Antwort Kdo má narok na pitevní zpravu? Weitere Antworten – Jak získat pitevní zprávu

Kdo má narok na pitevní zpravu?
Jak získám pitevní protokol – tento je možno vyžádat elektronicky (e-mailem) po vyplnění žádosti o zhotovení kopie zdravotnické dokumentace, která je k dispozici na webových stránkách Ústavu soudního lékařství.Jsou prováděny výhradně na odděleních – ústavech soudního lékařství. Soudní pitva – nařízení soudní pitvy je v plné kompetenci orgánů činných v trestním řízení dle navazujících právních předpisů (trestní řád). Nařizuje ji Policie ČR, státní zástupce, nikdy ne lékař.Pitva může být provedena v libovolném způsobilém zařízení, měli by ji však vždy provádět dva soudní znalci. Pitva je hrazena tím, kdo ji nařídil (policií, státním zastupitelstvím, soudem). Provádí se podle § 115 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád).

Jak dlouho trvá pitevní zpráva : Písemný výsledek pitvy (pitevní diagnosa) je po provedení pitvy odeslán do 3 měsíců na výjezdové stanoviště ZZS LK (Zdravotnická záchranná služba) odkud byla pitva vyžádána. Výsledek pitvy si může písemně vyžádat též praktický lékař zemřelého.

Kolik stojí pitva

Kdo pitvu platí U soudní pitvy hradí náklady ta instituce, která ji nařídila, např. policie, státní zastupitelství nebo soud. Pitva stojí podle ceníku Všeobecné zdravotní pojišťovny více než 2200 korun, a patolog nebo soudní lékař ji musí vykonávat nejméně 320 minut.

Kolik stojí pitevní zpráva : Po 48 hodinách je účtováno úložné, dle sazebníku FNO ve výši 400,-Kč za 1 den. U soudních pitev je nutno vyčkat na souhlas státního zástupce, na základě kterého lze tělo pohřbít. Tento souhlas bývá k dispozici rovněž do 48 hodin od provedení pitvy.

Příznaky blížící se smrti, které mohou, ale nemusejí nastat:

  1. Oči jsou otevřené nebo polootevřené, ale ve skutečnosti se nedívají.
  2. Chladnoucí ruce a nohy nebo naopak horečka.
  3. Ústa jsou otevřená.
  4. Spodní strana těla, nohy, kolena a ruce se tmavěji zbarvují.
  5. Puls slábne.
  6. Mění se frekvence a hloubka dechu.


Tělo k pohřbení bývá k dispozici do 48 hodin od provedení pitvy. Po tuto dobu je uložení těla v chladicím zařízení zdarma. Po 48 hodinách je účtováno úložné, dle sazebníku FNO ve výši 400,-Kč za 1 den. U soudních pitev je nutno vyčkat na souhlas státního zástupce, na základě kterého lze tělo pohřbít.

Jak dlouho může trvat pitva

Samotná pitva trvá asi dvě hodiny. Dále se musí odebrané tkáně vyšetřit. A zpracování vzorků, to je další den, včetně laboratoří, zhodnocení a sepsání zprávy. Takže to celé zabere zhruba dva dny.Pitva zdravotní se provádí za účelem zjištění příčiny smrti a objasnění dalších ze zdravotního hlediska závažných okolností a mechanismu úmrtí u osob, které zemřely mimo zdravotnické zařízení nebo v něm náhlým, neočekávaným nebo násilným úmrtím, včetně sebevraždy.V případě zdravotní pitvy se mohou pozůstalí (nejbližší příbuzní) o výsledcích informovat osobně, po předchozí telefonické domluvě (na tel. číslech +420 485 313 550, +420 485 313 551) nebo písemně. Odkaz na žádost o výsledek pitvy naleznete zde.

Symptomy umírání

  1. Člověk nemá zájem přijímat jídlo ani tekutiny.
  2. Pacient začíná mít větší potíže s dýcháním; dechy jsou slabší a rychlejší, nebo naopak pomalejší.
  3. Periodicky se objevují chvíle, kdy pacient nedýchá vůbec.
  4. Polykání je obtížnější.
  5. Dochází k ucpávání hrdla, pacient může vydávat bublající či chrchlavé zvuky.

Jaký je to pocit zemřít : Umírající se bojí bolesti, opuštění, selhání či utrpení, obává se ztráty soběstačnosti, o rodinu a blízké. Nebezpečí vzniká v okamžiku, kdy strach začne přerůstat v paniku, která je nakažlivá a šíří se z jednoho člověka na druhého. Vedle strachu může umírající zažívat pocity viny, bolesti a zlosti.

Jak se pozná blížící se smrt : pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)

Jak se určuje smrt

Člověk může být tedy právně prohlášen za mrtvého na základě zástavy srdce, dechové zástavy, zjištěním dilatace (rozšíření) zorniček nereagujících na světlo či diagnózou mozkové smrti.

V případě zdravotní pitvy se mohou pozůstalí (nejbližší příbuzní) o výsledcích informovat osobně, po předchozí telefonické domluvě (na tel. číslech +420 485 313 550, +420 485 313 551) nebo písemně. Odkaz na žádost o výsledek pitvy naleznete zde.Příznaky blížící se smrti, které mohou, ale nemusejí nastat:

  1. Oči jsou otevřené nebo polootevřené, ale ve skutečnosti se nedívají.
  2. Chladnoucí ruce a nohy nebo naopak horečka.
  3. Ústa jsou otevřená.
  4. Spodní strana těla, nohy, kolena a ruce se tmavěji zbarvují.
  5. Puls slábne.
  6. Mění se frekvence a hloubka dechu.

Jak vypada clovek co umira : změny stavu vědomí – obluzenost, somnolence/sopor/koma, někdy agitovanost a neklid. pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků)