje přednesem obžaloby, dokazováním, až přes závěrečné řeči, návrhy a končí rozhodnutím ve věci, tj. obvykle rozhodnutím o vině či nevině.Hlavní líčení je stadium trestního řízení, v němž se rozhoduje o vině a trestu obžalovaného a případně též o uložení ochranného opatření a náhradě škody (újmy) poškozenému. Soud přezkoumává obvinění obsažená v obžalobě (popř. v návrhu na potrestání), a to zásadně za účasti veřejnosti.Hlavní líčení se koná za stálé přítomnosti všech členů senátu, zapisovatele a státního zástupce. Přítomnost obžalovaného je zásadně rovněž nezbytná.

Co když se nedostavil k soudu : Nedostavení se k přípravnému jednání bez uvedení důležitého důvodu, může být řešeno opět rozsudkem pro uznání. Pokud se žalobce nedostaví, soud řízení zastaví. V praxi se však přípravné jednání příliš neužívá a většinou soud nařídí rovnou “klasické” jednání, které ale často má charakter pouze přípravy na další spor.

Jak dlouho trvá Hlavní líčení

Je to obžalovaný, kdo je poslední osobou, která se k věci smí vyjádřit předtím, než soud vynese rozsudek. Právo posledního slova může obžalovaný využít zcela dle svého uvážení. Stejně tak tohoto svého práva využít nemusí. Hlavní líčení končí vynesením rozsudku, který soud po poradě nebo i bez přerušení vyhlásí.

Jaké fáze má trestní řízení : Z hlediska časového průběhu lze české trestní řízení členit na dvě základní stadia: Přípravné řízení, které zahrnuje prověřování okolností důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin, a vyšetřování, které představuje již vedení trestního stíhání proti konkrétní osobě (obviněnému).

141/1961 Sb., trestní řád. Trestní řízení zahajuje policejní orgán na základě vlastních poznatků, trestních oznámení i podnětů jiných osob či orgánů, z nichž plyne podezření, že byl spáchán trestný čin, sepsáním záznamu o zahájení úkonů trestního řízení.

Právo nahlížet do trestního spisu mají i obhájci a zmocněnci obviněného, poškozeného nebo zúčastněné osoby. A stejné právo má také zákonný zástupce nebo opatrovník obviněného, poškozeného nebo zúčastněné osoby, jestliže tyto osoby nejsou plně svéprávné nebo je-li jejich svéprávnost omezena.

Kdo je zúčastněná osoba v trestním řízení

Zúčastněná osoba – osoba, které byla věc zabrána nebo podle návrhu má být zabrána. Zúčastněná osoba má právo činit návrhy a podávat opravné prostředky. Další osoby – jde o osoby s tzv. samostatnými obhajovacími právy, tyto osoby vykonávají obhajovací práva ve prospěch obviněného vlastním jménem, mají tzv.K soudu se dostavte s předvoláním a s průkazem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem nebo řidičským průkazem).K senátu (samosoudci) se mluví jen ve stoje, a to i při sebekratším projevu. Slovní projevy musí být hlasité a srozumitelné. Výrok rozsudku vyslechnou k výzvě předsedy senátu (samosoudce) všichni přítomní ve stoje.

V trestním řízení je právní moc rozsudku, kdy rozsudek již nelze napadnout opravným prostředkem v žádné jeho části, upravena v § 139 odst. 1 tr. ř. Proti rozsudku odvolacího soudu zákon nepřipouští odvolání, a tudíž nabývá právní moci dnem vyhlášení (§ 259 odst.

Kdo platí náklady trestního řízení : Narozdíl od civilního řízení zde platí, že náklady trestního řízení nese stát, s výjimkou nákladů poškozeného, obviněného a jiných zúčastněných osob. Až v případě, kdy byl obžalovaný uznán vinným, nařizuje mu zákon uhradit část nákladů.

Kdy jde o přestupek a kdy o trestný čin : Pro posouzení, zda se v konkrétním případě jednání posoudí jako přestupek nebo jako trestný čin, je rozhodující výše způsobené škody na cizím majetku. Pokud je škoda vyšší než 10 000 Kč, bude se jednat o trestný čin. V ostatních případech jde zpravidla o přestupek.

Jak nahlédnout do spisu

Požádat o nahlížení do spisu můžete (v případě volby elektronického způsobu komunikace) prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Pokud správní orgán neshledá důvod k odepření nahlédnutí do spisu, umožní vám do spisu nahlédnout.

Svědek je dále oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.

Kdo je podezřelý : Podezřelý – je ten, kdo byl zadržen v souladu s ustanovením trestního řádu a dosud proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání. Obviněný – je ten, proti němuž bylo zahájeno trestní stíhání. Obžalovaný – po nařízení hlavního líčení se obviněný označuje jako obžalovaný.