Antwort Kde se rozkládala Velkomoravská říše? Weitere Antworten – Kde leželo jádro Velkomoravské říše

Kde se rozkládala Velkomoravská říše?
Abychom se mohli vůbec bavit na téma centrum, či hlavní město Velké Moravy, tak musíme nejdříve připustit, že jádro říše leželo na území dnešní české Moravy a západního Slovenska.Velkomoravská říše v době svého největšího rozmachu v letech 833–907 sahala od Východofranské říše po Bulharsko. Hlavním městem říše byl Veligrad.Veligrad („velké město“), nebo také Velehrad, bylo hlavní město a mocenské centrum Velkomoravské říše.

Kdo vládl Velkomoravské říši : Velkomoravská říše (830–906)

Dynastie Jméno Vláda
Mojmírovci Mojmír I. 830–846
Rostislav 846–870
Svatopluk I. 870–871

Co udelal Mojmir

(830–846) je tradičně označován jako zakladatel takzvané Velké Moravy, raněstředověkého státního útvaru na území dnešní jižní Moravy, západního Slovenska a dalších oblastí.

Jak zanikla Velkomoravská říše : Velice významný pro Slováky byl také příchod Konstantina a Metoděje v roce 863. Ti zavedli písmo hlaholici a s jejich příchodem se v zemi stalo uznávané křesťanské náboženství. Na konci 9. století začali do této oblasti pronikat kočovní Maďaři, jimž nakonec Velkomoravská říše podlehla.

V době Velkomoravské říše se platilo pomocí tzv. hřiven, kusů ţeleza opracovaných do určitých tvarů. Roku 955 začaly být raţeny stříbrné denáry. Postupem času se hodnota mincí začala odvozovat od podílu drahých kovů v nich obsaţených.

Velkomoravská říše

Morava Regnum Marauorum / Marahensium (la) Terra Marauorum / Marahensium (la) ↓ 833–907 ↓
Geografie Přibližná rozloha Velkomoravské říše v době největšího rozsahu na konci 9. století
Vznik 833 – spojením Moravského a Nitranského knížectví
Zánik 907 – smrt knížete Mojmíra II. (V boji proti Maďarům)

Kdy vzniká Velkomoravská říše

Roku 833 se knížeti Mojmírovi podařilo Pribinu z Nitry vypudit, připojil jeho knížectví ke svému a tento krok je označován za vznik Velkomoravské říše.

Mojmír I.
Kníže Velkomoravské říše
Doba vlády 830–846
Úplné jméno Mojmír I.
Tituly kníže

Mojmír je mužské křestní jméno slovanského původu, jeho význam je vykládán jako „můj mír“. Podle českého kalendáře má svátek 10. února.

Je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jejich znalost slovanštiny dává vzniknout i myšlence, že matka bratrů, kteří vytvořili hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, byla zřejmě Slovanka. Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu.

Co bylo před Velkou Moravou : Již v 7. století existoval pravděpodobný předchůdce moravského knížectví, tzv. Sámova říše, který se rozkládal nejspíše v povodí řeky Moravy a na jihozápadním Slovensku, tedy na územích, kde v 9. století vzniklo Moravské knížectví a Nitranské knížectví (oba názvy jsou výtvorem novodobé historiografie).

Kdo připojil k Velké Moravě Čechy : Svatopluk se v prvním období své vlády nad Českou kotlinou opíral o přemyslovského knížete Bořivoje, dal jej na svém dvoře pokřtít a stal se jeho kmotrem. Svatoplukovi se poprvé podařilo spojit v jednom státě Moravu, Čechy a také území pozdějšího Slovenska.

Jak dlouho trvala Velkomoravská říše

Rozkládala se převážně na území dnešní Moravy, Slovenska a Maďarska mezi lety 833–907 a zřejmě od roku 867 byly její součástí také Čechy.

Vykládá se jako "slavící milost, "slavný milostí", také "slavný svojí dobrotou", "laskavý" apod. Jedná se o slovanskou podobu latinského jména Mansvet. Ženská podoba ke jménu Miloslav, vykládá se jako "slavná milostí, slavící milost".Aisha (v anglické transkripci, také A'isha, arabsky عائشة , v české transkripci Ajša nebo Áiša), je ženské rodné jméno arabského původu a znamená živá. Podobným jménem je Aishwarya což znamená blahobyt, hojnost.

Kdo přišel v roce 863 na Velkou Moravu : Zval je kníže Rostislav. Je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.