Antwort Kde se těží energetické suroviny? Weitere Antworten – Jaké suroviny se těží v ČR

Kde se těží energetické suroviny?
V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.ČR je bohatá na ložiska kvalitních jílů (jílovců), které se vyskytují zejména v permokarbonu (kla-densko-rakovnická pánev), v křídě Českého masívu a v terciéru (chebská, podkrušnohorská pánev).Energetické suroviny jsou nerosty, z nichž člověk získává energii. Získanou energii využívá k topení, svícení, pohonu různých strojů, zařízení a spotřebičů. Energetické suroviny se nacházejí v nejsvrchnější části Země. K hlavním energetickým surovinám patří uhlí, ropa, zemní plyn a uran.

Kde se u nás těží : Sklářské písky se u nás těží v Provodíně, Srní na Českolipsku, ve Velkém Luhu na Chebsku (štěrkopísky Chebské pánve), ve Střelči a Mladějově na Královéhradecku.

Kde se těžba med v ČR

mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).

Kde se těží lithium v ČR : se nachází v lokalitě Cínovec. Naleziště je významné také v celosvětovém měřítku. Jde o strategickou surovinu, která České republice zajistí energetickou bezpečnost a rozvoj moderních technologií celého regionu. přinesou plánované investice na vybudování lithium parku na Cínovci.

Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.

V Česku je stále velmi rozšířená povrchová těžba hnědého uhlí a to především v sokolovské a mostecké pánvi. Uhlí vytěžené v těchto lomech zásobuje uhelné elektrárny, které jsou zdrojem přibližně 40 % elektrické energie vyrobené v Česku.

Kde se těží černé uhlí

Černé uhlí se v České republice těží v hlubinných dolech. V současné době těží černé uhlí pouze firma OKD, a to v Ostravsko-karvinské uhelné pánvi. Dříve fungovaly také doly na Kladensku a Plzeňsku, které jsou již vytěženy a v Rosicko-oslavanské pánvi na jižní Moravě.ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud.V Evropě Odenwald a Siegenland (Německo), Vareš (Bosna), Moldova (Rumunsko), Langban (Švédsko).

Česko. Barrandien, Český kras, Moravský kras, Čížkovice, Olomoucko a Prostějovsko, Pavlovské vrchy, Prachovice, Štramberk, Sušice atd.

Kde se v České republice těží energetické suroviny : V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.

Kde se těží kobalt : Největší zásoby rud s významným podílem kobaltu jsou v Rusku, Číně, Austrálii, Demokratické republice Kongo a Zambii. Například roku 2005 se vytěžilo 22 000 tun kobaltových rud.

Kde se nejvíce těží černé uhlí v ČR

Černé uhlí se dobývá pouze dolováním z hlubin. Výskyt tohoto druhu uhlí je na Kladensku (již vytěženo), Plzeňsku (již vytěženo), v Rosicko-Oslavanském revíru (vytěženo 61 milionů tun, zůstalo cca 27 mil t) a na Ostravsko-Karvinsku, kde báňská činnost neustále pokračuje.

Po vzniku federace v roce 1969 se podnik rozdělil na Moravské naftové doly a Slovenské naftové doly. V současnosti se hlavní ložiska ropy v ČR nacházejí na jihu Moravy ve vídeňské pánvi a v oblasti karpatské předhlubně, která zasahuje i na sever Moravy, kde se také nacházejí ložiska ropy.Na severovýchodě kraje se těží hnědé uhlí, těžba má špatný vliv na životní prostředí. Hnědé uhlí se těží povrchově, vytěžená místa jsou dost poničená a průmyslem byly poškozeny i Krušné hory. V okolí Plzně se nachází kaolín, z něj se vyrábí porcelán.

Co se těží na Moravě : Obsah

  • 1.1 Ropa a zemní plyn.
  • 1.2 Černé uhlí
  • 1.3 Vápenec.
  • 1.4 Lignit.
  • 1.5 Kaolin a jíl.