Antwort Kdo má přístup do Rejstříku trestů? Weitere Antworten – Kdo vede rejstřík trestů
1. Základní informace k životní situaci. Rejstřík trestů vede evidence fyzických osob pravomocně odsouzených soudy a rovněž na žádost vydává výpis z evidence Rejstříku trestů fyzických osob, přičemž nejčastěji žádají o výpis osoby, které nebyly odsouzeny, a to za účelem prokázání své bezúhonnosti.Aby mohl zaměstnavatel posoudit, zda je či není kandidát pro danou pozici bezúhonný z hlediska zákona či právních předpisů, potřebuje jeho výpis z trestního rejstříku. To se týká například i lékařského a nelékařského zdravotnického personálu, úředníků, veterinářů nebo příslušníků bezpečnostních sborů.Nová služba je bezplatně dostupná na Portálu veřejné správy www.gov.cz a je elektronickou obdobou výpisu, který je ale možné za poplatek 100 Kč získat v papírové podobě na kterémkoliv ze 7177 kontaktních míst veřejné správy Czech POINT.
Co se zapisuje do rejstříku trestů : Ve výpisu z rejstříku trestů budete mít zaznamenány údaje o pravomocných odsouzeních, včetně právní kvalifikace trestného činu, uložených trestů, příp. nevykonaných ochranných opatřeních (např. ochranné léčení protitoxikomanické, protialkoholní či psychiatrické).
Jak funguje trestní rejstřík
Pravomocná odsouzení Rejstříku trestů hlásí české soudy prostřednictvím tzv. trestních listů, které obsahují údaje identifikující odsouzeného a jeho trestní věc. Evidence zejména obsahuje: údaje k osobě odsouzeného, aby nebyl zaměnitelný s jinou osobou (jméno, příjmení, datum a místo narození, rodné číslo)
Kam se zapisují přestupky : Z § 16i odst. 2 písm. m) zákona o Rejstříku trestů plyne, že do evidence přestupků se zapisují pouze ta rozhodnutí soudu, která mění kvalifikaci skutku a dále ta, jimiž byl měněn druh a výměra sankce uložená rozhodnutím správního orgánu.
Zaměstnavatel může po zájemci o zaměstnání nebo zaměstnanci žádat předložení výpisu z rejstříku trestů, pouze v případě: kdy právní předpisy stanoví, že pro výkon určité práce musí být bezúhonný (např. policisté, hasiči, zdravotní sestry, sociální pracovníci,učitelé, auditoři, notáři, advokáti apod.).
Poplatek za podání žádosti o výpis z Rejstříku trestů činní 100 Kč. V cizině na zastupitelských úřadech České republiky je třeba uhradit poplatek ve výši 200 Kč (v cizí měně dle přepočtu aktuálního kurzu).
Jak dlouho je záznam v trestním rejstříku
Podle § 11b odst. 2 zákona č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů pověřené orgány uchovávají v souladu s pravidly spisové služby písemné žádosti o výpis po dobu 2 let od jejich podání, a to v listinné nebo elektronické podobě.Žádost o výmaz z rejstříku trestů se podává k okresnímu soudu dle bydliště žadatele a musí obsahovat přesné identifikační údaje jak žadatele, tak soudu. Dále by měl být v žádosti specifikován trestný čin, o jehož zahlazení žádáme, včetně čísla jednacího daného trestního řízení, a datum vykonání uloženého trestu.Ve výpisu z evidence Rejstříku trestů (zkráceně též jen výpis) se uvádějí všechna dosud nezahlazená odsouzení včetně údajů o průběhu výkonu uložených trestů a ochranných opatření, pokud se podle zákona na pachatele nehledí, jako by nebyl odsouzen. Údaje o podmíněném zastavení trestního stíhání se ve výpise neuvádějí.
po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok; po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok; po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let; po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest.
Kdy se na pachatele hledí jako by nebyl odsouzen : Podmínkou zahlazení odsouzení je, že odsouzený vedl po výkonu trestu nepřetržitě řádný život, a to po dobu jednoho roku. U podmíněného trestu odnětí svobody (s dohledem): Pokud se pachatel osvědčil, hledí se na něj, jako by nebyl odsouzen.
Kdy nelze přestupek projednat : přestupkového zákona uvádí, že přestupek nelze projednat, uplynul-li od jeho spáchání jeden rok; nelze jej též projednat, popřípadě uloženou sankci nebo její zbytek vykonat, vztahuje-li se na přestupek amnestie.
Co všechno je přestupek
Přestupek je společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem. Jde o jednání nižšího stupně závažnosti než trestný čin. Klasickými příklady jsou přestupky dopravní, proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití.
Jaká osobní data může zaměstnavatel požadovat a jaká ne
- těhotenství,
- rodinných a majetkových poměrech,
- sexuální orientaci,
- původu,
- členství v odborové organizaci,
- členství v politických stranách nebo hnutích,
- příslušnosti k církvi nebo náboženské společnosti,
- trestněprávní bezúhonnost.
Platnost výpisu z rejstříku trestů není omezena. Úřady a zaměstnavatelé obvykle vyžadují výpis ne starší než tři měsíce.
Jak dlouho trva vystaveni trestního rejstriku : Poplatek se platí v hotovosti nebo bankovní kartou při podání žádosti (položka 162 d konzulárních poplatků). Výpis z rejstříku trestů se vystavuje pouze v českém jazyce, pro české občany na počkání, pro cizince do 30 dnů. V případě, že výpis potřebujete pro britské úřady (tj.