Antwort Kde se v ČR vyskytuje čedič? Weitere Antworten – Jaká hornina je čedič

Kde se v ČR vyskytuje čedič?
bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.Pro čedič je charakteristická jemnozrnná stavba vzniklá rychlým utuhnutím lávy na povrchu planety. Ve své stavbě obsahuje často velké krystaly minerálů či vesikule, drobné bublinky vyplněné plynem či druhotnou mineralizací, a nebo se vyskytuje ve formě strusky. Odlučnost čediče je obvykle sloupcovitá.Čedič neboli bazalt

Bazalty jsou tmavě šedé až černé horniny, místy s hnědým nebo červeným odstínem. Jedná se o horninu bez křemene, případně s obsahem křemene do 5 %. Pro čedič je charakteristická jemnozrnná stavba vzniklá rychlým utuhnutím lávy na povrchu planety.

Kde vzniká čedičové magma : Vzniká při podsouvání litosférických desek, kdy se taví zemská kůra i plášť nebo také v jiných případech, kdy se čedičové magma smísí s natavenou pevninskou kůrou.

Kde se vyskytuje žula

Žuly se vyskytují v hlubinných tělesech – plutony a pně. Budují i značně velká tělesa. Žuly jsou spolu s příbuznými granodiority nejrozšířenějšími hlubinnými vyvřelými horninami. V Česku se žuly vyskytují hojně ve středočeském a centrálním moldanubickém plutonu a prakticky ve všech hraničních pohořích.

Jak poznat vyvřelé horniny : Vyvřelé horniny můžeme klasifikovat z různých hledisek – podle podmínek vzniku, stáří, minerálního složení apod. Hlavním klasifikačním kritériem vyvřelin je jejich látkové složení vyjádřené buď podílem jednotlivých minerálů neb chemických složek. Podle toho rozlišujeme klasifikace mineralogické nebo chemické.

Magma se tvoří hlavně v zemském plášti tavením hornin. V závislosti od místa (subdukční zóna hlubokomořských příkopů nebo např. riftové údolí středooceánských pohoří) je jeho složení jiné. Tavení hornin je způsobené vlivem vysoké teploty a tlaku.

Výskyt čediče

Známé jsou především severočeské lokality v podhůří Lužických hor na okresech Česká Lípa a Děčín.

Kde jsou vyvřelé horniny

Vyvřelé horniny (magmatické)

Vyvřeliny výlevné (vulkanické) vznikají utuhnutím lávy na zemském povrchu nebo mělko pod povrchem. Nejhojněji je zastoupený čedič. Mezi další patří andezit, ryolit, trachyt či znělec.Magmatický krb: V tomto prostoru se hromadí magma stoupající ze svrchní části zemského pláště. Krb bývá v hloubce 5–30 km pod povrchem země. Parazitický kráter: Pokud je sopka vysoká, magma neputuje pouze sopouchem, ale hledá si i jiné cesty, které pak ústí na svazích vulkánu. Magmatu vyvrženému na povrch se říká láva.Barva může být šedá až šedozelená. Skládá se z minerálů jako jsou například živce, amfibolu atd – ale musí být přítomen nefelín (jinak by to nebyl znělec ale trachyt). Znělec se v ČR vyskytuje v Českém středohoří (Bořeň u Bíliny, Mariánská hora v Ústí nad Labem, Milešovka atd.)

Rula je hornina vzniklá za vysokého stupně regionální metamorfózy při přeměně rozsáhlých horninových celků, kdy teplota a tlak dosahují značné výše. Ruly patří ke krystalickým břidlicím. Ruly vzniklé z vyvřelin se nazývají ortoruly, ruly vzniklé metamorfózou sedimentů jsou pararuly.

Kde se těží znělec v ČR : Znělec-fonolit

V oblasti Mostecka se nachází celý řetězec výrazných vrchů, které tvoří právě znělec. Jsou to Špičák u Mostu, Hněvín, Zlatník, Želenický vrch a Bořeň u Bíliny.

Co je to Svor : Svor je přeměněná hornina, která vzniká při středním stupni regionální přeměny hornin. Někdy bývá též označován jako slídnato-křemenná břidlice. Patří do nižší části amfibolitové facie. Je řazen mezi krystalické břidlice.

Co je Melafyr

Melafyr, moderně zvaný bazaltandezit či paleobazalt, je výlevná vyvřelá hornina bazaltového až andezitového složení. Hornina pochází z období karbonu až triasu. Má barvu šedočernou, melafyrové mandlovce spíše červenohnědou.

V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.Čedič, ve světě známý jako basalt, je přírodní materiál-kámen, který se řadí k těm materiálům, jejichž životnost překonala nejen staletí, ale i tisíciletí. Jeho tvrdost a obtížná obrobitelnost však omezovala jeho větší rozšíření ve stavebnictví.

Kde se tezi Svor : Nacházejí se i v domažlickém krystaliniku, u Kaplice a celém moraviku, hlavně okolí Vranova nad Dyjí v moravské svorové zóně, orlicko-kladském krystaliniku nebo sileziku.