Antwort Kdo byl svatý Blažej? Weitere Antworten – Co je Svatoblažejské požehnání

Kdo byl svatý Blažej?
svatoblažejské požehnání, kdy kněz nebo jáhen vkládá na věřícího ruce a modlí se tato slova modlitby:“ Na přímluvu svatého Blažeje, biskupa a mučedníka, ať tě chrání od všech nemocí nosních, ušních a krčních a od každého jiného zla všemohoucí Bůh Otec, i Syn i Duch svatý.Jeho původ a význam je nejasný. Buď pochází z řeckého Blasios, což znamená „trpící na zápal kloubů“, nebo vzniklo z řeckého slova bléché („bleptavý, breptavý; neobratný, tupý“). Podle českého kalendáře slaví svátek 3. února.Požehnání (hebrejsky ברכה, bracha; pl. ברכות, brachot) je v judaismu modlitba recitovaná ve specifickém místě obřadu, liturgie nebo jiné činnosti. Účelem požehnání je vyjádřit uznání Boží svrchovanosti a Boha jako zdroje veškerého dění.

Kdy je Blažeje : Den po Hromnicích – 3. února – nalezneme v kalendáři svátek svatého Blažeje.

Kdy má svátek Bohumíra

8. listopadu má svátek Bohumír, Bohumíra. Oblíbenost jmen Bohumír, Bohumíra. Význam a původ těchto jmen.

Co znamená slovo požehnat : Žehnání (neboli benedikce) je náboženský obřad, kterým se určité věci, události, člověku anebo skupině slavnostně vyprošuje, případně zvěstuje Boží požehnání k její prospěšnosti lidem.

Žehnání nebo požehnání je duchovní úkon (svátostina), který vyprošuje dobro v různých ohledech života – ať už přímo lidem nebo pro konkrétní činnosti, životní kroky, ale také místa nebo věci spojené s lidským životem a stvořením (přírodou). Pramenem, z něhož se požehnání udílí, je sám Bůh.

Kdy má v kalendáři svátek Blažej

dne v letech
3. února 1951-2024

3. 2. 2024

Kdy má svátek Želmíra

Želmíra (varianta jména Želimíra) je ženské křestní jméno (jiho)slovanského původu a jeho význam je „ta, která si přeje mír“ nebo též „přející si mír“. Podle českého kalendáře má svátek 23. května.Bohumil je mužské jméno slovanského původu, které vzniklo překladem řeckého jména Theophilos s významem "Bohu milý". Jeho svátek slavíme 3. října. Doma mu říkáme Bohouš, Bohuš, Božík, Bóža, Bóďa, Míla, Milek nebo Bohumilek.S tímto jevem se lze setkat ve většině starověkých i současných náboženství. Spolu s prokletím (klatba) jako svým protikladem je, obecně pověděno, projevem nesporné potřeby člověka hledat hodnotu svého života, svou naději a smysl své práce ve vztahu k tomu, co (kdo) jej přesahuje (transcenduje).

Áronovské požehnání ukazuje Boha v příklonu k člověku. Podstatou požehnání je, že Hospodin nad námi „rozjasní svou tvář, že k nám obrátí svou tvář“. Tvář odvrácená a temná znamená odcizení. Tvář rozjasněná a obrácená k nám, znamená blízkost, vztah a radost.

Jak se požehnat : Žehná se většinou modlitbou, vztaženýma rukama nebo znamením kříže, někdy svěcenou vodou, případně olejem. Při žehnání věcí se modlí za lidi, kteří je budou používat. V katolicismu stojí požehnání na nižším stupni než svěcení.

Z jaké země pochází jméno Antonín : Antonín (nebo také krátce Antonin a jeho ženská varianta Antonie) je jménem známým již dob řecko-římských. Jde o českou odvozeninu původního jména Antonius, kterým byli nazýváni příslušníci patricijského rodu Antoniů (šlo o potomky staré římské rodiny, původně byli pouze patriciové plnoprávnými občany Říma).

Kdo má svátek 1 1

Kalendář jmenin a (státních) svátků

měsíc datum svátek (jmeniny)
Leden 1. 1. Mečislav
2. 1. Karina
3. 1. Radmila
4. 1. Diana


Bohumír slaví svátek dne 08.11.

Bohumír je mužské křestní jméno s ženským protějškem ve jménu Bohumíra. Domácké varianty jména jsou Bohouš, Bohuš, Božek, Božík, také Míra nebo Mirek, zdrobněle se pak jméno užívá i jako Bohumírek.V České republice se v květnu slaví dva svátky: Svátek práce (1. května) a Den vítězství (8. května).

Kolik svátku má Česko : Státní svátky a významné dny České republiky jsou dny v roce, které určuje zákon č. 245/2000 Sb. Jejich cílem je připomínat významné události v historii českého národa a některé jeho tradice. V České republice máme celkem 7 státních svátků, 7 ostatních svátků a dalších 15 významných dnů.