Antwort Kde se v Polsku těží uhlí? Weitere Antworten – Kde se v České republice těží černé uhlí

Kde se v Polsku těží uhlí?
Černé uhlí se dobývá pouze dolováním z hlubin. Výskyt tohoto druhu uhlí je na Kladensku (již vytěženo), Plzeňsku (již vytěženo), v Rosicko-Oslavanském revíru (vytěženo 61 milionů tun, zůstalo cca 27 mil t) a na Ostravsko-Karvinsku, kde báňská činnost neustále pokračuje.V České republice je hnědé uhlí těženo zejména v severních Čechách, v oblastech kolem Mostu, Chomutova a Teplic. Severočeská pánev je největším producentem hnědého uhlí v zemi a má dlouholetou tradici těžby. Významné lokality těžby zahrnují například lomy Bílina a ČSA.Polsko má bohatá naleziště nerostných surovin. Patří k předním výrobcům a vývozcům na světě co se týče černého uhlí, síry, mědi a stříbra. Má rovněž značné zásoby cínu, olova, zemního plynu, soli a jiných nerostů. Využívání uhelných ložisek tvoří základ zásobování země energií a důležitý zdroj devizových příjmů.

Co se těží v západních Čechách : Na severovýchodě kraje se těží hnědé uhlí, těžba má špatný vliv na životní prostředí. Hnědé uhlí se těží povrchově, vytěžená místa jsou dost poničená a průmyslem byly poškozeny i Krušné hory. V okolí Plzně se nachází kaolín, z něj se vyrábí porcelán.

Kde se těží černé uhlí v Polsku

Zásoby černého uhlí dosahují 20 miliard tun (z toho 44 % tvoří koksovatelné uhlí) a jsou soustředěny do Hornoslezské pánve na jihu země a Lublinské uhelné pánve na východě Polska. V historii bylo Polsko tradičně jedním z největších producentů černého uhlí v Evropě a v 70.

Kde se těží hnědé uhlí v Ústeckém kraji : V Ústeckém kraji je hnědé uhlí těženo v Severočeské hnědouhelné pánvi, v níž je cca 850 km2 uhlonosných z celkové plochy 1420 km2 této terciérní pánve, tvořené sedimenty. V posledních letech je výše těžby ve znamení setrvalého poklesu, s ročním maximem v roce 1984, cca 75 mil.

Největší zásoby hnědého uhlí se nacházely v Rusku, Austrálii, Německu, USA, Turecku a Indonésii. Ekonomicky vytěžitelná ložiska jsou ale i v dalších cca 70 zemích.

V současné době se hnědé uhlí těží povrchově na čtyřech lokalitách (revírech): Adamow, Belchatów, Konin a Turów, které jsou lokalizovány v centrálním a západním Polsku, tj. v regionech značně vzdálených od hlavní palivo-energetické základny Polska v Horním Slezsku.

Co se dováží z Polska

Růst prodejů v posledních letech nezastavily ani četné aféry. Nejvíce se z Polska dováží maso a masné výrobky. Následují mléčné produkty a vejce. Významnou část importu představují vejce, obiloviny, zelenina a ovoce.ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.Česká republika patří přes svojí poměrně malou rozlohu ke klasickým oblastem výskytu minerálů. Lokality jako Příbram, Jáchymov, Krásno, Krupka, Dolní Bory, Zálesí u Javorníka, Rožná mají velký věhlas i ve světovém měřítku.

Na Sokolovsku se již desítky let intenzivně těží hnědé uhlí, které se nejen ve zdejších elektrárnách proměňuje v elektrickou energii. O tom, jaké následky těžba měla a má pro lidi a krajinu, se zblízka přesvědčíme při výletech okolo Sokolova.

Kde se těží uhlí v Rusku : Asi polovina z černého uhlí je těžena v Kuzbasu (v Kuzněcké pánvi), a to většinou povrchovým způsobem. Odtud se zásobuje i Uralský rajon a část Povolží. Dále např. Vorkuta, Nerjungri, okolí Irkutska a jinde.

Kolik stojí 1 metrák uhlí : Průměrná cena uhlí pro domácnosti kolísá kolem 679 Kč/metrák, respektive 1,44 Kč/kWh. Záleží, kde nakupujete a jestli chcete černou, nebo hnědou briketu, kostku či ořech.

Kde se těží uhlí v Evropě

Černé i hnědé uhlí se mimo ČR těží pouze v Polsku a Rumunsku. V západních zemích Evropy totiž najdeme hlavně ložiska černého uhlí. Střední a jihovýchodní Evropa má oproti tomu bohaté zásobárny hnědého uhlí. K největším producentům těžby uhlí v EU patří Německo, Polsko, Řecko, Bulharsko a Česká republika.

Nejvýznamnějším exportním odbytištěm je Rusko. V roce 2013 odebralo zboží v hodnotě 116,2 mld. Kč, což bylo 3,7 % z celkového vývozu (v roce 2005 to bylo 1,8 %). Z dalších zemí, kam Česká republika vyváží, lze jmenovat Spojené státy a Švýcarsko.Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje. Z Polska například loni pocházela čtvrtina rostlinných tuků a olejů spotřebovávaných v Česku.

Které nerostné suroviny se těží v České republice : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.