Antwort Kde se musí použít proudový chránič? Weitere Antworten – Kde se musí používat proudový chránič dle ČSN

Kde se musí použít proudový chránič?
Každý nový a nově zrekonstruovaný rodinný dům, byt či kancelář musí být vybaveny proudovými chrániči. Norma upravující ochranu před úrazem elektrickým proudem (ČSN 33 2000-4-41 ed. 2), která platí od února letošního roku, nařizuje instalovat tento ochranný prvek ke každému přístupnému elektrickému okruhu.Norma ČSN 33 2130 ed. 3 Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody v článku 5.2.9 odstavci 2. uvedeno: „Je-li v prostorech bytových domů, občanské výstavby a na pracovištích užito proudových chráničů, pak žádný proudový chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod“.Proudový chránič, anglickou zkratkou RCD (Residual Current Device), někdy slangově označován jako „fíčko“ (z německého „fehler I“) chrání proti zemním poruchovým proudům. Jeho smyslem je zabránit zásahu elektrickým proudem při porušení izolace nebo při náhodném přímém dotyku částí pod napětím.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči : V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.

Kdy musí být proudový chránič

Pro všechny zásuvkové a světelné obvody v bytech i domech jsou povinné proudové chrániče se jmenovitým rozdílovým proudem max. 30 mA. Dřevodům musíte ochránit i hlavním proudovým chráničem se jmenovitým proudem max. 300 mA.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči ve střídavé šití s ochranným opatřením automatickým odpojením od zdroje : V tomto článku se uvádí, že ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči u zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití a u mobilních zařízení určených pro venkovní použití jejichž jmenovitý …

Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov. ČSN EN 61008-1 ed.

Chrániče 100mA se používají pouze jako ochrana před požárem.Pro zásuvkové obvody jsou předepsány chrániče 30mA. Bylo by dobré, než měnit chránič, zjistit který stroj(e) způsobuje vybavení chrániče a až na základě toho posoudit nutné úpravy instalace , případně opravu – úpravu stroje.

Z jakých důvodů není možné použít proudový chránič v síti TNC

Proč ho nelze použít proudový chránič pro PEN, neboli TN-C síť Proudový chránič potřebuje zem, aby mohl měřit únik proudu skrz zem. Jakmile je nula spojená se zemí před proudovým chráničem a za ním je spotřebič, tak se fázové napětí svádí na potenciál země tak na nulu.Proudový chránič nesmí být používán v sítích TN-C. Jestliže je proudový chránič používán v síti TN-C-S, nesmí být vodič PEN použit za chráničem na straně zátěže. Spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno před chráničem, tj. na straně zdroje.V budovách občanské zástavy se na jeden zásuvkový obvod smí připojit maximálně 10 zásuvek (dvojitá zásuvka se počítá jako jeden zásuvkový vývod, ale pokud jsou zásuvky ve vícenásobném "rámečku", počítají se samostatně) a a jejich celkový příkon nesmí překročit 3520 VA při jištění 16 A a 2200 VA při jištění 10 A.

Z uvedených norem vyplývá obecně povinné použití chráničů se jmenovitým reziduálním proudem 30 mA pro všechny jednofázové zásuvkové okruhy do 20 A a všechny třífázové zásuvkové okruhy do 32 A. Zmíněná ČSN 33 2130 ed.

Které vodiče musí procházet proudovým chráničem při správně funkci zařízení : Ochranné vodiče se dimenzují podle normy (ČSN 33 2000-5-54). Chráničem nesmí procházet ochranný vodič (PE, PEN). Chráničem musí procházet všechny pracovní vodiče. Chránič musí vypínat všechny pracovní vodiče chráněného obvodu.

Jak musí být u proudového chrániče v síti TN CS provedeno spojení ochranného vodiče PE s vodičem PEN : proudové chrániče.

Proudový chránič nesmí být používán v sítích TN-C. Jestliže je proudový chránič používán v síti TN-C-S, nesmí být vodič PEN použit za chráničem na straně zátěže. Spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno před chráničem, tj. na straně zdroje.

Kolik může být jističů za proudovým chráničem

OEZ doporučuje max. 4 ks jističů za 2pólový chránič – viz výše. V ČR se běžně pro zásuvkové obvody používají standardní 1pólové jističe LTE.

Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Jaký je potřeba jistič na 2000w : 2000 W – osobně doporučuji max do 1500 W) – pod 1 jistič 10A, kabely Cu 1,5 mm2. 2) Obvody zásuvkové – do 16A – pod 1 jistič 16A, kabely 2,5mm2. 3) Ostatní obvody podle výkonu a charakteru spotřeby.