Antwort Kdo je spolumajitel? Weitere Antworten – Kdo je spoluvlastník nemovitosti

Kdo je spolumajitel?
Existují dva druhy spoluvlastnictví: bezpodílové vlastnictví – každý ze spoluvlastníků je vlastníkem celé věci (u nemovitostí jde především o společné jmění manželů) podílové vlastnictví – spoluvlastníkovi nemovitosti je určen podíl, ale jedná se v českém právním řádu vždy o tzv. ideální podíl.Pokud totiž manželé vlastní věc v SJM, jsou oba vlastníky nemovité věci jako celku a nejde tak o podílové ani ideální spoluvlastnictví. Oproti tomu do podílového spoluvlastnictví může věc movitou (např. auto) i nemovitou (byt, dům apod.) nabýt prakticky kterákoliv právnická i fyzická osoba bez podmínky manželství.Druhy spoluvlastnictví

Právní teorie rozlišuje: Bezpodílové spoluvlastnictví – každý ze spoluvlastníků je vlastníkem celé věci. V českém právu jde o společné jmění manželů, jehož existence je podmíněna vznikem a trváním manželství. Podílové spoluvlastnictví – spoluvlastník má na věci vymezen podíl.

Jak se rozděluje pozemek ve spoluvlastnictví : Jedná-li se o spoluvlastnictví nemovité věci nebo závodu, vyžaduje dohoda písemnou formu. Spoluvlastníci se vypořádají rozdělením společné věci, jejím prodejem z volné ruky nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních.

Jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti

V ideálním případě se ukončení podílového spoluvlastnictví provádí dohodou o zrušení spoluvlastnictví. Pak následuje vypořádání. V případě, že dohoda není možná, se podává návrh k soudu, který rozhoduje. Další možností je řešit spor mimosoudně, například prostřednictvím mediátora.

Co znamená spoluvlastnický podíl 1 1 : To znamená, že každý spoluvlastník může užívat jakoukoli část této nemovitosti. Není tedy možné, že jeden vlastník má právo na používání jen přízemí, další jen 1. patra, jen jeden z vlastníků na používání zahrady.

Označujeme tak stav, kdy jedna a táž nerozdělená věc patří současně více osobám. Pokud věc patří jednomu subjektu, který je složen z více osob (např. družstvo nebo obchodní společnost), tak se o spoluvlastnictví nejedná.

Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků, přičemž dochází k celkovému ukončení spoluvlastnictví mezi dosavadními spoluvlastníky. Dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání nároků mezi spoluvlastníky, tj. uvedení toho, jaký bude další režim věci.

Jak vypořádat spoluvlastnictví

Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků, přičemž dochází k celkovému ukončení spoluvlastnictví mezi dosavadními spoluvlastníky. Dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání nároků mezi spoluvlastníky, tj. uvedení toho, jaký bude další režim věci.Rodiče si mohou sjednat v domě bezplatné věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti, posílené o zákaz jejího prodeje. Také lze maximálně na 10 let sjednat zákaz zrušení spoluvlastnictví bez výslovného písemného souhlasu přeživšího rodiče. Břemeno i zákazy se budou automaticky vztahovat i na spoluvlastnické podíly.Spoluvlastnictví může být zrušeno jak vzájemnou dohodou mezi spoluvlastníky, tak prostřednictvím soudu (na návrh každého ze spoluvlastníků dané věci). Platí totiž pravidlo, že nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat.

Nejdříve spočítáme velikost jednoho dílu podle celkové plochy a počtu částí. Poté vynásobíme velikost jednoho dílu podílem vlastníka, abychom získali reálnou plochu vlastněnou jedním majitelem. To je tedy náš podíl z celkové plochy.

Jak donutit spoluvlastníka k prodeji : Děkuji za odpověď. Dobrý den, žádného ze spoluvlastníků není možné donutit, aby svůj spoluvlastnický podíl prodal třetí osobě. Rovněž není možné celou společnou věc (dům) prodat bez souhlasu všech spoluvlastníků.

Jak zaniká spoluvlastnictví : Kromě zániku společné věci spoluvlastnictví zaniká, pokud se všechny spoluvlastnické podíly sejdou v rukách jednoho vlastníka, čímž splynou. K tomu může samozřejmě dojít na smluvním základě; pokud by šlo o věc nemovitou, musí být smlouva písemná.

Jak se zbavit spoluvlastnictví

Pokud se s ostatními vlastníky nemůžete na vypořádání vlastnictví dohodnout, můžete požádat o pomoc soud, a to i v případě, kdy jsou ostatní spoluvlastníci proti. Existují však dvě omezení: zrušení spoluvlastnictví nelze žádat v nevhodnou dobu, nelze o ně žádat jen k újmě některého ze spoluvlastníků.