Antwort Kde se pěstují lanýže? Weitere Antworten – Kde rostou lanýže v Česku

Kde se pěstují lanýže?
V České republice se lanýže ve volné přírodě nesmí sbírat. „Prodávané lanýže různých druhů pocházejí většinou z Itálie a Francie," řekla Ondrušková.Lanýže se vyskytují zejména ve Středomoří, například v italských regionech Piemonte, Marche, Umbria, Abruzzo, Molise, ve francouzském Périgordu či v oblasti Istrijského poloostrova. Lanýže rostou převážně v dubových a jiných listnatých lesích.Ještě na začátku minulého století se prý prodával v Praze na trzích. Lanýž burgundský pro svůj přirozený výskyt patří mezi nejperspektivnější lanýže pro cílené pěstování v ČR. Pozemky vhodné na jeho pěstování jsou pole, louky, zahrady, bývalé vinice a ovocné sady. Naopak vysoce rizikové je území lesa a to i vykáceného.

Proč se nesmí sbírat lanýže : Mohou však potkat také takové houby, které je třeba si pouze nafotit a jinak nechat být. Důvodem je vysoká pokuta, až 50 tisíc korun. A právě lanýže smí v naší přírodě sbírat pouze vědci pro vědecké účely.

Kolik stojí kilo lanýže

Kilogram stojí od 200 do 600 EUR (asi od 5 do 15 tisíc korun), záleží na kvalitě. Lanýže letní jsou nejznámější. Rostou totiž kromě Itálie, střední Evropy a Anglie také v Turecku a Severní Africe.

Jak pěstovat lanýže doma : V době sucha je nutná zálivka (5-8 l týdně/strom). Je velmi důležité znát přírodní podmínky, za kterých lanýže rostou. Výsadba lanýžů spočívá ve vysledování a vybíraní přirozených míst vhodných pro lanýže. Největší sklizně se dosáhne v teplých, suchých polohách po zimě bohaté na sníh a létu bohatém na srážky.

Cena za 1kg: 129000,- s DPH. Čím větší kousek, tím více aroma a vyšší cena.

V době sucha je nutná zálivka (5-8 l týdně/strom). Je velmi důležité znát přírodní podmínky, za kterých lanýže rostou. Výsadba lanýžů spočívá ve vysledování a vybíraní přirozených míst vhodných pro lanýže. Největší sklizně se dosáhne v teplých, suchých polohách po zimě bohaté na sníh a létu bohatém na srážky.

Jak voní lanýž

Chuť podzimního lesa po čerstvém dešti, vůně spadaného listí a vzhled psího hovínka. 💩 Asi tak se dá jednoduše popsat lanýž (italsky tartufo).Ještě o trochu dražší je lanýž bílý piemontský. Jeho cena se může vyšplhat až na 200 tisíc korun za kilo. Naopak nejlevnější je asi lanýž letní – černý. Kilogram stojí od 5 do 12 tisíc korun.Jejich silné aroma je také jediný spolehlivý způsob, jak je najít. Používají se k tomu vycvičení psi a prasata (u těch ale více hrozí, že než se hledač naděje, lanýž zmizí mlsnému čuníkovi v tlamě). Dají se hledat i s pomocí mušek, které poletují nad půdou, pod kterou jsou 30 centimetrů hluboko ukryté lanýže.

Jejich silné aroma je také jediný spolehlivý způsob, jak je najít. Používají se k tomu vycvičení psi a prasata (u těch ale více hrozí, že než se hledač naděje, lanýž zmizí mlsnému čuníkovi v tlamě). Dají se hledat i s pomocí mušek, které poletují nad půdou, pod kterou jsou 30 centimetrů hluboko ukryté lanýže.

Kolik stojí 1 kg lanýžů : Lanýže se dělí na několik druhů. Nejdražší je bílý lanýž (Tuber magnatum), který se od lanýžových sběračů vykupuje kolem 1 200 eur za kilo (cca 33 000 korun). Cena v České republice se pak může vyšplhat až k 80 000 korun. „Cena se ale neurčuje jenom podle druhu lanýže, ale také podle jeho velikosti.

Kdy se sbírají lanýže : Ovšem spěchat nemusíte, sbírají se od září do ledna. V létě se však můžete vydat hledat černé letní lanýže, které rostou i u nás.