Antwort Kdo hradí dopravně psychologické vyšetření? Weitere Antworten – Kdo platí psychologické vyšetření

Kdo hradí dopravně psychologické vyšetření?
Podle zákona § 87a odst. 7., zákona č. 361/2000 Sb. vyšetření profesionálních řidičů hradí jejich zaměstnavatel: „ (7) Náklady na dopravně psychologické vyšetření osob uvedených v odstavci 1 hradí u osob v pracovněprávním vztahu zaměstnavatel.Cena za psychotesty pro vybodované řidiče je 2400,- Kč, v případě řidičů nad 65 let na žádost lékaře 2300,- Kč. Řidiči profesionálové a učitelé autoškol 2300,- Kč.Řidič z povolání je povinen se dopravně psychologickému vyšetření podrobit před zahájením výkonu činnosti řidiče-profesionála a dalšímu vyšetření nejdříve šest měsíců před dosažením 50 let věku. Následně pak každých pět let po dovršení 50 let (tedy např. 55 let, 60 let atd.).

Co potrebuji na dopravně psychologické vyšetření : Co potřebujete k dopravně psychologickému vyšetření

  • POSUDEK O ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI (získáte od svého praktického lékaře – platnost posudku max. 30 dní)
  • VÝPIS Z EVIDENČNÍ KARTY ŘIDIČE (neboli přehled získaných bodů)
  • OBČANSKÝ PRŮKAZ ČI PAS.
  • ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ (pokud Vám nebyl odebrán)
  • BRÝLE, NASLOUCHADLO (pokud používáte)

Jak často dopravně psychologické vyšetření

Pokud jako řidič z povolání už pracujete, ale za 6 měsíců vám bude 50 let nebo už 50 let máte, musíte dle zákona podstoupit „nové“ dopravně psychologické vyšetření. Od 50let je to pak každých 5 let, kdy se musíte dostavit na vyšetření k psychologovi.

Jak se dostat k psychologovi na pojistovnu : Kromě krizové intervence je nutné mít pro návštěvu psychologa doporučení od lékaře praktika či specialisty, aby tuto péči mohla pojišťovna proplatit. Půjdete-li k psychologovi „za hotové“, žádné doporučení od lékaře nepotřebujete.

Lhůta, kdy můžete v průběhu trestu absolvovat psychotesty není dána zákonem, ovšem délku platnosti psychotestů si upravují jednotlivé Dopravní inspektoráty sami (zpravidla 2 měsíce – může se lišit u jednotlivých Dopravních inspektorátů).

Před vyšetřením doporučuji:

  1. dobře se vyspat (tzn. nebýt např.
  2. minimálně 12 hodin před vyšetřením nepožívat alkoholické nápoje ani jiné omamné látky;
  3. jít k vyšetření co nejklidnější (nebýt mimořádně rozrušen např.
  4. vzít si brýle a/nebo naslouchadla – pokud potřebujete;
  5. vzít si s sebou nealkoholický nápoj k občerstvení.

Co mě ceka na psychotestech

Průběh psychotestu aneb co na řidiče čeká

Písemný výkonnostní test je zaměřen na pozornost, soustředěnost, rychlost, stresovost, apod. Osobnostní test je také písemný a dotazuje se například na to, jak byste se zachovali v určitých stresových situacích a jak je zvládli, na míru ovládání sebe sama.Většinou nabídnu nový termín psychotestů. Nové dopravně psychologické vyšetření lze opakovat nejdříve po 3 měsících od data předchozího vyšetření.Co když testy neudělám V takovém případě by vám měl psycholog vysvětlit, v čem konkrétně jste neuspěli a na co se zaměřit. Většinou vám nabídne nový termín dalších psychotestů – žádný předpis nestanoví, kolik pokusů máte. Jen se musíte smířit s tím, že i v případě neúspěchu za psychologické testy normálně zaplatíte.

Aby mohla být psychologická péče proplácena zdravotní pojišťovnou, měla by existovat k této péči relevantní indikace. Trochu zjednodušeně to znamená, že by měl mít člověk opravdové potíže, nikoli psychologa vyhledat „jen“ z důvodu osobnostního růstu. Podle toho, co píšete, tento předpoklad splňujete.

Jak se dostat k psychologovi zdarma : Aplikace „Nepanikař“ poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Obsahuje moduly: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, moje záznamy, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc.

Kdy za psychologem a kdy za psychiatrem : Psycholog je odborník vzdělaný v humanitních vědách, obvykle vystudoval psychologii na filozofické nebo pedagogické fakultě. Psychiatr je vždy lékař, vystudoval medicínu a psychiatrie je jeho další specializace, zakončená atestací z psychiatrie.

Co se dělá při psychotestech

Co vás na psychotestech policie čeká Připravte se na testování v délce pěti až osmi hodin, při němž budete: vyplňovat výkonové testy a zaškrtávat v časovém limitu správné možnosti – testuje se při nich například kvalita verbální i figurální paměti, ale také schopnost práce ve stresu, odpovídat formou ano či ne, příp.

Nezáleží také na tom, zda test děláte za pomoci tužky a papíru, ústně a nebo on-line.

  • Před testem si dopřejte dostatek spánku.
  • Test dělejte odpočatí a vyvarujte se předchozí namáhavé činnosti (duševní i psychické)
  • Před testem nepijte alkohol ani nekonzumujte větší množství kávy nebo kofeinových nápojů

U psychotestů se zjišťuje samotná osobnost uchazeče ( pro neúspěch rozhodně svědčí zjištěná agresivita, laxnost, impulzivnost, nezralost apod.), jeho výkonnost, soustředěnost, inteligence anebo také komunikační schopnosti. V první řadě se hodnotí osobnost dotyčného uchazeče a jeho výkonnost.

Jak mít psychologa zdarma : Linka první psychické pomoci – 116 123 (dospělí v krizi, nonstop, zdarma). Linka bezpečí – 116 111 (děti, mládež a studující do 26 let, nonstop, zdarma). Dětské krizové centrum – 241 484 149 nebo 777 715 215 (děti nebo jejich rodiče, pokud si nevědí rady, jak s dětmi o nastalé situaci mluvit).