Antwort Kdo je subjektem trestního řízení? Weitere Antworten – Které subjekty patří mezi orgány činné v trestním řízení

Kdo je subjektem trestního řízení?
Subjekty trestního řízení jsou zejména:

  • Orgány činné v trestním řízení
  • Obviněný – osoba, proti níž se trestní řízení vede.
  • Obhájce – obhájcem v trestním řízení může být jen advokát.
  • Poškozený – ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková, morální nebo jiná újma.

V trestním řízení se promítá činnost osob, zúčastněných na trestním řízení. Jedná se např. o obviněného, obhájce, poškozeného, svědka, znalce.V trestním řízení se termín žalobce obvykle nepoužívá, roli veřejné žaloby plní státní zástupce, který podává obžalobu.

Kdo je poškozený v trestním řízení : Poškozeným je i osoba, které majetková škoda vznikla, ale které pachatel škodu již v plném rozsahu nahradil. V každém případě však škoda musí být způsobena trestným činem, pro který je obviněný stíhán.

Kdo je zúčastněná osoba v trestním řízení

Zúčastněnou osobou se v trestním řízení rozumí ten, jehož věc má být či byla zabrána. Jde o osobu odlišnou od obviněného a má postavení strany trestního řízení.

Co patří do trestního práva : Trestní právo hmotné stanoví, co je trestným činem, podmínky trestní odpovědnosti, jaké sankce (trest či ochranné opatření) lze za trestný čin uložit. Trestný čin je protiprávní čin, který trestní zákoník označuje za trestný a zároveň naplňuje znaky skutkové podstaty uvedené ve zvláštní části trestného zákona.

Subjektivní stránkou trestného činu rozumíme psychický vztah pachatele, jenž není možné přímo pozorovat, a proto je nutné usuzovat na zavinění ze všech okolností, za kterých došlo ke spáchání trestného činu.

V České republice podle aktuálně účinného trestního řádu obžalobu může podat pouze státní zástupce, jestliže výsledky vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného před soud. K obžalobě se připojí spisy shromážděné v přípravném řízení a o jejím podání se vyrozumí obviněný, obhájce a poškozený, popř. poškození.

Kdo zahajuje trestní řízení

Státní zástupce jako jediný subjekt trestního řízení zahajuje jednání o dohodě o vině a trestu, a to buď na návrh obviněného, nebo i bez tohoto návrhu. Následně se účastní celého sjednávání a dohodu předkládá soudu ke schválení.Zmocněncem může být každá osoba, která je zcela způsobilá k právním úkonům, může jím být jak právník, tak také laik, který není v oblasti práva blíže vzdělán. Zmocněncem tak může být také rodinný příslušník, soused, kamarád či jiná osoba, ke které chová poškozený důvěru.(1) Za trestný čin se pro účely tohoto zákona považuje také čin jinak trestný. (2) Obětí se rozumí fyzická osoba, které bylo nebo mělo být trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena škoda nebo nemajetková újma nebo na jejíž úkor se pachatel trestným činem obohatil nebo měl obohatit.

2 trestního řádu). Nezúčastněnou osobou by tedy měla být osoba, která není na trestním řízení ani na samotné prohlídce a jejím výsledku nijak zainteresována a v případě nutnosti by měla a mohla být vyslechnuta jako svědek průběhu a výsledku prohlídky.

Jaká jsou práva obhájce v trestním řízení : v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.

Jak se dělí trestné činy : Trestné činy se dělí na přečiny a zločiny. Přečiny jsou všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let.

Jaké jsou prameny trestního práva

Prameny jsou vymezeny čl. 39 LPS (pouze zákony a mezinárodní úmluvy o lidských právech). Základními prameny tak jsou Ústava (imunita poslanců, pravomoc prezidenta udílet milost) a Listina základních práv a svobod (základní zásady).

SUBJEKT (pachatel) VINA – legální definice: „Pachatelem trestného činu je, kdo svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu (dokonání) nebo jeho pokusu (§ 21) či přípravy (§ 20), je-li trestná. “ „Kdo v době spáchání činu nedovršil patnáctý rok svého věku, není trestně odpovědný.Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.

Kdo rozhoduje o žalobě na obnovu řízení : O žalobě na obnovu se rozhoduje usnesením. Soud v případě povolení obnovy řízení poté věc znovu projedná a rozhodne. Přihlédne ke všemu, co vyšlo za řízení najevo. Buď zamítne návrh na změnu rozhodnutí nebo rozhodnutí změní tak, že nové nahradí původní.