Antwort Kde zasadit angrešt? Weitere Antworten – Co zasadit pod angrešt

Kde zasadit angrešt?
Pod stromky angreštu můžete totiž zasadit další plodiny – dobře se tam bude dařit jahodám i některým druhům mělce kořenící zeleniny.Rybíz keřový vysazujeme na vzdálenost 1,5 – 2 m, černý na 2 – 3 m. Pokud chceme pěstovat stromkový rybíz, sázíme ho 1 m od sebe. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme.Ideální půdou pro keře angreštu je hlinitopísčitá hlína s dostatkem živin a samozřejmě vláhy – pozor, aby půda nebyla příliš podmáčená. Těžkou, kyselou nebo jílovitou půdu angreštové keře špatně snášejí a rychle odumírají. Plody angreštu dozrávají a jsou vhodné ke sklizni cca od začátku července.

Jaký postřik na angrešt : Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Kdy a jak sázet angrešt

Nejčastěji vysazujeme stromky a keře v podzimních či jarních měsících (prostokořenné), kontejnerované rostliny můžeme sázet i v průběhu sezony. Výsadba a substrát: Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje.

Co vysadit kolem stromů : Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.

Keře angreštu vysazujeme ve vzdálenosti 1,5m od sebe, stromky mohou mít vzdálenost menší. Hnojení: Hnojení je v případě angreštu velmi důležité, ovlivňuje růst, plodnost, vitalitu i životnost rostliny. Hnojíme každým rokem zjara, a v době před kvetením.

Černý rybíz a angrešt jsou rostliny citlivé na nedostatek hořčíku. Tento prvek dodáme nejlépe v Kieseritu. Velký význam pro hnojení bobulovin mají listová hnojivá. Jsou zdrojem hlavních živin v pohotové formě a mikroelementů, případně stimulátorů růstu.

Jak správně zasadit angrešt

Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí. Samotný stromek sázíme tak hluboko, jako rostl ve školce. Ke stromkovitému angreštu nezapomeneme upevnit oporu, která bude končit až nad místem roubování.Odstraňujeme i výhonky vyrážející z podnože. Ochrana rostlin na zimu: Nejvhodnějším způsobem ochrany je zamulčování keře či stromku kompostem, nebo spadaným listým, či drcenými větvemi. Kmínek mladého stromku můžeme případně obalit jutovinou.Keře rybízu a angreštu vysaďte na vzdálenost 0,75– 1,5 m × 3 m, stromkové odrůdy na 1 m x 3 m. Ostružiník potřebuje prostor 1-1,5 m × 3 m, maliník 0,8 × 2–3 m, úplné minimum je 0,4 × 0,6 m. Borůvkám dopřejte 1–1,5 × 2–3 m, nižší odrůdy se spokojí s 0,8 × 1,8 m, aronie vyžadují rozestup na 3 m.

  • Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
  • Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
  • Bohyška (Hosta spec.)
  • Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Čechrava (Astilbe spec.)
  • Zvonek (Campanula spec.)
  • Sasanky (Anemone)

Co okolo stromů : závlahová mísa se označuje bezprostřední okolí okrasných a ovocných stromů, které mívá většinou kruhový nebo čtvercový tvar. Je to prostor, na který se v návrzích i následných realizacích zahrad často zapomíná, přestože je pro dřeviny velmi důležitý v souvislosti se zajišťováním živin.

Kde pěstovat angrešt : Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.

Čím hnojit rybíz a angrešt

Nejvhodnějším organickým hnojivém je kompost. Při vysazování jej použijeme v dávce asi 2 kg k jednomu keři. Předem jej dobře promícháme s půdou. Pokud zakládáme rybízovnu na větší ploše, vyhnojíme ji kompostem nebo hnojem v dávce 300—400 kg na ar a organický materiál zaoráme.

Stromkový angrešt

Vysazujeme je raději na podzim, aby stihly do zimy zakořenit. Pokud máme více stromků, sázíme je do sponu 2×1 metru a každý z nich připevníme se kolíku, aby se nezlomil či nevyvrátil v důsledku větru. Na jaře – po výsadbě – zkrátíme korunní výhonky na 3 pupeny.Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Kdy se sází angrešt : Nejčastěji vysazujeme stromky a keře v podzimních či jarních měsících (prostokořenné), kontejnerované rostliny můžeme sázet i v průběhu sezony. Výsadba a substrát: Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje.