Antwort Kdo může být Vyděděn? Weitere Antworten – Jaké jsou důvody k vydědění

Kdo může být Vyděděn?
Zákonné důvody pro vydědění jsou:

potomek zůstaviteli neposkytl potřebnou pomoc v nouzi. neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, jaký by projevovat měl. byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze. vede trvale nezřízený život.ODPOVĚĎ: Závěti, prohlášení o vydědění a jiné listiny pro případ smrti jsou evidovány v neveřejné Evidenci právních jednání pro případ smrti (dříve centrální evidence závětí), kterou vede Notářská komora České republiky (dále jen NK ČR).První třída dědiců

V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel. Nedědí-li však některé dítě zůstavitele, dědí jeho podíl stejným poměrem vnoučata. Nedědí-li vnoučata, dědí jejich děti, tedy pravnoučata. Stejné pravidlo se uplatňuje dále na další přímé potomky.

Kdo je neopomenutelný dědic : Děti zůstavitele a nedědí-li, pak jejich potomci (tj. vnuci, pravnuci zůstavitele atd.), jsou nepominutelnými dědici zůstavitele. Nepominutelnému dědici náleží z pozůstalosti povinný díl.

Kdo nemůže být Vyděděn

Z dědického práva může být vyloučený také nezpůsobilý dědic – tedy ten, kdo se dopustil činu povahy úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho předku, potomkovi či manželovi.

Kolik je zákonný dědický podíl : Povinný díl je vyjádřen jako část zákonného dědického podílu. Nezletilému nepominutelnému dědici se musí dostat alespoň tolik, kolik činí ¾ jeho zákonného dědického podílu. Zletilému nepominutelnému dědici se musí dostat alespoň tolik, kolik činí ¼ jeho zákonného dědického podílu.

Není-li závěti, dědí se podle zákona a to podle tzv. čtyř dědických tříd. V první dědické třídě dědí zásadně manžel zůstavitelky a její děti, a to společně rovným dílem. Jestliže tedy zůstavitelka měla v den úmrtí manžela a alespoň jedno dítě, rozdělí se o dědictví rovným dílem a dědické nároky jsou vypořádány.

první dědické skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Pokud nedědí některé z dětí zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti (tedy vnuci zůstavitele). Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci (tedy pravnuci zůstavitele).

Kolik se platí za dědické řízení

Od ledna 2021 došlo ke změně výpočtu odměny notáře v dědickém řízení u nižších částek pozůstalosti. Nově náleží notáři odměna ve výši dvou procent z prvních 500 tisíc korun z obvyklé ceny pozůstalosti a zvýšila se minimální odměna notáři v rámci dědického řízení z 600 na 2000 korun bez DPH.Jestliže ani ve třetí skupině není dědice, dědí ve čtvrté stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti. Dalším důvodem dědění je závěť sepsaná zůstavitelem.Při odmítnutí dědictví se na dědice, který dědictví odmítl, hledí, jako by nikdy dědicem nebyl, tzn. z dědictví mu neplynou žádná práva ani povinnosti. Kdežto vzdání se dědictví je ve své podstatě darování dědictví jinému dědici s tím, že dědici, který se dědictví vzdává, zůstanou zachovány určité povinnosti.

Vydědit lze jen děti a jejich potomky

Vydědit lze pouze nepominutelné dědice, což jsou děti zůstavitele, a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci. Nikdo jiný nemůže být nepominutelným dědicem. Nikoho jiného než své děti a děti těchto dětí proto nemůžete vydědit.

Co se stane když se vzdám dědictví : Dědictví se lze vzdát zcela nebo zčásti. Vzdává-li se části svého dědického podílu, pokračuje v řízení o pozůstalosti jako dědic. Zvolí-li první variantu, přestane být dědicem a nestane se jím ani v případě, když se v budoucnu objeví další majetek zůstavitele.

Co nespadá do dědického řízení : Jediné, co nespadá do pozůstalosti, jsou např. práva a povinnosti, které jsou tak silně spjaté s osobou zůstavitele, že není možné aby přešly na někoho jiného. Problém samozřejmě je, že protože se pozůstalost bere jako celek, je možné, že dluhy budou stejně vysoké, jako hodnota majetku, případně jej budou převyšovat.

Kdo se může vzdát dědictví

Dědictví se může vzdát pouze dědic, který dědictví neodmítl, nebo mu již uplynula lhůta k odmítnutí dědictví. Dědictví se lze vzdát pouze ve prospěch jiného dědice.

první dědické skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Pokud nedědí některé z dětí zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti (tedy vnuci zůstavitele). Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci (tedy pravnuci zůstavitele).Poplatek notáři při dědictví

z prvních 500.000,-Kč 2%, minimálně však 2.000,-Kč
z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč 0,9%
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč 0,5%
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč 0,1%
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč 0,05%

Kdo dědí peníze na účtu : Peníze na účtu zesnulého sice budou patřit dědicům, ale pokud není k bankovnímu účtu zřízené dispoziční právo pro další osobu, k penězům se do skončení dědického řízení nedostanete.