Antwort Kdo může nařídit ústavní léčbu? Weitere Antworten – Kdy může soud nařídit ústavní léčbu

Kdo může nařídit ústavní léčbu?
ochranné léčení (nucená léčba, kdy pacient může být dodán do léčby i proti své vůli) může nařídit pouze trestní soud v případě pachatelů, kteří se dopouští trestné činnosti např. v souvislosti s psychiatrickým onemocněním, užíváním drog apod.Co je ochranné léčení

Ochranné léčení se nenařizuje na dobu určitou, ale trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje jeho účel, a to maximálně dva roky. Potom může soud rozhodnout o prodloužení.Soud ukládá ochranné léčení ambulantní, nebo ústavní formou.

Co je to ústavní léčba : ÚSTAVNÍ LÉČBA (INSTITUTIONAL CARE, BED CARE)

Léčba v lůžkovém zařízení obecně (jako protiklad léčby ambulantní) nebo v užším smyslu léčba na specializovaném oddělení nemocnice nebo psychiatrické léčebny. Podmínkou je vždy lékařské vedení a strukturovaný program.

Co je ochranné léčení a kdy a komu se ukládá

Ochranné léčení s ukládá nebezpečným osobám, které není možné stíhat pro jejich nepříčetnost, duševní poruchu či pro užívání návykových látek. Možnosti, kdy je ochranné léčení nařízeno: osoba není trestně odpovědná trestný čin byl spáchán ve stavu zmenšené příčetnosti.

Kde se vykonává ochranné léčení : se ochranné léčení vykonává zpravidla v uzavřeném ústavu, lze-li však vzhledem k povaze choroby a léčebným možnostem očekávat, že účel léčení splní i léčení ambulantní, může soud nařídit tento způsob léčby. Ukládá-li soud ochranné léčení, musí tedy vždy ve smyslu § 72 odst. 4 tr.

Pokud se u sebe potýkáte s myšlenkami na sebevraždu nebo vraždu, měli byste se okamžitě přihlásit do nejbližší psychiatrické léčebny. Pokud trpíte halucinacemi nebo nejste schopni dostat své nálady pod kontrolu v ambulantním prostředí, i zde je vhodná hospitalizace.

Ochranné léčení může soud uložit buď ve formě ambulantní nebo ústavní, přičemž soud může ústavní léčení dodatečně změnit na ambulantní či naopak. Ústavní ochranné léčení probíhá ve zdravotnických zařízeních nebo ve věznicích (na specializovaném oddíle pro výkon ochranného léčení.

Jak se dostat do léčebny

K přijetí na lůžko do psychiatrické nemocnice musí existovat závažný zdravotní důvod. Zda zdravotní stav člověka vyžaduje lůžkovou péči posuzují lékaři na Centrálním příjmu pacientů. Pokud je hospitalizace nemocného člověka nutná, rozhodnou o jeho přijetí na lůžko.co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu.Pokud ošetřující lékař usoudí, že by pacient mohl ohrozit sebe či okolí, nepustí ho. Ovšem do 24 hodin od chvíle, kdy pacient o propuštění požádal, musí lékař odeslat jeho žádost k soudu. A ten pak do sedmi dnů rozhodne, zda hospitalizace byla, či nebyla oprávněná a pacient bude, či nebude propuštěn.

Pokud se u sebe potýkáte s myšlenkami na sebevraždu nebo vraždu, měli byste se okamžitě přihlásit do nejbližší psychiatrické léčebny. Pokud trpíte halucinacemi nebo nejste schopni dostat své nálady pod kontrolu v ambulantním prostředí, i zde je vhodná hospitalizace.

Co nedělat před operací : Dodržte následující pokyny

  • 6 hodin před plánovaným výkonem nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje.
  • 4 hodiny před anestezií nepijte.
  • Nevhodné je pití nápojů syceným plynem (CO2) a alkoholických nápojů.
  • Nekuřte nejméně jeden den před anestezií.
  • Před anestezií se pečlivě odličte.

Co si vzít na JIP : noviny a časopisy, propisovací tužka, poznámkový blok; sebou si ještě vezměte potvrzení o pracovní neschopnosti (pokud máte), průkazku zdravotní pojišťovny, občanský průkaz, ev. výsledky předtransplantačních vyšetření, užívané speciální léky; nápoje (minerální a balené vody, džusy, Coca Cola atd.)

Kdy hospitalizace na psychiatrii

Hospitalizovat pacienta bez jeho souhlasu je možné jen z důvodů, které jsou výslovně stanoveny zákonem. Jedním z nich je situace, kdy osoba ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo touto poruchou trpí, či je pod vlivem návykové látky.

Zkuste zkontaktovat lékaře v okolí, terapeuta, vytipovat nějakou neziskovou organizaci, službu pro duševně nemocné, centrum duševního zdraví, zkrátka někoho, kdo vás může navštívit, nebo koho můžete navštívit vy. Pracuji ve Fokusu, v podobných situacích pomáháme. Zkoušíme to opakovaně, i když neuspějeme hned.Co s sebou:

přezuvky a domácí oblečení, pyžamo, spodní prádlo (v případě absence disponujeme erárním oblečením) hygienické potřeby – zubní kartáček + pasta na zuby, mýdlo / sprchový gel, šampon, papírové kapesníky, dámské hygienické pomůcky, hřeben aj. ostatní – mobilní telefon, nabíječka, brýle, naslouchátko, apod….

Proč se nesmí pít před operací : Proč bych neměl jíst a pít před operací Jestliže je ve Vašem žaludku během anestezie jídlo nebo tekutiny, může se dostat zpět do krku, odtud do plic a poškodit je. Je normální nejíst 6 hodin před operací, ale menší množství čirých, nealkoholických tekutin je možno ještě 2 hodiny před operací.