Antwort Kdo dělá ultrazvuk prsu? Weitere Antworten – Kam jít na ultrazvuk prsu
Kam mám jít na ultrazvukové vyšetření Na preventivní ultrazvuk prsů můžete jít do specializovaného pracoviště, tzv. mamografického centra, kde pracují odborníci zabývající se vyšetřováním prsu. Česká republika má v současnosti síť více než sedmdesáti takových center, která jsou zastoupena ve všech krajích.Ultrazvuk i mamograf jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, pokud vám ho doporučí praktický lékař či gynekolog z důvodu podezření na možné změny v tkáni prsu nebo rodinné anamnézy. Podstoupit ho můžete samozřejmě i bez doporučení odborníka jako samoplátkyně.Objednat se můžete osobně, telefonicky, v některých centrech také elektronicky. Doporučujeme se na prevenci objednávat 1–2 měsíce dopředu, protože velké množství center má delší objednací doby. Při objednávání vyšetření je třeba sdělit, zda jde o pravidelné screeningové (preventivní) vyšetření nebo má žena obtíže.
Kolik stojí ultrazvukové vyšetření prsu : Platba možná hotově a nebo platební kartou.
Mamografie | 1000,- Kč |
---|---|
Mamografie šikmé projekce | 500,- Kč |
Ultrazvukového vyšetření prsu | 700,- Kč |
Ultrazvukového vyšetření prsu s implantáty | 800,- Kč |
Ultrazvukového vyšetření břicha | 800,- Kč |
Kdy chodit na ultrazvuk prsou
Na ultrazvuk prsou choďte 1x za rok
S pravidelným sonografickým vyšetřením byste měla začít ve 30–35 letech (Pokud se ve vaší rodině objevila rakovina prsu, doporučuje se začít již v 25 letech.).
Kam se objednat na vyšetření prsu : PREVENTIVNÍ SCREENINGOVÉ MAMOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU. Žena potřebuje k vyšetření žádanku od svého praktického lékaře nebo gynekologa. Vyšetření je hrazené ze zdravotního pojištění jednou za dva roky.
K tomuto vyšetření je potřeba doporučení od gynekologa nebo praktického lékaře.
Ultrazvukové vyšetření je obvykle metodou číslo jedna u mladých žen s příznaky onemocnění prsu, těhotných nebo kojících maminek. U žen nad 40 let věku je základní metodou vždy mamografie, ultrazvuk někdy mammografii vhodně doplňuje, především u žen s bohatou a hutnou žlázou.
Co je lepší mamograf nebo ultrazvuk
Ultrazvuk prsu je vhodné doplňující vyšetření k mamografii, neboť lékaři umožní odlišit cysty od pevných nádorů. Ultrazvukové vyšetření prsů se jako doplněk mamografie používá zejména u žen s vysokou denzitou (hustotou) prsní tkáně, neboť diagnostický přínos mamografického vyšetření je za těchto podmínek nižší.Ultrazvukové vyšetření prsou se provádí v leže na lehátku, na oblast prsou je nanesen speciální gel. Vyšetřovaná oblast je systematicky detekována ultrazvukovou sondou. Vyšetření trvá 15 až 20 minut.Ultrazvukové paprsky umí lépe rozšifrovat hutnou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen, mamograf si lépe poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. Každá ze dvou základních složek prsní žlázy má tedy „svůj“ vlastní diagnostický přístroj.
K tomuto vyšetření je potřeba doporučení od gynekologa nebo praktického lékaře.
Jak poznám že mám rakovinu prsu : Mamografie je nejdůležitější vyšetřovací metodou při podezření na zhoubný nádor prsu. Navíc jako jediná ze zobrazovacích metod dokáže s vysokou přesností rozeznat ty karcinomy prsu, které lze detekovat pouze na základě mikrokalcifikací.
Kdy jít na ultrazvuk : Kdy se provádí:
Těhotenský ultrazvuk podstoupí žena v průběhu těhotenství několikrát (zhruba 3x ). První ultrazvuk se provádí mezi 10. -12. týdnem a slouží k definitivnímu potvrzení těhotenství a určení jeho stáří.
Proč ultrazvuk po mamografu
Ultrazvuk prsu je vhodné doplňující vyšetření k mamografii, neboť lékaři umožní odlišit cysty od pevných nádorů. Ultrazvukové vyšetření prsů se jako doplněk mamografie používá zejména u žen s vysokou denzitou (hustotou) prsní tkáně, neboť diagnostický přínos mamografického vyšetření je za těchto podmínek nižší.
Bolest většinou přechází z jednoho prsa na druhé. Často je bolest poměrně krátká, ale intenzivní. Bolest může být také jedním ze symptomům karcinomu prsu v počátečním stádiu. Často se ale také pojí s hormonálními změnami nebo třeba stresem.Používá se k vyšetřování měkkých tkání (ultrazvuk nepronikne kostmi) př.: ultrazvukové vyšetření mozku u malých dětí; vyšetření uzlin na krku, v axile, v tříslech; vyšetření štítné žlázy; vyšetření těhotných; ultrazvukové vyšetření prsů; ultrazvukové vyšetření kardiovaskulárního systému; vyšetření břicha; vyšetření …
Co lze zjistit z ultrazvuku : Posuzujeme velikost orgánu, dále tzv. homogenitu a echogenitu orgánu (např. ztučnění jater), přítomnost kamenů (žlučník, žlučové cesty, ledviny) a ložiskových změn (např. nádory, cysty).