Antwort Kdo může nastoupit na mateřskou dovolenou? Weitere Antworten – Kdo může jít na mateřskou dovolenou

Kdo může nastoupit na mateřskou dovolenou?
Požádat o dávku peněžité pomoci v mateřství (PPM) může maminka, tatínek dítěte, manžel maminky dítěte nebo osoba, která převzala dítě do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu (např. osvojení nebo pěstounská péče). Žádost o dávku 6–8 týdnů před porodem podává maminka novorozence.Abyste čerpali mateřskou dovolenou a zároveň pobírali peněžitou pomoc v mateřství, musíte splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou 2024. Za každého zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění.Na peněžitou pomoc v mateřství může maminka nastoupit 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu s tím, že termín nástupu si v tomto rozmezí určí sama. Pokud nenastoupí nebo si neurčí takový den nástupu, počítá se za něj první den 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Kdy může otec nastoupit na mateřskou : Otec nebo manžel ženy může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve 7. týden po porodu dítěte, doma musí strávit nejméně 7 po sobě jdoucích dní. Na poskytnutí peněžité pomoci v mateřství bude mít nárok 22 týdnů anebo 31 týdnů, jestliže se narodily 2 děti nebo vícerčata.

Kdy jít na mateřskou 6 nebo 8 týdnů

Mateřská dovolená začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Den nástupu si matka může určit sama, a to kdykoliv v uvedeném období. V případě, že si termín neurčí, začne začíná mateřská dovolená nejpozději šest týdnů před očekávaným dnem porodu.

Jak nastoupit na mateřskou dovolenou : Na mateřskou dovolenou se nastupuje v rozmezí 8 až 6 týdnů před stanoveným termínem porodu. Pokud je žena zaměstnaná, předá žádost zaměstnanci, pokud podniká jako OSVČ, musí na Správou sociálního zabezpečení. Výše dávek pak závisí na základě průměru vaší hrubé mzdy za posledních 12 měsíců.

Mateřská dovolená

Standardně 28 týdnů, ale při narození vícerčat 37 týdnů. Vyplácí stát, řeší se se zaměstnavatelem.

Otcovská nemusí být jen pro (biologické) otce

Otci dítěte při něm náleží nárok na týden volna v rámci šestinedělí od porodu. Současně má nárok i na náhradu mzdy ve výši 70 % vyměřovacího základu.

Kolik musím odpracovat na mateřskou

I tady, stejně jako u zaměstnaných žen, platí stejný limit pro odvod zdravotního pojištění. To znamená že žena musí pracovat a odvádět zdravotní pojištěná minimálně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou.Kolik peněz dostanete Výše peněžité pomoci v mateřství představuje 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se zpravidla zjišťuje z hrubé mzdy za 12 kalendářních měsíců před nástupem na mateřskou. Přesnou částku si můžete spočítat na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí.Termín nástupu na mateřskou dovolenou si po dohodě se svým gynekologem určíte sama. Zaměstnavatel vám ho nesmí nařídit. Jediné, co je tedy z vaší strany pro úspěšný nástup na mateřskou dovolenou potřeba udělat, je předat zaměstnavateli "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství" potvrzenou vaším gynekologem.

Mateřská dovolená začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Den nástupu si matka může určit sama, a to kdykoliv v období osmi až šesti týdnů před porodem. V případě, že si termín neurčí, začne začíná mateřská dovolená nejpozději šest týdnů před očekávaným dnem porodu.

Jaké povinnosti má zaměstnavatel když jde zaměstnankyně na mateřskou : Když žena nastupuje na mateřskou dovolenou (pracovní poměr obvykle pokračuje), zaměstnavatel jen oznámí nástup na mateřskou dovolenou směrem k ČSSZ kódem „M“. Po návratu z rodičovské dovolené zaměstnavatel oznámí nástup zpět do zaměstnání kódem „U“ – představuje ukončení povinnosti státu platit pojistné.

Kdy může otec nastoupit na otcovskou dovolenou : Podpůrčí doba (doba poskytování dávky) činí 14 kalendářních dnů a začíná nástupem na otcovskou. Nástup na otcovskou nastává dnem, který si pojištěnec určí v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.

Co se dostane za porod

Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě. Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte nebo dnem převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů, přičemž dnem převzetí se rozumí den právní moci rozhodnutí o převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnankyně v práci po dobu, která souvisí s porodem a péčí o narozené dítě v rozsahu 28 týdnů, a porodila-li žena zároveň dvě nebo více dětí v rozsahu 37 týdnů (obecná délka mateřské dovolené).Není podmínkou, aby oněch 270 dní bylo odpracováno v kuse a jen u jednoho zaměstnavatele. Jestliže žena dostala výpověď a od té doby je na úřadu práce, vztahuje se na ni ochranná lhůta. Ta trvá ovšem pouze 180 dní. Pokud tedy žena otěhotní do 180 dní od výpovědi, má stále nárok na mateřskou dovolenou.

Kdy se odchází z práce na mateřskou : Zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou obvykle od začátku 6 týdne před očekávaným termínem porodu, avšak může na ni nastoupit i dříve a to od začátku 8 týdne před očekávaným termínem porodu.